Achizitionare Passport

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Passport
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Sarius
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 2
Membru din: 05 Mai 2017, 21:45
Model BlackBerry: Passport
OS: OS10
Retea GSM: Orange

Achizitionare Passport

Mesaj de Sarius »

Salut. Ma bate gandul de ceva vreme sa achizitionez un BB Passport. Am nevoie de parerile voastre, cei care deja folositi passport/os10. Pentru inceput mentionez pentru ce doresc sa achizitionez BB Passport:
1. SMS
2. Nu sunt fan Facebook, Whatsapp, Instagram deci nu ma intereseaza aplicatiile respective.
3. Exista applicatii gen Nike Running?
4. Imi trebuie un GPS functional care sa isi faca bine treaba in special pentru Romania
5. Bateria sa ma tina 1 zi.
6. Browsing
7. Citit PDF-uri
8. Muzica, mai exact music player cand alerg sau sunt in drum spre serviciu, preferabil si un Radio desii nu e neaparata nevoie
9. Aplicatie Meteo.
10. Banking desii nu cred ca gasesc aplicatia de la ING si pentru OS10
11. E-mail
12. Tweeter
Se merita sa achizitionez BB Passport pentru cele mentionate mai sus?
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Achizitionare Passport

Mesaj de BBUser »

Daca vrei neaparat sa folosesti telefonul cu doua maini atunci da, altfel mergi pe proaspatul K1 cu Android! Tot ce ai enumerat merge exceptional, cu dubii la ing, nu am incercat, folosesc bt iar aplicatia am instalat-o dupa ce am dat jos un apk de pe un site obscur gen androidapk.
Ps: eu as vrea sa il iau pe al doilea....sa am backup ;) asta are deja 30 de luni!

Sent from my Passport using Tapatalk
Sarius
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 2
Membru din: 05 Mai 2017, 21:45
Model BlackBerry: Passport
OS: OS10
Retea GSM: Orange

Re: Achizitionare Passport

Mesaj de Sarius »

Ideea e ca nu as vrea un Android. Vreau sa merg pe OS10. In plus un Passport e 1100 lei pe cand K1 2700.Imi place tastatura fizica. Momentan sunt pe un Windows 10 Mobile si tot 2 maini folosesc cand scriu SMS. Dar posibil sa ai dreptate cu K1. OS10 din ce am mai citit pare sa fie abandonat. Doar ca Passport pare mai ok ca aspect. Nici K1 nu-i urat dar pt mine Passport pare sa fie perfect. Dar nu vreau sa dau nici banii pe un device care nu mai are support si aplicatiile nu se mai dezvolta.
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Achizitionare Passport

Mesaj de BBUser »

Este discutabil, eu folosesc si un BlackBerry cu os7 care nu mai are suport de 4 ani, luna trecuta am primit update la watsapp asa ca os10 o mai duce lejer 2-3 ani de aici inainte. Problema la passport este dimensiunea, e prea lat insa este perfect pentru citit de exemplu, e cam cat un kindle, pentru tastat este de vis, iar aplicatiile merg cele din magazinul google play, adica nu exista os pe piata care sa permita acces in magazinul de aplicatii ale altui os. Eu inca sunt optimist, pana la urma BlackBerry a renuntat la productia de hardware, daca de exemplu TCL va cere soft pentru terminalele produse, BlackBerry poate sa il furnizeze. Oricum K1 este ultimul device conceput de BlackBerry deci ar trebui sa fie un terminal de cel putin aceeasi calitate ca restul (Q,Passport,Bold,etc).Anuntul oficial este ca vor produce doar software. Deci, keep the faith!
Sfatul meu : mai asteapta si ia-ti un Silver, spatele este bestial, la passport clasic transpira degetele la greu, eu i-am pus un skin imitatie de piele sa il pot utiliza vara.

Sent from my Passport using Tapatalk
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Achizitionare Passport

Mesaj de cri.cri »

După Bold 9900, pentru mine Passport este cel mai bun telefon făcut de BlackBerry. La preturile de acum (250€) este o alegere perfectă. Passport silver mi-a plăcut în poze, în realitate este și mai mare decât Passport iar tastatura este pentru mine mult prea moale oarecum...nu ezita, la ce vrei să faci cu el este telefonul ideal,toate aplicațiile de mai sus funcționează (ing nu știu) și chiar dacă OS10 va fi abandonat, sistemul va mai funcționa minim 2-3 ani de acum înainte. Raportul preț - calitate este imbatabil.
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Achizitionare Passport

Mesaj de BBUser »

Ing Polonia are aplicatie in bbworld!
IMG_20170509_201912.png
Nu am conturi la ei sa probez dar cred ca apk-ul merge fara probleme.

Sent from my Passport using Tapatalk
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Ambasadorul
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 75
Membru din: 03 Iul 2017, 21:55
Model BlackBerry: Blackberry Passport
OS: os 10.3.3.2137
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Hațeg

Re: Achizitionare Passport

Mesaj de Ambasadorul »

Salut, în vara aceasta am dvenit posesorul unui BB Passport Negru. Sunt foarte mulțumit de el. Bateria mă ține 2 zile fără nici o problemă. Stabil, se mișcă excelent. Iar pentru comunicare, email, texte, browsing, twitter, documente eu cred că este telefonul potrivit. O zi excelentă!
PS: să ne spui și nouă ce decizie ai luat ...ca să ne bucurăm alături de tine :)
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Passport”