Impresii despre BlackBerry

Aici iti poti prezenta telefonul, upgrade-uri facute, aplicatii folosite
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
maryanachim
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 04 Feb 2013, 21:18

iti trebuie abonament special bb

Mesaj de maryanachim »

Îți trebuie abonamentul respectiv. Dacă nu ai acest abonament nu poți folosi BBMXSI aplicațiile terminalului. Îmi pare rău că îți dau aceasta veste proasta.
wrongeu scrie:salutare...spune-mi te rog cum este cu abonamentul, din ce am citi nu mai este nevoie de abonament special bb...buuuun si atunci noi cei care avem os 6, os 7 o sa ma fie valabil sau se scoate si de la noi.... :cool:
daniel_gh
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 71
Membru din: 08 Mar 2013, 17:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de daniel_gh »

Am un Z10 de doua zile.
BB Messenger merge fara abonament special BB, trebuie creat un BBId pe site.
ActiveSync functioneaza fara probleme : mail, calendar, contacte etc...trebuie doar sa ai un abonament cu trafic de date.
Browserul arata si se misca foarte bine. Imi place telefonul, caut sa-l populez cu cit mai multe aplicatii (momentan putin optiuni in BBworld...)

O problema deranjanta este sistemul Caller ID.
Cind te suna cineva vezi doar numarul, chiar daca il ai inregistrat in lista de contacte cu nume, poza etc...
Se pare ca problemele vin de la codul de tara, felul in care sint inregistrate numerele in agenda. Problema este cunoscuta si multa lume asteapta o rezolvare printr-un update..

http://supportforums.blackberry.com/t5/ ... -p/2154415
Sherkan
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Iul 2013, 01:13
Localitate: Targu Mures
Contact:

Mesaj de Sherkan »

Salutare! Momentan detin un Sony Xperia U(l-am luat de la orange pe abonament de 2 ani cu abonament pantera 16), dar vreau sa-mi cumpar un BB Bold 9900. Mentionez ca nu am mai avut niciodata BB, nu stiu prea multe...spre 'deloc'. Aveti sa-mi dati un sfat, un pont, orice...e bine venit! :)
PS: Ce parere aveti de acest telefon, BB Bold 9900? Ce este BIS si BES? Am citit ici-colo pe forum si am inteles ca cel mai bine este sa-l cumpar din magazin.:-?
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Catalin »

Este un telefon foarte bun BB 9900! Il recomand! Bis este o extraoptiune la providerul gsm pentru internet, mail etc! Daca nu ai bis activat nu poti intra pe internet prin reteaua gsm!
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
Sherkan
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Iul 2013, 01:13
Localitate: Targu Mures
Contact:

Mesaj de Sherkan »

Catalin scrie:Este un telefon foarte bun BB 9900! Il recomand! Bis este o extraoptiune la providerul gsm pentru internet, mail etc! Daca nu ai bis activat nu poti intra pe internet prin reteaua gsm!
"Bis" este numai pt blackberry?(probabil nu e o intrebare pertinenta, dar chiar nu stiu prea multe lucruri despre bb) Eu am doua abonament intr-unul singur: un colibri mix 14 cost control (trafic nelimitat) si o pantera 8, abonamentul este pe 2 ani si abia un an daca s-a dus. Ideea mea este sa continu cu abonamentul acesta, sa vand xperia u-ul si sa-mi cumpar la liber un bb 9900, sau daca nu din magazin, sa dau un anunt pe forumul si sa-mi iau unul nou, in cutie.

Se poate fara sa mai fac alte miscari si alte adaugari de extraoptiuni(doar abonamentul meu), sa folosesesc toate aplicatiile din BB(mail, internet etc.)?
"...here to punish and enslave!" [Alin Boieru]
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Catalin »

BIS - Blackberry Internet Service (da este numai pentru Blackberry)

Serviciul de date nelimitat al tau nu functioneaza pe un terminal Blackberry....trebuie activat serviciul BIS (http://www.orange.ro/internet-mobil/bla ... index.html)
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
daniel_gh
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 71
Membru din: 08 Mar 2013, 17:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de daniel_gh »

Daca esti ok cu touch screen incearca Z10 (cauta modelul STL100-2 care are 4G)
Daca vrei tastatura, incearca Q10.
Ambele au OS10, ultimul OS de la Blackberry. Daca vrei un mail pe telefon este solutia cea mai convenabila.
Cu BB99000 vei fi obligat sa activezi BIS, taxe in plus...nu cred ca e cazul.
Sherkan
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Iul 2013, 01:13
Localitate: Targu Mures
Contact:

Mesaj de Sherkan »

daniel_gh scrie:Daca esti ok cu touch screen incearca Z10 (cauta modelul STL100-2 care are 4G)
Daca vrei tastatura, incearca Q10.
Ambele au OS10, ultimul OS de la Blackberry. Daca vrei un mail pe telefon este solutia cea mai convenabila.
Cu BB99000 vei fi obligat sa activezi BIS, taxe in plus...nu cred ca e cazul.
I got it! :D Multumesc de informatie! :)
"...here to punish and enslave!" [Alin Boieru]
Sherkan
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 7
Membru din: 04 Iul 2013, 01:13
Localitate: Targu Mures
Contact:

Mesaj de Sherkan »

Am revenit! M-am hotorat, as dori sa-mi cumpar un bold 9900, dar nu de la magazin. La ce trebuie sa ma uit ca sa stiu ca nu e vreo replica sau furat din fabrica si sa nu aiva IMEI_ul activat (sau ceva de genu, desi as fi recunoscator daca m-ati dumeri si cu asta). Multumesc anticipat si have a nice day to all! :)
"...here to punish and enslave!" [Alin Boieru]
mctano
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 1
Membru din: 13 Aug 2013, 03:03

Mesaj de mctano »

Salut, de ceva zile sunt posesor de Playbook.
Nu m-a dat pe spate nici un BB pana acum, din prisma faptului nu am nevoie de push la mailuri ca un workahoolic samd.
Dar am zis sa incerc Playbook-ul.
Imi place ca pot face drag and drop pe el usor si e usor de privit filme oriunde.
Dar atat. Ipadul 2 de 2 ani, e mai rapid si mai fluent ca playbook-ul.
Trebuie sa ii dau restart zilnic.
Poate ca e defect...
Scrie răspuns

Înapoi la “Ai un BlackBerry? Lauda-te cu el!”