Pensionez Passportul .....

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Passport
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Pensionez Passportul .....

Mesaj de BBUser »

Din pacate....
Timpul si-a pus amprenta pe tocator. Desi nu sunt convins 100% ca este o problema hardware, zecile de topicuri ma duc cu gandul la asta.
Long story short, am ceva fluctuatii de semnal in unele locuri singura varianta fiind 2G-ul, locuri unde altii au 4G fara probleme. Suspectez si vodafone insa varianta problemei hardware este cea mai plauzibila.
Astea, coroborate cu o oarecare intrare in sheep herd necessity duc la decizia de a pensiona pe el maximo!
Va fi scos din cand in cand la lumina, plimbat, cum ii sta bine unui pensionar de lux, la evenimente mondene in companii selecte ;)
Asadar, acestea fiind spuse, what the 3,14 masii o sa folosesc ca daily driver?!?
Android nu halesc, am prin casa si nu ma atrage!
Iphone si win nu am avut si nu stiu cu ce se mananca!
Vreau ceva construit solid, ca passportul!
Primul gand m-a dus la iphone SE, indeplineste conditia constructiei, se foloseste cu o mana, os-ul va fi interesant de descoperit macar juma de an!
Apoi am realizat ca un ecran mai mare ar fi totusi mai bun, drept urmare, mergand pe linia asta ar fi 6-le.
O sa ma apuc sa citesc despre ele.
Astea ar fi maximul ca pret.
In zona Android, daca as avea hub-ul poate m-ar convinge, aici as merge pe ceva middle range, huawei ceva, xperia XA, etc.
De windows nu stiu nimic, mi-e frica sa nu aibe soarta BlackBerry pe long term .

Cum nu consider ca merita banii niciunul, il voi lua de la operatori la abo, deci sunt limitat la o lista de terminale!
Deci...
ios, Android sau windows?

Sent from my Passport using Tapatalk
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Pensionez Passportul .....

Mesaj de cri.cri »

Aceeași problemă am avut-o și eu cu ceva timp în urmă, când am căutat un telefon pentru soția mea.
Un lucru este sigur : Windows Mobile a fost declarat oficial mort.
Deci ar rămâne doar iOS sau Android.
Dacă ai nevoie de securitate și de update-uri regulate și poți trăi cu ideea de a fi îngrădit din punct de vedere al hardului și al softului ia-ți iPhone.
Dacă nu, ia-ți android. Aici însă trebuie să ai grijă să-ți iei un telefon care primește lunar patch-urile de securitate : Samsung, Sony. Ce este bine la android este că poți modifica look&feel să arate că OS10 și în plus ai Hub care merge cât de cât.
Imagine
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Pensionez Passportul .....

Mesaj de cri.cri »

Ar mai fi și Jolla, dar vor avea aceeași soartă ce OS10.
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Pensionez Passportul .....

Mesaj de BBUser »

De astia chiar nu am auzit :) :)
Legat de legat, nu ma deranjeaza, cum am fost legat la BlackBerry probabil nu ar fi mare smecherie nici la iphone. Problema este insa o aplicatie android care nu stiu daca as gasi-o, si chiar nu renunt la ea.
Legat de update-uri, stiti deja cu totii ca nu sunt genul care sa le faca. La androizii din casa nu fac deci....
Mi-ai dat o veste buna cu skinul pentru android, daca am si hub deja pot lua o decizie .
Nasoale vremuri....

Sent from my Passport using Tapatalk
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Pensionez Passportul .....

Mesaj de cri.cri »

Nu-s deloc nasoale, viața merge mai departe cu sau fără BlackBerry.
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Pensionez Passportul .....

Mesaj de BBUser »

Da, corect, dar e feelingul....lipsa! Mai ales ca passportul este o mare scula si arata intr-un mare fel. Pentru oile astea roz ca mine cu greu se gasesc alternative. Momentan ma reobisnuiesc cu un dumbphone :) :)!

Sent from my Passport using Tapatalk
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Pensionez Passportul .....

Mesaj de BBUser »

Update : am instalat hub-ul pe un andro mai vechi, arata interesant, imi place ca are acelasi mod de a selecta contul, swipe dreapta. Care e treaba cu hub+? Daca nu il instalez nu mai am acces la launcher si hub? Sau doar la note, calendar si restul optionalelor? Sunt cam limitat in teste fiindca imi zice ca dispozitivul meu nu suporta nus ce cand incerc sa instalez servicii BlackBerry!
Acum ramane sa gasesc o tastatura virtuala ok, ceva sugestii?

Sent from my Passport using Tapatalk
Ambasadorul
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 75
Membru din: 03 Iul 2017, 21:55
Model BlackBerry: Blackberry Passport
OS: os 10.3.3.2137
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Hațeg

Re: Pensionez Passportul .....

Mesaj de Ambasadorul »

Imi pare rău să aud că Passaportul a obosit.
Un Sony ar fi o soluție ?
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Pensionez Passportul .....

Mesaj de BBUser »

Inca nu sunt convins total, cand eram pe orange mergea perfect, de cand cu vdf nu a mers niciodata ok! Am decis sa nu fac inca trecerea, niciun android nu merita banii. Am un dumbphone de rezerva, un android low, curvele, un nokia slider....pana nu epuizez toate optiunile #rezist ;) :):)

Sent from my Passport using Tapatalk
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Pensionez Passportul .....

Mesaj de BBUser »

Dupa o luna de studiu.....nu am alternativa la tocator, ecranele curbate sunt oarecum interesante insa fragile iar eu m-am obisnuit cu dimensiunea asta atipica si nemaipomenita in acelasi timp, cu rezistenta la impact si durerea la basca atunci cand vine vorba de dus grija obiectului. Va fi greu, va fi foarte greu sa gasesc un inlocuitor! Pana una alta #rezistam unul cu celalalt! AMR 28 de zile si facem 3 ani impreuna :) :) ;)

Sent from my Passport using Tapatalk
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Passport”