Bye-Bye BlackBerry!

Stiri si zvonuri despre viitoare lansari terminale si noutati tehnologice din domeniu
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
verbal92
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 173
Membru din: 01 Oct 2014, 10:43
Model BlackBerry: Z10 STL100-1, Z3 STL
OS: OS10
Retea GSM: Vodafone
Localitate: Jud:Constanta

Re: Bye-Bye BlackBerry!

Mesaj de verbal92 »

cri.cri scrie:După ultimele declarații de presă, BlackBerry vrea să licenseze OS10 cică ar fi interesați...pe de altă parte este cunoscută intenția Samsung și Huawei de a se scăpa de Google. Samsung se chinuie de ani cu Tizen (propriul sistem) și nu prea iese cum și-au dorit. Sincer aș fi super încântat să văd OS10 pe alte smartphone-uri. Problema este că indiferent pe ce terminal ar rula OS10 va întâmpină aceleași probleme ca și BlackBerry : lipsa aplicațiilor.
Daca se va licita si vor cumpara Sam... si Hua... vor putea sa modifice OS10? Prin modifcare ma refer cum este android pe fiecare model arata diferit.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: AW: Bye-Bye BlackBerry!

Mesaj de cri.cri »

Indiferent cine va cumpăra sistemul, trebuie să convingă programatorii să facă aplicații pentru el. Problema este că modificarea sistemului nu implică direct o îmbunătățire a acestuia. Exemplu Samsung, care are după părerea mea unul dintre cele mai nasoale sisteme android, umplut cu multe lucruri inutile care îl fac după un anumit timp să devină încet. BlackBerry (Priv și cele 2 DTEK) și Huawei sunt aproape de androidul pur precum cel de pe Nexus.
Pentru a avea succes, ar trebui modificat sistemul în așa fel încât să aibă un android runtime mai nou de 4.3 și să se poată accesa Play Store. Pentru aceasta însă la boot în loc de logo-ul BlackBerry ar trebui să aibă roboțelul android lucru care creează o dependență de Google lucru pe care Samsung și Huawei vor sa-l evite. E un cerc vicios și nu prea văd soluția pentru moment.
verbal92
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 173
Membru din: 01 Oct 2014, 10:43
Model BlackBerry: Z10 STL100-1, Z3 STL
OS: OS10
Retea GSM: Vodafone
Localitate: Jud:Constanta

Re: Bye-Bye BlackBerry!

Mesaj de verbal92 »

Azi am pierdut vrema pe CrackBerry si toata lumea il huiduie pe Chen in sustinerea sa pentru android si moartea inceata si sigura a os10.
Oare nu urmareste si el ce doreste poporul?
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Bye-Bye BlackBerry!

Mesaj de cri.cri »

Din păcate nu, el urmărește doar interesele acționarilor iar aceștia doresc un singur lucru: $$$. Din momentul în care cu OS10 devices nu se mai putea face profit, a încercat prin reducerea locurilor de muncă, apoi prin desființarea sectoarelor de soft iar mai apoi de hardware să producă totuși ceva dolari...ultimul și cel mai imbecil lucru făcut a fost trecerea pe android. Poate unii mă vor contrazice, dar cifrele de vânzare a telefoanelor cu android spun adevărul.
verbal92
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 173
Membru din: 01 Oct 2014, 10:43
Model BlackBerry: Z10 STL100-1, Z3 STL
OS: OS10
Retea GSM: Vodafone
Localitate: Jud:Constanta

Re: Bye-Bye BlackBerry!

Mesaj de verbal92 »

Blackberry os10 este mort si nu cred in resuscitarea sa iar cu androidul este mort orcum si nare nici o sansa fata de os de revenire.
Daca os va muri incet si sigur voi pe ce va mutati?Pe mine ma bate gandul sa trec pe wp10 lumia950 sau poate iphone7 sa vedem care functioneaza mai bine pe browser si o securitate mai buna
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Bye-Bye BlackBerry!

Mesaj de cri.cri »

Dacă vrei un sistem relativ sigur i-ați un iphone la care în plus ai siguranța update-urilor regulate. În niciun caz nu mi-aș lua un telefon cu windows deoarece se află în același rahat ca BlackBerry.
Eu personal am decis că atâta timp cât OS10 funcționează (Fuck off WhatsApp & Facebook și așa nu am nevoie) rămân cu Passport și Q10. După aceea voi deveni retro și voi trece pe Bold 9900 pe care-l voi folosi doar pentru telefonie iar timpul câștigat prin aceasta îl voi oferi familiei.
Scrie răspuns

Înapoi la “Stiri si Zvonuri”