Blackberry Classic

Aici iti poti prezenta telefonul, upgrade-uri facute, aplicatii folosite
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
MCL2k6
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 16
Membru din: 28 Mar 2013, 11:12
Model BlackBerry: Classic
OS: 10.3.1
Retea GSM: Orange
Localitate: Brasov

Blackberry Classic

Mesaj de MCL2k6 »

Salutare,

tocmai am luat de la Orange noul Blackberry Classic. Pretul fusese 890 lei cu reducere de Valentine's, prelungire abo (am trecut pe unul de 14 eur) si puncte thank you.
Trecand de la Bold 9780, pot sa zic ca prima experienta a fost o surpriza placuta!
Pana acum nu eram fan touchscreen, dar incep sa-mi schimb punctul de vedere ;)
Pe scurt:
- ecranul e mare; desi o rezolutie de 720x720 pixeli (trebuia cedat loc tastaturii), este super - se vad bine paginile web
- tastatura exceptionala, parca e o versiune marita a tastaturii de pe Bold
- are trackpad-ul ce ajuta mult cand este nevoie de precizie, mai ales pe web, dar si la scrolluri; fiind optic, functioneaza si cu manusi - in contrast cu ecranul touch capacitiv :)
- BB Hub e ceva foarte bine facut, agrega SMS, e-mail, Facebook, etc. intr-un singur loc
- tinut in mana, aparatul da impresia de robustete; e un pic greu, dar nu-ti rupe mana, si nu ai impresia ca tii o bucata ieftina de plastic
- UI-ul se misca bine, pana acum nu am avut parte de functionare sacadata (cum zic unii in cateva reviewuri pe net - gen Gizmodo & co.)

Ce sa mai zic, pana acuma imi place foarte mult, dar trebuie sa treaca un timp pana pot sa dau un verdict adevarat. Totusi zic, ca merita de luat.
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Blackberry Classic

Mesaj de Catalin »

Ai facut o alegere foarte buna! Sa il stapanesti sanatos!
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
viciul
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 5
Membru din: 25 Feb 2015, 19:21
Model BlackBerry: q10
OS: 10
Retea GSM: Orange

Re: Blackberry Classic

Mesaj de viciul »

merita sa schimb bb q10 care il detin cu bb classic(q20) ?? ce avantaje ofera peste Q10 mai exact..? stie cineva...mentionez ca intentionez sa il cumpar nou din magazin liber de retea...deci pretul este destul de piperat..sfaturi-pareri cineva poate sa imi dea?
multumesc,astept...
MCL2k6
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 16
Membru din: 28 Mar 2013, 11:12
Model BlackBerry: Classic
OS: 10.3.1
Retea GSM: Orange
Localitate: Brasov

Re: Blackberry Classic

Mesaj de MCL2k6 »

Probabil ca nu prea are sens sa schimbati Q10 cu Classic, doar daca vreti sa aveti in plus toolbelt-ul (adica butoanele de answer, blackberry, trackpad, back si hang up). Cam Asta e diferenta, plus un ecran un pic mai mare la Classic (dar de aceeasi rezolutie). Q10 are avantajul unui ecran AMOLED ( care cica "se vede mai bine" din cauza contrastului mai bun - negrul e negru). Alte diferente nu prea sunt, mai ales ca de saptamana trecuta s-a lansat OS 10.3.1 si pentru deviceurile mai vechi (cele de dinainte de Passport). Daca nu va puteti lipsi de toolbelt, atunci schimbati-l, altfel daca va descurcati fara el, cred ca n-are sens, doar daca prindeti Classic-ul la un pret bun.
viciul
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 5
Membru din: 25 Feb 2015, 19:21
Model BlackBerry: q10
OS: 10
Retea GSM: Orange

Re: Blackberry Classic

Mesaj de viciul »

pai classic il iau cu 12 nou (dar desigilat-fara garantie) si q10 am client cu 8..se justifica diferenta de pret? ar merita?
MCL2k6
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 16
Membru din: 28 Mar 2013, 11:12
Model BlackBerry: Classic
OS: 10.3.1
Retea GSM: Orange
Localitate: Brasov

Re: Blackberry Classic

Mesaj de MCL2k6 »

Trebuie sa decideti Dvs. asta, daca diferenta de 4 va convine pt. Toolbelt si ecran mai maricel. Banuiesc ca deja aveti ceva experienta cu Q10, deci ce va sugerez este, sa puneti mana pe Classic, si va jucati un pic cu el. Vedeti daca chiar aveti nevoie de diferentele mai sus mentionate. Pe mine ce m-a prins la Classic e carcasa Asta zdravana de inox, si tastatura cu butoane mai mari (uriase Fata de Bold 9780). Nu stiu cum e Q10, ca nu l-am tinut in mana. Eventual mai comparati cele doua pe gsmarena.com Mie personal Classicul nu mi se pare net superior Fata de Q10.
viciul
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 5
Membru din: 25 Feb 2015, 19:21
Model BlackBerry: q10
OS: 10
Retea GSM: Orange

Re: Blackberry Classic

Mesaj de viciul »

Q10 pot spune ca m-a impresionat foarte mult-am zis ca e cel mai tare tel care l-am avut vreodata(si am avut...si iphone 5 si altele la fel de performante si scumpe..)-in lumina soarelui se vede perfect pe display(+care nu l-am intalnit la nici un telefon) ..acum nus ce sa zic...sunt curios cum e classic..am auzit numai bune de el..ramane de vazut..
MCL2k6
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 16
Membru din: 28 Mar 2013, 11:12
Model BlackBerry: Classic
OS: 10.3.1
Retea GSM: Orange
Localitate: Brasov

Re: Blackberry Classic

Mesaj de MCL2k6 »

Am uitat sa specific ceva, destul de important, la Classic trebuie nano SIM! Trebuie cerut de la furnizorul de servicii.
Mie mi-au dat gratuit de la Orange, cand am cumparat telefonul.
Scrie răspuns

Înapoi la “Ai un BlackBerry? Lauda-te cu el!”