problema încărcare baterie

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Classic (Q20)
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
silviudarius
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 39
Membru din: 01 Iul 2015, 20:20
Model BlackBerry: Classic
OS: 10.3.2.2474
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Timișoara

problema încărcare baterie

Mesaj de silviudarius »

Folosesc încărcătorul original primit la achiziționarea telefonului, iar de aproximativ câteva zile când îl pun la încărcat cu același încărcător, îmi apare mesajul din imaginea postată, are cineva vreo idee despre acest lucru??,
Va mulțumesc!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
dfixdfix
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 52
Membru din: 09 Iul 2015, 13:41
Model BlackBerry: Passport SE
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Orange
Localitate: Bucuresti

Re: problema încărcare baterie

Mesaj de dfixdfix »

Salut,

Telefonul tău nu detectează încărcătorul original. Încearcă sa schimbi cablul si/sau încărcătorul. Mai ai cumva și alte probleme legate de mufa usb a telefonului, de exemplu probleme de recunoaștere a dispozitivelor usb otg?
Ar putea fi și o problema cu mufa usb. Poți verifica dacă nu are mizerie inauntru?
Eu îmi încarc și classic-ul și passport-ul ață cu încărcătorul original dar cu un cablu Nokia de la un e71, sau cu încărcătorul micro usb tot de la un Nokia și nu am avut probleme absolut niciodată.
silviudarius
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 39
Membru din: 01 Iul 2015, 20:20
Model BlackBerry: Classic
OS: 10.3.2.2474
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Timișoara

Re: problema încărcare baterie

Mesaj de silviudarius »

Am folosit cablul USB pentru conectarea la PC și merge, acum observ ca la conectarea încărcătorului original de care vorbeam, îmi apare din nou mesajul și după vreo 30 secunde, vad ca numai se încarcă bateria, deci cred ca ii posibil sa fie mort încărcătorul,
Dacă e mort și am telefon în garanție, mi se schimba încărcătorul cu unul nou? Va trebuii sa renenunt la telefon pentru o perioada anume pana ce se va reglememta problema? ... îți mulțumesc răspuns... ai vreun sfat în legătură cu încărcarea telefonului pe viitor? Mulțumesc încă o data!
dfixdfix
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 52
Membru din: 09 Iul 2015, 13:41
Model BlackBerry: Passport SE
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Orange
Localitate: Bucuresti

Re: problema încărcare baterie

Mesaj de dfixdfix »

După cum spuneam eu folosesc încărcătorul original și unul Nokia de 1200mah. Nu prea am ce sfaturi sa-ti dau. Nu folosi încărcătoare si/sau cabluri no name.

Referitor la Garanție nu pot sa spun nimic. Depinde de furnizor. Sper sa ai bafta și sa schimbe numai încărcătorul.
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: problema încărcare baterie

Mesaj de Catalin »

Eu il incarc si cu incarcator de Samsung si Philips. Nu are nici pe naiba telefonul. Cei drept sunt originale.
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
silviudarius
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 39
Membru din: 01 Iul 2015, 20:20
Model BlackBerry: Classic
OS: 10.3.2.2474
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Timișoara

Re: problema încărcare baterie

Mesaj de silviudarius »

Nu știu ce sa zic, numai pot sa-l încarc cu încărcătorul original, am încercat și cu un alt încărcător BlackBerry, la care primesc același mesaj, doar ca asta nu se oprește din încărcat, fata de încărcătorul meu primit cu telefonul, care după 20 secunde moare... mi se pare destul de ciudat, probabil ca o sa merg cu telefonu la garanție în cele din urmă..
dfixdfix
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 52
Membru din: 09 Iul 2015, 13:41
Model BlackBerry: Passport SE
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Orange
Localitate: Bucuresti

Re: problema încărcare baterie

Mesaj de dfixdfix »

Daca il legi la un PC ce face? Se comporta normal sau face si asa "figuri"?
silviudarius
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 39
Membru din: 01 Iul 2015, 20:20
Model BlackBerry: Classic
OS: 10.3.2.2474
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Timișoara

Re: problema încărcare baterie

Mesaj de silviudarius »

Legat la PC, face figuri cum spui, în sensu ca primesc mesajul de atenționare, despre încărcător deja am dubii dacă e din vina lui sau nu, l-am dat unui deținător de Z10 sa încerce, și la el încarcă normal pot spune, doar ca uneori încarcă foarte greu și uneori chiar foarte bine( repede), la mine după ce îmi apare mesajul în 25 sec. Moare imediat și numai încarcă, aseară după 2 resetari, și back-upuri, pe care m-au inebunit, și am pierdut unele informații de pe el pentru ca sunt un Turc de om, l-am pus la încărcat și din nou același comportament, l-am închis și l-am lăsat asa sa se încarce, și a mers, da nu cred ca este o soluție, țin sa precizez ca dacă folosesc încărcătorul colegului cu Z10 - primesc mesajul ca și la folosirea încărcătorul meu, dar nu se oprește după 25 sec. Aprox și încarcă incontinuare... deja am tot felu de scenarii și nu prea înțeleg cum pot sa rezolv... oricum mulțumesc pentru răbdarea care o aveți cu mine!! Toate cele bune,
dfixdfix
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 52
Membru din: 09 Iul 2015, 13:41
Model BlackBerry: Passport SE
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Orange
Localitate: Bucuresti

Re: problema încărcare baterie

Mesaj de dfixdfix »

Poate ar fi o idee buna sa il duci la service. Daca telefonul este OK trebuie sa mearga fara probleme legat la un PC. Am incercat cu un Q10, un classic si un passport silver si toate merg fara probleme cu diferite incarcatoare si legate la PC. Pare ca este o problema si cu incarcatorul si cu telefonul.
Ca procedura generala, daca ai incercat sa schimbi toate componentele din lantul tehnic care pot fi schimbate si problem persista inseamna ca problema este la componentele pe care nu le-ai schimbat.
Daca ai incercat si cu alt incarcator si alt cablu inseamna ca ai o problema cu telefonul.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: problema încărcare baterie

Mesaj de cri.cri »

După toate cele citite până acum cred că ai o problemă la mufa USB. Am avut aceeași problemă la un Z30 nu am reușit sa-l încarc cu nici un încărcător.
Scrie răspuns

Înapoi la “Blackberry Classic (Q20)”