Eroare restaurare contacte in Passport din bbb din Classic

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Passport
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
sebastian
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mai 2017, 23:49
Model BlackBerry: passport
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Vodafone

Eroare restaurare contacte in Passport din bbb din Classic

Mesaj de sebastian »

Bine v-am gasit! (sunt nou)
Mi-am luat un Passport si am o problema la restaurarea contactelor de pe vechiul telefon BB Classic pe care sunt sigur ca voi stiti sa o rezolvati.
1. Am folosit ceva timp un BB Classic (Q20) - Soft: 10.3.3.1435, SO: 10.3.3.2163
2. Cu BB Link am facut backup in 3 variante: a) rapid (669 MB), b) complet (2.38 GB) si c) particularizat = doar "Device settings and Local Contacts/Calendar Data" (15 MB) - fara includerea datelor binare ale aplicatiilor
3. Pe Passport - Soft: 10.3.2.2836, SO: 10.3.2.2876 - (tot cu BB Link), restaurarea fisierelor bbb din variantele a) si b) se face cu eroarea "Unele date nu au putut fi restaurate." Detalii: "Datele nu sunt compatibile cu versiunea de software de dispozitiv pe care il rulati in prezent. - Device settings and Local Contacts/Calendar Data". Varianta bbb obtinuta la punctul c) nici nu poate fi restaurata intrucat, la selectarea acestui fisier, nu se activeaza butonul de restaurare si se afiseaza mesajul "Nu exista elemente disponibile de transferat" cu detaliile subliniate mai sus.
Intrucat am vreo 3000 de contacte si pentru mine sunt importante, va rog sa-mi spuneti cum sa le restaurez.
Va multumesc!
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Eroare restaurare contacte in Passport din bbb din Class

Mesaj de BBUser »

Nu aveai si tu un gmail sincronizat pe clasic? Este cea mai usoara si sigura varianta de sync, eu o folosesc inca din 2010 si de atunci am trecut de la android la BlackBerry cu os7 si apoi cu os10. Am avut contactele instant dupa ce am bagat contul de mail in telefon! Altfel mie unu imi pare logic sa nu mearga primele doua variante, inca nu mii clar de ce nu merge a treia. Daca ai ambele telefoane incearca o sincronizare prin bluetooth.

Sent from my Passport using Tapatalk
sebastian
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mai 2017, 23:49
Model BlackBerry: passport
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Vodafone

Re: Eroare restaurare contacte in Passport din bbb din Class

Mesaj de sebastian »

Iti multumesc pentru raspuns! Asta-noapte, cautand o solutie, am descoperit aplicatia IntouchApp ( https://www.intouchapp.com/ ) si:
- am instalat-o pe Classic si mi-am facut un user;
- am exportat contactele catre site-ul lor;
- am instalat aplicatia si pe Passport;
- m-am conectat cu acelasi user si...... s-au importat contactele (cam incet, peste doua ore pentru 3100 de contacte, dar a mers).
Te rog sa ma inveti cum sa fac sincronizarea contactelor cu ajutorul unui cont gmail.
Multumesc!
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Eroare restaurare contacte in Passport din bbb din Class

Mesaj de BBUser »

In telefon, clasic sa zicem, adaugi un cont de email-gmail si bifezi sincronizare contacte, acelasi cont de gmail il bagi si in passport si bifezi sincronizare contacte. Astfel contactele vor merge in agenda din gmail si le poti vedea si pe calculator logandu-te in mail, si vor merge si in passport. Ce e fain e ca orice modificare, stergere, adaugare se opereaza si in gmail, astfel indiferent ce telefon si os vei avea vei avea mereu, la zi contactele in el.

Sent from my Passport using Tapatalk
sebastian
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 22 Mai 2017, 23:49
Model BlackBerry: passport
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Vodafone

Re: Eroare restaurare contacte in Passport din bbb din Class

Mesaj de sebastian »

La Passport in Setari - Conturi, cand aleg un cont gmail se deschide o fereastra numita "Google" in care apare adresa de e-mail respectiva si cele 3 puncte verticale care deschid un meniu cu doua optiuni: "Sincronizati acum" si "Eliminati contul". Selectand "Sincronizati acum" nu se intampla nimic. Verificand contul respectiv intr-un browser pe laptop constat ca, la "Contacte", nu este nici macar un contact. Cum se face sincronizarea?
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Eroare restaurare contacte in Passport din bbb din Class

Mesaj de BBUser »

Cand introduci contul de gmail in telefon, la al treilea pas trebuie sa iti apara ceva de genul asta :
IMG_20170523_184402.png
Daca totul este ok ar trebui sa ai mailurile, contactele si calendarul sincronizate. La mine a mers de fiecare fara probleme!

Sent from my Passport using Tapatalk
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Eroare restaurare contacte in Passport din bbb din Class

Mesaj de BBUser »

Citind diverse am dat peste articolul asta, aplicatia din bbworld stie sa transfere si de la bbos la bbos...da-i o geana daca inca nu ai reusit!
http://m.crackberry.com/how-to-switch-b ... djPzzoE.97" onclick="window.open(this.href);return false;

Sent from my Passport using Tapatalk
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Passport”