Prezentarea BlackBerry Priv - Quo vadis BlackBerry?

Discutii generale despre primul telefon BlackBerry care ruleaza Android
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Prezentarea BlackBerry Priv - Quo vadis BlackBerry?

Mesaj de cri.cri »

priv.jpg
BlackBerry a prezentat ieri cifrele de afaceri ale trimestrului fiscal Q2 FJ2016(1 junie- 29 August 2015) care din păcate nu au fost prea roze și sunt mult sub așteptările lui John Chen.
Pe scurt:
- o cifră de afaceri de doar $491 milioane
- venituri de $74 milioane în domeniul software și servicii (creștere de 19% fată de Q2 2015)
- un cash flow pozitiv de $100 milioane
- resursele cash ale companiei cresc cu $37 milioana la $3,35 miliarde deși au fost cheltuiți $47 milioane pentru a reachiziționa acțiuni.
- creditele rămân constante la $1,25 miliarde
- în acest trimestru au fost câștigați 2.400 clienți Enterprise noi din care 60% cross-platform
- un câștig EBITDA( câștigul înainte de dobânzi, impozite, depreciere și amortizare) de $68 milioane
- iar ce este mai trist, au fost vândute doar 800.000 de unități cu un preț mediu de $240 pe bucata.

In ciuda acestor cifre, BlackBerry are în continuare un bilanț 'sănătos', rezervele de cash au crescut la $2,1 miliarde.

Tot în cadrul prezentării cifrelor de afaceri, John Chen a prezentat și noul smartphone BlackBerry Priv(=Privacy & Privilege)-primul device care nu rulează un sistem de operare BlackBerry. După cum majoritatea am aflat deja noul Priv va rula o versiune de Android securizată.
Doua lucruri au fost completate la Roadmap-ul de deviceuri :

"Mai întâi compania va lansa un device slider high end , PRIV, care va rula cu sistemul de operare Android și care va uni tot ce este mai bun la BlackBerry din domeniul securitate și productivitate cu ecosistemul expansiv de aplicații mobile disponibil pe platforma android. In combinație cu efortul depus de BlackBerry pentru a integra Android for Work în cadrul platformei BES12, noul Priv va oferi clienților Enterprise cea mai bună soluție de securitate pentru android. BlackBerry se așteaptă ca Priv sa fie disponibil spre sfârșitul anului atât în magazine cât și online și va da detalii suplimentare în săptămânile care urmează. ...
In continuare compania va continua să dezvolte și să îmbunătățească sistemul de operare OS10 și confirmă că sunt planificate update-uri de sistem bazate pe îmbunatățirea securității și a sferei private.Acestea vor avea loc în martie 2016 odată cu lansarea versiunii 10.3.3 a lui OS10."


Ce ne spun toate lucrurile de mai sus? Tendința este clara, BlackBerry vrea sa devina un lider mondial dar bazat pe soft și soluții de securitate.
Este clar scopul lui John Chen de a face BlackBerry profitabilă, lucru dorit și impus de acționari . Aceasta presupune ca toate sectoarele să fie profitabile iar după cum putem vedea vânzarea de smartphones BlackBerry scade de la trimestru la trimestru: 1,1 milioane în Q1 și doar 800.000 în Q2. John Chen afirma mai demult că pentru ca sectorul hardware sa fie rentabil trebuie vândute 10 Milioane de telefoane anual. Unde se află BlackBerry după 6 luni? La abia 1,9 milioane de unități, deci lipsesc 3,1 milioane doar în primele 6 luni.
Să fim serioși nu trebuie să ai o diploma academică în științe economice pentru a-ți da seama că asa nu se mai poate continua. De ce credeți că BlackBerry a trecut pe android? Nu credeți ca este un paradox că cea mai puternica firmă de servicii de securitate la nivelul cel mai înalt să se asocieze cu cel mai vulnerabil sistem de operare dpdv al securității? BlackBerry a ales Android deoarece este sistemul de operare cel mai răspândit în lume(în plus e gratuit), mai mult pentru a demonstra ca BlackBerry este capabila sa-l securizeze(reclama indirecta la soluțiile BlackBerry). John Chen este conștient că propriul sistem de operare este pe cale de dispariție, asa ca s-a reorientat spre Android renunțând la propriul sistem de operare(anunțul cu OS10.3.3 este hilar, sunt sigur că se va lucra doar la patch-uri de sistem). Astfel au fost reduse locuri de munca în ramurile hardware și design în același timp făcându-se investiții în firme care ofereau soluții de securitate: AtHoc si Good. Problema este că Chen însuși nu crede în succesul unui BlackBerry cu Android, altfel cum vă puteți explica faptul că de îndată ce Priv a fost finalizat, 200 de angajați responsabili cu acesta au fost puși pe liber? Chen însuși afirmat că, chiar dacă BlackBerry are clienți regimuri și firme de renume din întreaga lume(unde ar mai fi nevoie de Classic și de Passport) trebuie calculat dacă doar cu acestea se poate câștiga bani. Avantajul unui BlackBerry cu android ar fi că BlackBerry nu trebuie să se ocupe decât de securizare, telefonul se fabrică ieftin pe bandă în China...Dar ce se întâmplă în cazul în care clienții BES le întorc spatele și optează la concurență fiind nemulțumiți de drumul ales de BlackBerry? Este o situație delicată la care nu pot sa-i vad finalul...

Deci, părerea mea acesta va fi ultimul smartphone BlackBerry! Este trist pentru toți cei fidel brandului si sistemului de operare(care după părerea mea este cel mai bun din lume la ora actuală) dar din păcate nu este doar vina lui Chen: stilul arogant al lui Basillie și Lazaridis care au ratat startul ignorând viitorul, neputința și incompetența lui Heinz plus lipsa completă de Marketing au adus BlackBerry unde se află acum.

Sper să mă înșel și sunt sigur că BlackBerry va supraviețui datorită QNX și celorlalte firme achiziționate. In orice caz eu voi rămâne încă o vreme la BlackBerry deoarece mica mea colecție de telefoane BB îmi va asigura cel puțin 2-3 ani de liniște chiar dacă nu voi mai cumpăra alte telefoane(mamă când mă gândesc câți bani voi economisi în următorii ani). Ce va fi după aceea only God knows...

Voi cum vedeți situația? M-ar interesa părerile voastre.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Re: Prezentarea BlackBerry Priv - Quo vadis BlackBerry?

Mesaj de Static »

O Adnotare:

- daca Priv va avea succes asta va atrage dupa sine si succesul SO-ului BB.
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Prezentarea BlackBerry Priv - Quo vadis BlackBerry?

Mesaj de Catalin »

Static scrie:O Adnotare:

- daca Priv va avea succes asta va atrage dupa sine si succesul SO-ului BB.
Sa stii ca asa vad si eu situatia. Si daca cel cu Android va fi beton de securizat si optimizat cred ca va rupe gura targului intre telefoanele cu Android. Abia astept sa apara ca sa vad reactiile lumii.
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Prezentarea BlackBerry Priv - Quo vadis BlackBerry?

Mesaj de cri.cri »

Sper din toată inima să fie așa ! Din păcate însă tineretul din ziua de azi nu cunoaște BlackBerry sau doar din auzite: BlackBerry = business pentru ei. Un exemplu: nepoata mea are 18 ani și până anul trecut a avut 3 ani BlackBerry cu OS6(curve și bold). Acum a trecut pe iPhone dar nu pentru că nu i-a plăcut BlackBerry ci doar din spiritul de turmă, cică iPhone e cool! Când a văzut OS10 a rămas uimită de sistem, dar iPhone e cool. Alt exemplu : la mine în firmă media de vârstă este pe la 24 de ani(dacă me exclud pe mine). Ce credeți din 70 de angajați câți au BlackBerry ? 2! Eu unul iar al doilea este un Z30 vândut de mine unui coleg când mi-am luat Passport și care intre timp este mare fan BlackBerry ! Cum am spus singura șansă pe care o văd sunt foștii useri BlackBerry care au trecut la Android din lipsa aplicațiilor ...În rest cel puțin în Germania BlackBerry nu are șanse nici măcar cu un device cu Android deoarece toți dealerii de smartphone primesc un procentaj mare de la Apple și Samsung, procentaj pe care BlackBerry nu-l poate oferi. Trăind în capitalism, unde fiecare este presat să câștige cât mai mult e clar când intri în magazine de specialitate că vei fi întrebat direct: ce telefon doriți? BlackBerry ! BlackBerry ???? Avem iPhone 8s sau Galaxy 45s. De toată caca!
paul-paw
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 19 Mai 2014, 21:41
Model BlackBerry: Z30
OS: 103.2.2639
Retea GSM: Vodafone
Localitate: Bucuresti

Re: Prezentarea BlackBerry Priv - Quo vadis BlackBerry?

Mesaj de paul-paw »

Eu vad asa. cum microsoft din diferite motive, care tin de politica financiara, a decis sa aduca pe linie moarta NOKIA, care la momentul respectiv inca mai era lider, pana la dezvoltarea in forta a Androidului si blocarea dezvoltarii SO MeeGo sau Maemo care dupa parerea mea ar fi depasit Androidul si ar fi mers in paralel NOKIA cu APPLE ca lideri in telefonie, cum google a ridicat procentajul cota parte/terminal la vanzarea telefoanelor produse de Samsung in care acestia au dezvoltat bine Bada OS si au trecut la proiectul promitator dar mort in fasa Tizen, asa si Google posibil vor sa scoata de pe piata Blackberry os, promitand marea cu sarea.
Totul se rezuma la bani. daca ati vazut prezentarea video a terminalului de catre "ciang" ,care, pot spune ca a fost de tot .......a aruncat-o clar lipsa aplicatiilor si lipsa de competivitate.
Pe scurt, tot fara sa fi geniu, Google acapareaza tot, prin politica expansionista antica, stilul american consacrat daca cineva e mai bun ca tine cumpara-l, dar daca nu poti, distruge-l.
concluzia: posibil castig bazat pe clientii indecisi care vor si altceva, si cumpara Priv macar pentru ceva, acel ceva, dar clientii dedicati marcii vor mai astepta, cred inca 1-2 ani pentru a face pasul...daca o fi unul de facut. eu unul inca nu il fac
Berry.....BlackBerry
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Prezentarea BlackBerry Priv - Quo vadis BlackBerry?

Mesaj de cri.cri »

Astăzi am primit un mail de la BlackBerry cu un video oficial despre noul Priv. Toți cei care s-au înregistrat pentru a primi noutăți despre noul BlackBerry Priv au primit astăzi acest mail. Arată bine și pe video se poate observa mult apreciatul BlackBerry Hub:
https://www.youtube.com/watch?v=5nO8EdL ... egty|lpos1" onclick="window.open(this.href);return false;
Ce părere aveți ?
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Prezentarea BlackBerry Priv - Quo vadis BlackBerry?

Mesaj de cri.cri »

De asemenea Carphone Warehouse au reușit să pună mâna pe un Priv, iar prezentarea lui mi se pare mai profesională ca cea a lui John Chen:
https://www.youtube.com/watch?v=uaL8QhdWuKU" onclick="window.open(this.href);return false;
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Prezentarea BlackBerry Priv - Quo vadis BlackBerry?

Mesaj de Catalin »

Mie imi place. Sigur va fi un succes. Este "altceva" fata de ceea ce este acum pe piata cu os Android.
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Prezentarea BlackBerry Priv - Quo vadis BlackBerry?

Mesaj de cri.cri »

Primele specificații arată super:
[*]dimensiuni: 147 * 77.2 * 9.4 mm
(L 184 mm deschis)
[*]Greutatea 192 Grame
[*]Display 5,4 Zoll Curved QHD AMOLED cu 2560 x 1440 Pixel (540 ppi)
[*]CPU Qualcomm Snapdragon 808 Hexacore
(1.8 GHz Dualcore Coretex A57 + 1.44 GHz Quadcore Cortex A53)
[*]GPU Qualcomm Adreno 418
[*]RAM 3 GB
[*]Memorie internă de 32 GB
[*]Posibilitatea utilizării micro-SD până la 2 To !!!
[*]Frontcamera 5 Megapixeli
[*]Back camera 18 Megapixeli cu Dual-LED-Blitz
[*]Nano-SIM
[*]Baterie de 3.410 mAh Lithium-Polymer
[*]Android 5.1.1 Lollipop
În ceea ce privește prețul, Carphone Wearhouse listează BlackBerry Priv la 579, un preț mai mult decât acceptabil (dacă ținem cont că Samsung Galaxy S6 Edge Plus este cu 300€ mai scump și nici măcar nu are slot pentru carduri SD!).
Ceea ce mai lipsește acum este RECLAMA-punctul slab a lui BlackBerry. Cu o reclamă bună se va vinde ca pâinea caldă, fără nu are șanse.
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Prezentarea BlackBerry Priv - Quo vadis BlackBerry?

Mesaj de Catalin »

Asa e. Ii trebuie reclama. Mie imi place la nebunie telefonul. Pe gsmarena zvonul este ca ar costa 790 euro.
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Priv”