[TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Discutii despre aplicatii si jocuri Android pentru telefoanele BlackBerry cu OS 10
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Scrie răspuns
asigura
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 14 Sep 2015, 22:59
Model BlackBerry: passport
OS: blackberry
Retea GSM: Orange

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de asigura »

gata

problema este ca ma obliga sa trag aplicatia si daca vreau sa accesez din browser sa dau mail la suportul lor ceea ce am si facut...astept raspuns

multumesc mult pentru info...ramane sa vad cum pot sa folosesc celelalte aplicatii care folosesc google maps

PS: cum faci print screen pe passport ? nu am demult telefonul :)
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de cri.cri »

Ok...am mai întâlnit cazuri ca al tău dar răspunsul va veni. Pentru a face print screen apeși în același timp cele doua taste de volum.
bling
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 11
Membru din: 07 Iul 2015, 18:48
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.1.1779
Retea GSM: Orange

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de bling »

Nu merge update-ul ala de mai sus :( am încercat și când îl descarc în mega îmi spune ca nu găsește fisierul. Oare de ce?
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de cri.cri »

In primul post sunt fișierele actuale pe care le-am pus pe 25 septembrie online.
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de Catalin »

Salut Cristi

De ce nu se poate instala Google Play Services? Nu suporta OS-ul?
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de cri.cri »

Versiunea scurtă ar fi: BlackBerry când au lansat OS10 au prevăzut ca Google Play Store și Services să fie integrate în OS10. Cum 'Cobalt'(cel care a făcut posibilă instalarea Google Play Store pe OS10) a a explicat că dacă decompilăm BlackBerry Package Manager-care face posibilă instalarea .apk în OS10 avem urmatorul cod:

# direct methods
.method static constructor <clinit>()V
.registers 6

.prologue
const/4 v5, 0x1

const/4 v4, 0x0

.line 28
new-instance v0, Landroid/content/pm/PackageParser$Package;

const-string v1, "com.android.vending"

invoke-direct {v0, v1}, Landroid/content/pm/PackageParser$Package;-><init>(Ljava/lang/StringV

sput-object v0, Lcom/qnx/internal/installer/PrivilegedApplications;->sGoogleVending:Landroid/content/pm/PackageParser$Package;

.line 30
sget-object v0, Lcom/qnx/internal/installer/PrivilegedApplications;->sGoogleVending:Landroid/content/pm/PackageParser$Package;

new-array v1, v5, [Landroid/content/pm/Signature;

new-instance v2, Landroid/content/pm/Signature;

const-string v3, "308204433082032ba003020102020900c2e08746644a308d30 0..." # trimmed

invoke-direct {v2, v3}, Landroid/content/pm/Signature;-><init>(Ljava/lang/StringV

aput-object v2, v1, v4

iput-object-quick v1, v0, field@0x4c

.line 34
new-array v0, v5, [Landroid/content/pm/PackageParser$Package;

sget-object v1, Lcom/qnx/internal/installer/PrivilegedApplications;->sGoogleVending:Landroid/content/pm/PackageParser$Package;

aput-object v1, v0, v4

sput-object v0, Lcom/qnx/internal/installer/PrivilegedApplications;->ALLOWED_SYSTEM_PRIV:[Landroid/content/pm/PackageParser$Package;

.line 38
new-array v0, v5, [Landroid/content/pm/PackageParser$Package;

sget-object v1, Lcom/qnx/internal/installer/PrivilegedApplications;->sGoogleVending:Landroid/content/pm/PackageParser$Package;

aput-object v1, v0, v4

sput-object v0, Lcom/qnx/internal/installer/PrivilegedApplications;->ALLOWED_IN_APP_BILLING:[Landroid/content/pm/PackageParser$Package;

.line 41
return-void
.end method

Dacă va uitați la textul marcat cu rosu, veți vedea ca acest text nu reprezintă altceva decât Google Play Store care este integrat nativ în BBOS10(și acum încă în ultimul update), inclusiv posibilitatea de a cumpăra aplicații din Store!
De ce nu funcționează fără alte smecherii? Deoarece Google Play Store și Play Services ar trebui sa fie instalat în Root la BlackBerry(ca Amazon Store) și ma gândesc ca BlackBerry nu a vrut ca Google să-și bage nasul prea adânc în sistem sau pur și simplu nu s-au înțeles la cum să-și împartă banii din vânzarea de aplicații... astfel încât au ales opțiunea dezastruoasă de a integra Amazon Store în sistem.

Pentru cei care vor să încerce exista o aplicație făcuta de cobalt și anume Lucky Patcher(se instalează direct pe telefon) care înlătura dependenta de Google Services a aplicațiilor. Singura problema este ca nu funcționează din păcate cu toate aplicațiile...

În cazul ca ar fi cineva interesat pot face un How-to pentru Lucky Patcher.
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de Catalin »

Daca merge cu Google Maps e perfect. Google Maps ma tot notifica ca imi trebuie Play Services. Daca nu strica altceva din telefon eu il instalez....
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de cri.cri »

Am abandonat ! Am încercat să-i fac un patch la Google Maps și a funcționat. Problema este că aplicația se închide automat de fiecare dată când o deschid, deci nu m-a ajutat cu nimic... în schimb după ce am reinstalat versiunea normală, am mers în BlackBerry Google ID / android Settings/ Personal, am ales Google Maps după ]care la 'Postează o notificare' am dat nu. De când am făcut asta am liniște.
IMG_20151125_081958.png[/attachment [attachment=0]IMG_20151125_081625.png
IMG_20151125_082019.png
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de cri.cri »

Chestia asta am încercat-o și cu Amazon Music și merge! Deci cred că funcționează cu toate aplicațiile android care îți dau notificări în hub.
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de Catalin »

Am inteles. O sa il setez si eu.

Multumesc pentru raspuns.
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
Scrie răspuns

Înapoi la “Aplicatii Android pentru BlackBerry 10”