Blackberry 9900 Bold

Aici iti poti prezenta telefonul, upgrade-uri facute, aplicatii folosite
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
gojira
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 1
Membru din: 18 Mar 2012, 14:40

Blackberry 9900 Bold

Mesaj de gojira »

Bine v-am gasit.
Astazi am primit telefonul pe care il asteptam. Blackberry Bold 9900. Dupa ce facusem comanda la Vodafone si am vazut ca am stat vreo saptamana cu banii in mana si nimeni nu vroia sa-mi dea telefonul care era pe stoc, m-am suparat putin asa ca mi-am facut portare la Orange. Abonament nou si telefonul.

Ei bine, telefonul este cel mai bun pe care l-am folosit, cu toate ca nu suporta termen de comparatie cu ce am avut (Nokia E51, Nokia 1100, Nokia 1110). Modelul acesta de Blackberry a fost cel care mi-a atras atentia. Nu mai folosisem niciodata, m-am jucat putin cu alt model in Orange Shop, mi s-a parut destul de incomod. Tastele mici, ar fi trebuit sa am degetele de copil ca sa descurc pe el. Asa ca mi-am luat inima in dinti si am spus! 9900 sa fie. Aveam nevoie de un telefon cu care sa pot primi mail-uri, sa pot trimite, eventual sa mai trag cate o poza unde este cazul (nu am nevoie de nimic pretentios, camera de la E51 era ok pentru ce aveam nevoie), sa deschid doc-uri, pdf-uri, etc. Tin sa mentionez ca nu ma descurc sa tastez pe ecrane cu touch screen. Or fi de vina anii in care am avut butoane sub degete. In orice caz, primul meu gand a fost "vreau un telefon cu butoane".

In primul rand am ramas cu gura cascata in ceea ce priveste aspectul. Vazusem fotografii pe internet, review-uri, insa arata mai bine in realitate.

Ma informasem in prealabil cu setarile pentru BIS, toate bune si frumoase. Mi s-a parut totul atat de direct. Am facut cont, am setat e-mail, am facut update-uri, totul foarte repede. Nici o eroare, nu a trebuit sa setez nimic. Nici macar nu am deschis manualul. Aveam ceva retineri, auzisem ca SO de la BB nu este foarte prietenos cu userii noi, insa nu mi s-a parut.

Domnisoara de la Orange s-a oferit sa imi transfere agenda de pe cartela de Vodafone pe cea de Orange. Am zis ca nu este cazul. M-am gandit ca ma voi obisnui cu tastatura. Ceea ce am facut. Mi se pare extrem de comoda tastatura.

Imi place cum sunt facute meniurile, usor de folosit cu trackpad-ul. Nu prea ma incanta touch screen-ul pentru plimbare prin meniuri. Il folosesc doar pe site-uri.

Bateria mi se pare ca tine cam putin. Obisnuit cu telefoane pe care le incarcam odata pe saptamana...


In orice caz, mi se pare un telefon excelent, nu regret banii pe care i-am dat. Foarte mandru de achizitie.

Sper ca nu v-am plictisit cu toate aberatiile de mai sus. :D
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Catalin »

Nu ne-ai plictisit deloc cu aberatiile tale! Felicitari pentru achizitie. Un telefon foarte frumos ca design si performant!

Aaa... si Bine ai venit in comunitate :)

Bafta!
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
Scrie răspuns

Înapoi la “Ai un BlackBerry? Lauda-te cu el!”