BlackBerry Bold 9700 - descarcare aplicatie din BlackBerri World

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria 9700
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Astrus
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 10 Apr 2014, 00:51

BlackBerry Bold 9700 - descarcare aplicatie din BlackBerri World

Mesaj de Astrus »

Salutare tuturor,

Scuze pentru eroarea din titlu, am vrut sa scriu
"BlackBerry Bold 9700 - descarcare aplicatie din BlackBerry App World"

De o saptamana mi-am cumparat un BlackBerry Bold 9700 si dupa ce l-am butonat mai mult (acasa), am descoperit ca pentru a putea bloca anumite numere de tel. trebuie sa instalez aplicatia "Call Control Blacklist Lite" care trebuie luata din BlackBerry App World, deoarece tel. nu are aceasta optiune .

Mi-am facut cont, m-am autentificat cu e-mailul si parola iar dupa aceea mi s-a cerut sa parcurg 3 pasi: 1 sa instalez plug-inul pe PC / realizat, 2 sa conectez tel. la PC / realizat, iar la pasul 3 imi cere actualizarea tel. pentru a putea merge mai departe...; pe tel am versiunea 6.0.0461, platforma 6.6.0.137 si nu stiu ce sa mai fac de aici inainte ca sa pot instala aplicatia mentionata mai sus .

Am incercat sa intru de pe tel. in BlackBerry App World prin contul creat si nu mi se permite; mentionez ca desi nu am optiune de BlackBerry in cadrul abonamentului, am acces la internet de pe tel .

Va rog sa ma ajutati si sa imi spuneti (ca la un incepator :) ) ce trebuie sa fac de aici inainte, ca nu mai stiu cum sa procedez !

Am atasat si o imagine cu "situatia"...



Multumesc !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Colectionarul
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 10
Membru din: 10 Feb 2014, 19:52
Model BlackBerry: Blackberry Q5
OS: 10.3.1.1565
Retea GSM: Telekom
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Colectionarul »

Poti sa faci update prin Blackberry Desktop Software


http://us.blackberry.com/support/software-downloads.html?LID=us:bb:support:software&LPOS=us:bb:support#tab-1

A nu se confunda cu Blackberry Link care este pentru tel Blackberry 10
Astrus
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 10 Apr 2014, 00:51

Mesaj de Astrus »

Iti multumesc pentru ajutor, insa te-as ruga daca vrei sa ma indrumi pas cu pas cum sa procedez ca sunt nou "in zona asta" si nu imi dau seama exact cum sa procedez !

Scuze de situatie dar la inceput este mai greu pana te obisnuiesti cu "ale casei" ! :)


Multumesc !
Colectionarul
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 10
Membru din: 10 Feb 2014, 19:52
Model BlackBerry: Blackberry Q5
OS: 10.3.1.1565
Retea GSM: Telekom
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Colectionarul »

Salut,

e destul de simplu, odata instalata aplicatia in pc conectezi telefonul cu cablu de date la pc si deschizi aplicatia Blackberry Desktop Software, astepti putin sa recunoasca telefonul, te duci in stanga le device se deschide o fereastra in jos, dai "update" si il lasi sa isi faca treaba, mare atentia sa nu il deconectezi automat de la pc.

ai un tutorial in engleza

http://support.bell.ca/Mobility/Smartph ... berry_bold

si inca unul in roamna

http://www.colectionaruldesuflete.net/2 ... -software/

si inca unul in engleza :

http://helpblog.blackberry.com/2010/11/ ... re-update/
Astrus
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 10 Apr 2014, 00:51

Mesaj de Astrus »

Am instalat alt Windows ca sa pot instala Blackberry Desktop Software si am reusit, am facut actualizarea la ultima versiune de soft si tot degeaba, imi cere actualizare ....

ESTE BATAIE DE JOC LA BLACKBERRY... CRED CA O SA RENUNT LA TEL. CU ACEST SISTEM DE OPERARE...! :(


Bine ca acum dupa actualizare imi merge blit-ul la camera, ca nici ala nu mai mergea din cauza softului si eu am crezut ca este problema hardware !


Daca mai are cineva vreo idee pana nu il vand sa dea un semn de ajutor (daca mai este posibil ...) !



Multumesc !
Astrus
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 10 Apr 2014, 00:51

Mesaj de Astrus »

Din cate am inteles ulterior, se pare ca trebuia sa am optiune Blackberry pentru a avea acces in BlackBerry App World .

Oare la asta si accesul pe un site este pe bani ?

Luand in considerare toate "nebunia" la care s-a ajuns pentru simplul fapt ca marele Blackberry nu iti ofera simpla posibilitate de a bloca un apel nedorit pe un terminal foarte scump si te conditioneaza intr-un mod absurd pana cand si la accesul pe un site care trebuie sa fie contracost, am luat hotararea de a vinde telefonul si de a rupe orice legatura, pentru totdeauna, cu Blackberi, lucru care s-a si realizat !

Multumesc foarte mult lui "Colectionarul" pentru ajutorul oferit
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Bold 2 - Seria 9700”