problema bb 9800. va rog sa ma ajutati

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria 9800
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Lupu Ionut
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Dec 2012, 01:13

problema bb 9800. va rog sa ma ajutati

Mesaj de Lupu Ionut »

Am o problema cu bb 9800 ..in ce consta aceasta problema... De obicei cand aveam slide ul inchis apasam butonul de deblocare si se deschidea..puteam umbla pe el fara probleme acum nu mai pot face acest lucru. Cu slide ul inchis telefonul nu mai raspunde la nici o comanda ...merge perfect doar cu slideul deschis...o noapte intreaga m am chinuit cu el am crezut ca am activat vreo setare fara sa imi dau seama....sau problema este din telefon sau din soft ....va rog din suflet sa ma ajutati ca m am imbolnavit de inima cu treaba asta...va multumesc anticipat
Flondor
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 23
Membru din: 02 Dec 2012, 22:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Flondor »

Salut.

Butonul respectiv este pozitionat pe slide(putin probabil)????

1) Daca da, atunci tinand cont de faptul ca e slide, iar coneziunea intre aceste taste/butoane si placa de baza se face prin cablu flexibil(flex), este posibil sa se fi intrerupt ceva trasee prin flex(toate flex-urile patesc asta la un moment dat).

2) Daca nu(ceea ce cred in proportie de 90%), este posibil sa se fi "uzat" butonul. Nu este mare scofala... Aceste este pozitionat pe carcasa, pe sasiu. La BB, mecanismele acestor butoane sunt individuale, avand cleme ce fac conexiunea pe placa de baza. Este foarte probabil ca asta sa fie cauza. Atunci cand ridici slide-ul este acelasi lucru ca si cand ai apasa butonul ce deblocheazai tastatura si telefonul functioneaza normal. Deci, parerea mea este ca ai o problema hardware si nu soft.

Nu stiu cum ai avea posibilitatea (d.p.d.v. Software) de a edita functionarea acelui buton...
Numai binea.

Sent from my BlackBerry 9780 using Tapatalk
Lupu Ionut
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Dec 2012, 01:13

Mesaj de Lupu Ionut »

Multumesc pt raspuns..butonul nu este pe slide este pe carcasa ..dar daca slide ul este ridicat si apas butonul , acesta isi face treaba si blocheaza asa cum trebuie telefonul..il apas din nou deblocheaza telefonul...cand slideul este lasat nu mai functioneaza...si nu stiu ce ar putea fi..
Lupu Ionut
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Dec 2012, 01:13

Mesaj de Lupu Ionut »

Toata chestia asta cu butonul este enervanta ca ...atunci cand slide ul este lasat nu mai vad nici cine ma suna nu imi mai apare nimic pe display..trebuie sa ridic slide ul sa vad cine ma suna...chiar nu ma poate ajuta nimeni..repet butonul care normal debloca/bloca telefonul si cu slide ul ridicat si cu el lasat,functioneaza numai cand slide ul este ridicat...nu l am scapat nu I am facut nimic doar ma am jucat pe el din aceasta cauza am crezut ca am activat vreo setare fara sa imi dau seama...poate din toata lumea asta de aici se pricepe cineva...nultumesc
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

vad ca insisti.
Nu este problema de software ci HARDWARE!
Du-te la un service.
Me like Berryes!
Lupu Ionut
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Dec 2012, 01:13

Mesaj de Lupu Ionut »

Vad ca va simtiti cam deranjati...scz ca am tupeul sa intreb pe aici ce si cum data viitoare o sa caut direct un service...asta ca sa nu mai deranjez lumea...multumesc oricum pt raspuns
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

te superi ca vacarul pe sat.
Ai pus o intrebare, ai primit raspuns dar tu ai continuat sa intrebi acelasi lucru desi ai primit raspuns.

ai citit macar raspunsul dat de @flondor?

in rest poti sa te duci sa plangi in pumni...

stima,
Me like Berryes!
Lupu Ionut
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Dec 2012, 01:13

Mesaj de Lupu Ionut »

Prietene nu te mai da tu destept.....o arzi in proverbe...jignesti subtil lumea am intrebat de 2 ori nu am stresat pe nimeni ...cred eu mi am facut un cont pe un forum special pt asa ceva daca era ceva...daca era ceva intrebam pe la alimentara pe vreo femeie pe acolo..... Asa ca date in **** de ********
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

vezi de ce nu are ursul coada...
Me like Berryes!
Lupu Ionut
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Dec 2012, 01:13

Mesaj de Lupu Ionut »

Lasa te de proverbe si fii mai maleabil cu lumea ca daca ma facea mama priceput la telefoane nu mai ceream ajutorul la nimeni si nu te mai deranjam nici pe tine..
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Torch - Seria 9800”