Probleme la Blackberry Leap

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Leap
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
citizen_ka
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 19 Iun 2015, 20:23
Model BlackBerry: Leap
OS: 10
Retea GSM: Orange

Probleme la Blackberry Leap

Mesaj de citizen_ka »

salut
am achizitionat recent un BBLeap pentru aplicatiile pe productivitate. pe OS sunt cateva probleme mici si una foarte serioasa. scriu aici pentru a intreba daca la versiunea 10.3.1 s-au mai semnalat probleme cu GPS-ul. din pacate, cand sunt pe aplicatia Harti de la BBW de cate ori cer sa ma localizeze (atat cu Locatia cat si cu Wireless-ul activate) ma semnalizeaza undeva in Basel !!! am cautat in setari si nu inteleg cum e posibil sa ma identifice in alta tara. stie cineva care ar fi problema cu localizarea atat de eronata?

se poate instala Google Maps pe BB v. 10?

problemele mai mici:
1. sunetul la tastare nu se reduce total, chiar daca cobori bara de sunet la minimul absolut.
2. sunetul la camera nu are setare de inchidere.

multumesc.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Probleme la Blackberry Leap

Mesaj de cri.cri »

Bine ai venit pe forum!

Referitor la problemele tale:

GPS: până acum nu am mai auzit pe cineva sa aibă aceste probleme este ciudat...

Google Maps se poate instala pe OS10 și funcționează. Pentru aceasta ai 2 modalități de a instala:
1. sideload( cauti fisierul .apk Google Maps și îl instalezi pe Leap
2. varianta mai elegantă: instalezi Google Play Store pe Leap (descrierea aici în forum:
http://www.bberry.ro/viewtopic.php?f=90 ... Do1tK.dpbs" onclick="window.open(this.href);return false;)

După ce ai instalat Google Maps iți va spune ca nu ai instalate Google Play Services, dar merge și fără, funcționează și navigarea.

Dacă vrei un sistem de navigare offline instalează Navigon, funcționează perfect. (descrierea aici:
http://www.bberry.ro/viewtopic.php?f=90 ... 6LIp5.dpbs" onclick="window.open(this.href);return false;)

Referitor la problema cu sunetele, din păcate din câte îmi aduc aminte nu poți reduce la zero sunetul notificărilor...nu mai știu exact cum se comportă dacă creezi un nou profil și acolo setezi notificările la tastatura la zero. am sa încerc după amiaza pe Z10(am la mine doar Passport) și te țin la curent.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Probleme la Blackberry Leap

Mesaj de cri.cri »

OK am încercat și am găsit cum funcționează :
Du-te la setări, notificări apoi jos apasă pe + adăugare. La profil nou da-i un nume (de ex personal). Pe pagina următoare la descriere profil introduci din nou personal iar mai jos dezactivezi la sunet butonul albastru. Apoi te duci la personalizare notificări de aplicații și activezi sunetul la toate aplicațiile ( telefon, BBM, mail, FB șamd) . După ce ai făcut asta te duci înapoi la notificări și selectezi profilul "personal" sau cum l-ai denumit tu. Astfel nu vei mai auzi tastatura și sunetul de la cameră.
citizen_ka
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 19 Iun 2015, 20:23
Model BlackBerry: Leap
OS: 10
Retea GSM: Orange

Re: Probleme la Blackberry Leap

Mesaj de citizen_ka »

multumesc frumos pentru ambele solutii.

1. intr-adevar, am urmat pasii cu setarea profilului Personal si dispar atat sunetul la tastare pe keyboard cat si cel de la camera. curios ca pe alte comunitati din afara nimeni nu a putut sa imi dea o solutie atat de eficienta.
ramane acum sa vad daca pot controla sunetul apelului telefonic din tastele externe (scuze, inca invat).

2. cu GPS-ul e o problema de recunoastere din interiorul cladirilor. nu e in stare sa ma localizeze daca sunt in vreun bloc. ma localizeaza insa cu precizie atunci cand sunt "under the clear sky" (asa cum mi-au sugerat si membrii comunitatilor din afara).
multumesc frumos pentru solutiile cu Google Maps. evident sunt cel mai bine construite. Hartile BB au mari probleme sa recunoasca strazi din Romania.

voi apela aici de cate ori voi mai avea probleme.

in ansamblu BBLeap e un dispozitiv destul de bun. mai astept sa vad cum se descurca bateria.
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme la Blackberry Leap

Mesaj de Catalin »

Salut! Bine ai venit in comunitatea noastra.

In interiorul unei cladiri este imposibil sa te pozitioneze gps-ul, pentru ca modulul gps trebuie sa comunice cu satelitii. Eu am o meserie in care lucrez cu gps-uri profesionale si daca nu am deschidere de macar 45 grade la cer dau erori mari. Gps-ul nu trece prin beton. Daca ai fi conectat la o retea wi fi din acel bloc te va pozitiona cat de cat pe bloc.
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Re: Probleme la Blackberry Leap

Mesaj de Static »

Google Maps te localizeaza prin A-GPS in interiorul cladirii dar nu te poate urmari real-time.
Nokia Here mai face chestia asta..
paul_ciobi
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 15 Apr 2016, 09:46
Model BlackBerry: Leap
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Probleme la Blackberry Leap

Mesaj de paul_ciobi »

Buna ziua,
De ieri am sesizat ca telefonul meu nu mai suna la apeluri. Am incercat toate variantele de setare sunet. Am sunet de avertizare pentru absolut toate aplicatiile (mesaje, mail etc.) in afara de apeluri. Ma poate ajuta cineva? Am instalat cateva aplicatii de Android si am avut ceva erori la instalarea lor sau in functionare. Sa fie din aceasta cauza? Ma gandesc sa fac un reset factory.
Ma poate ajuta cineva cu aceasta problema?
Avatar utilizator
DANG3R
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 387
Membru din: 02 Mai 2015, 00:02
Model BlackBerry: Z10
OS: 10.3.3.2205
Retea GSM: Telekom
Localitate: Alexandria

Re: Probleme la Blackberry Leap

Mesaj de DANG3R »

paul_ciobi scrie:Buna ziua,
De ieri am sesizat ca telefonul meu nu mai suna la apeluri. Am incercat toate variantele de setare sunet. Am sunet de avertizare pentru absolut toate aplicatiile (mesaje, mail etc.) in afara de apeluri. Ma poate ajuta cineva? Am instalat cateva aplicatii de Android si am avut ceva erori la instalarea lor sau in functionare. Sa fie din aceasta cauza? Ma gandesc sa fac un reset factory.
Ma poate ajuta cineva cu aceasta problema?
Un restart din tastele de volum ai incercat?
Trimis de pe telefonul smartphone BlackBerry 10.
paul_ciobi
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 15 Apr 2016, 09:46
Model BlackBerry: Leap
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Probleme la Blackberry Leap

Mesaj de paul_ciobi »

Poti sa-mi zici cum se face?
Avatar utilizator
DANG3R
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 387
Membru din: 02 Mai 2015, 00:02
Model BlackBerry: Z10
OS: 10.3.3.2205
Retea GSM: Telekom
Localitate: Alexandria

Re: Probleme la Blackberry Leap

Mesaj de DANG3R »

Apesi simultan timp de 10 secunde tastele de volum.
Trimis de pe telefonul smartphone BlackBerry 10.
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Leap”