INIȚIATIVA "STOP THE BLACKBERRY LEAKS"

Stiri si zvonuri despre viitoare lansari terminale si noutati tehnologice din domeniu
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

INIȚIATIVA "STOP THE BLACKBERRY LEAKS"

Mesaj de cri.cri »

STL.jpg
Bună tuturor.
In ultima vreme, mai multe forumuri BlackBerry pe net s-au unit sub tutela http://stoptheleaks.tk/ pentru a combate un lucru care înainte ele însăși îl propagau: sistemele de operare beta (leakurile de OS). Următoarele forumuri au "semnat" această petiție:
support.png
- BB10QNX.de
- bblogs.info
- utbblogs.com
- mondoblackberry.com
- berryil.com
- berrysocial.com.br
- blackberryportugal.com
- blackberryexclusive.co.uk

Ce implică aceasta? Forumurile menționate mai sus NU vor mai pune la dispoziție sisteme de operare care nu provin din surse legale. Poate putini dintre cititorii forumurilor știu ca sistemele de operare puse la download pe net(dacă ținem cont de afirmațiile din forumurile de mai sus) provin din surse "ilegale". Care ar fi aceste surse? Simplu: BlackBerry are un program Beta(la care iau și eu parte) în care membrii înscriși, au posibilitatea de a testa anumite software puse la dispoziție. Nu e mare lucru să devii membru in Beta Zone trebuie doar să te inscrii pe https://beta.webapps.blackberry.com/log ... ndex&item= cu BBID-ul tău și gata. Problema este că acest program Beta nu este disponibil în toate țările.
Deci după ce BlackBerry a scos un soft(sau app) este pus la dispoziție în Beta Zone(update de OS din păcate doar pentru anumiți useri aleși aleator) pentru a fi testat. Cei care au șansa de a primi softul îl pot testa iar apoi pot trimite feed-back legat de problemele ivite. Unii useri care au acces la soft îl pun la dispoziție pe net și asa ajunge la noi.
Dacă judecăm strict din privința licence agreement aceste softuri sunt puse ilegal la dispoziția noastră. Clar că dacă citim mesajul lui John Chen din martie 2014 in care spune :
"Unul dintre cele mai frustrante lucruri pentru noi la BlackBerry, este când un proiect critic și confidențial apare în medii, înainte ca noi să fim dispuși la discuții. In cel mai bun caz sunt aceste leakuri deranjante. In cel mai rău caz induc partenerii în eroare. Repercursiunile leakurilor asupra afacerilor sunt rareori ajutătoare."
am putea crede ca BlackBerry suferă de pe urma punerii la dispoziție a acestor leakuri.
Dar este cu adevărat asa? Dacă ne uităm putin în trecutul recent al BlackBerry vedem că firma a redus masiv locuri de muncă pentru a deveni profitabilă. Acest fapt s-a făcut simțit(logic) și în domeniul sofware development. Ar fi foarte simplu pentru BlackBerry de a lua măsuri împotriva celor care răspândesc softuri pe net. Cel mai bun exemplu este ultimul leak(mai bine zis ultimele 2) unde BlackBerry blocat revenirea la un OS inferior. Credeți-mă TOTUL este posibil în acest domeniu de ex. urmărirea prin soft a celor care-l pun pe net iar apoi luarea de măsuri împotriva lor. Sau de ex. țin minte când primeam update-uri Beta pentru BBM ele funcționau doar cu PIN-ul meu! Dar a făcut BlackBerry acest lucru? NU! De ce? Pentru că poate nu vor, deoarece este mult mai ieftin pentru o firmă care TREBUIE să aibă grijă de banii ei, să lase aceste leakuri pe net iar apoi să urmărească reacțiile userilor la ceste softuri, decât să angajeze o mulțime de software developer care sa-l testeze. In plus câte update-uri am așteptat la Passport pană s-a rezolvat problema cu diplay flickering? Dacă as fi așteptat după BlackBerry, ar fi trebuit să utilizez telefonul 3-4 luni cu această problemă! Stupid! Noroc cu leakurile!
Bineînțeles aceste leakuri nu sunt pentru novici iar cei care le instalează știu de dinainte riscurile la care se expun...
Așadar cum vedeți voi aceste lucruri, care este părerea voastră ar trebui să ne alăturam si noi inițiativei de mai sus, sau să continuăm mai departe ca și până acum?
Aștept părerile voastre.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Re: INIȚIATIVA

Mesaj de Static »

Initiativa lăudabilă dar total eronata in date si care conține multe neadevăruri.

1. Nu exista, si subliniez asta, nu există noțiunea de OS ilegal la BB. Toate sistemele de operare sunt legale si nu exista posibilitatea customizarii lor ca la Android.
2. Sistemele de operare de tip Leaked OS sunt de fapt stadii intermediare ale SO-urilor înainte de a fi date către utilizatori.
3. Leaked OS NU vin doar din Beta tester, de fapt nu vin niciodată din Beta ci vin de la programatorii BB. Daca ești ușer Beta (ca si mine) atunci știi ca nu ai cum sa scoți sistemul de operare din telefon si să-l faci pachet .exe. Poti in cel mai bun caz sa scoti aplicațiile, dar Core OS nu poți.
4. Site-urile care semnează aceasta petiție este semnata doar de site-uri mici sau fara impact major
Problema a fost discutata si pe CrackBerry si a fost respinsa.
6. Nu vad care este finalitatea acestei petiții. Sa obțină ce?
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: INIȚIATIVA "STOP THE BLACKBERRY LEAKS"

Mesaj de cri.cri »

Sunt perfect de acord cu tine Adi. După aceste forumuri, este ilegal deoarece nu este pusă la dispoziția noastră de BlackBerry iar ca la orice software în licence agreement este stipulată și interzisă multiplicarea sau punerea la dispoziție pentru terți fără acordul BlackBerry. În ceea ce privește finalitatea acestei petiții nici eu nu o văd. Bănuiesc că vor să apară într-o lumină mai bună în fața BlackBerry altceva nu îmi pot imagina. Dar atâta timp cât Crackberry nu susține petiția toți ceilalți pot s-o uite.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Re: INIȚIATIVA

Mesaj de Static »

Exact cum spuneam, nicio finalitate.

Leakurile provin de la programatorii BB si sunt date cu buna stiinta "la liber" pe forumuri de specialitate.
Nimic nu este intamplator intr-un astfel de domeniu unde se invart bani grei.
verbal92
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 173
Membru din: 01 Oct 2014, 10:43
Model BlackBerry: Z10 STL100-1, Z3 STL
OS: OS10
Retea GSM: Vodafone
Localitate: Jud:Constanta

Re: INIȚIATIVA

Mesaj de verbal92 »

Lumea e dornica sa testeze si ce vor ei acolo sa faca e doar o plictiseala si sa iasa in fata :(
De anu trecut de cat au scos primul Z10 nu cred ca BB s-a mai dus in jos la profit si cred ca tot au urcat
Scrie răspuns

Înapoi la “Stiri si Zvonuri”