BB 9900 Bold

Aici iti poti prezenta telefonul, upgrade-uri facute, aplicatii folosite
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
cosminn93
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 10 Ian 2012, 17:41

BB 9900 Bold

Mesaj de cosminn93 »

Va salut !
Am de ceva timp bb9900 si sincer daca l-am folosit 10 ore adunate !
Telefonul e super chiar imi place dar e urat ca trebuie sa imi fac abonament special pt BB de la vdf sau orange (din ce stiu eu )
Sincer nu prea am aprofundat treaba cu internetul (nu mergea fb, bbm si mai multe chestii sia m revenit la iphonul meu )
Daca este cineva dragut sa ma ajute cu internetul si sa imi zica diverse "trucuri" pt bb as fi foarte bucuros !
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

Ok, mic ghid in Blackberry.

Blackberry foloseste un tip special de transmisie de date (internet, mesaje, email, FB, YM, etc) respectiv comprima datele si le cripteaza.
Practic asta se traduce in doua chestii majore: economie la consumul de date (trafic) si securitatea datelor.
Teoretic este cel mai sigur device de transmise de date, dde asta este folosit la nivel national de companiile de stat USA si Canada (fbi, cia, vama, etc).
Insusi Obama comunica prin Blackberry.

Economia la trafic se face prin compresia datelor, practic un BB consuma cam 30% din traficul unui iPhone sau Android.
Insa toata aceasta criptare si comprimare se face NUMAI prin abonamentul special Blackberry, numit BIS (Blackberry Internet Service).

Daca multi useri fug de acest abonament, ei fug pt ca nu inteleg la ce foloseste cu adevarat.
Eu platesc 5E/luna pt BIS si am 4 conturi de email, FB, YM, BBM, tapatalk, BeWeather, etc.

Aceleasi servicii daca le-as folosi pe un iPhone as plati practic triplu pt ele. Multi useri nu inteleg asta si se duc spre iPhone sau Android dar platesc de 3 ori mai mult pt aceste servicii.
Aici este schempsisul, platesc 5E dar beneficez de servicii de criptare si comprimare si ies mai ieftin decat iOS sau Android.

In plus fata de cele de mai sus, Blackberry beneficiaza de BBM adica Blackberry Messenger.
Asta inseamna ca se comunica GRATUIT FARA TRAFIC CONTORIZAT intre terminalele BB.
Eu si sotia avem BB amandoi. Comunicam pe BBM, pot trimite poze prin BBM, pot trimite muzica, flme si orice alt tip de document.
GRATUIT SI FARA TRAFIC CONTORIZAT.

Cea mai nou versiune de BBM are acum VOICE! Asta inseamna ca atunci cand sunt intr-o retea WI-Fi pot suna GRATIS (serviciu gen Skype) pe alt terminal BB.
Cu ce ma ajuta asta veti spune?
Foarte simplu, daca sunt afara din tara si vreau sa vorbesc cu sotia nu trebuie sa am roamning, pur si simplu intru pe reteaua hotelului si o sun.
GRATIS!

Nu mai spun ca imi place atat de tare cum arata terminalele BB, imi place meniul de OS7 foarte tare, si nu in ultimul rand, ma evidentiez fata de restul userilor cu iPhone sau Android.
Blackberry este ceva aparte.


Iar cireasa de pe tort, va fi BB10 London cu OS10.
Sunt foarte increzator in nous sistem de operare Blackberry care consider ca va revolutiona telefonia.


stima,
Me like Berryes!
stelian302
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 180
Membru din: 31 Oct 2011, 21:59
Localitate: Fagaras

Mesaj de stelian302 »

@Static are dreptate.
poti sa te uiti si aici - http://forum.bberry.ro/showthread.php?4 ... nt-de-date
sau daca ai orange , vezi ca pe cartela prepay orange ai blackberry4 cu 4 euro , eu asta am avut.
300 mb ,iti ajung la tot ce vrei fb,bbm,push email s.m.a.d.
Badhero
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 03 Dec 2012, 11:41
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Badhero »

Static, ai facut cu siguranta cea mai tare descriere a unui BB. :)
brigadier
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 2
Membru din: 25 Ian 2014, 20:31

Mesaj de brigadier »

Folosesc 2 terminale BB 9320 si BB 9900 primul este foarte ok pentru nivelul sau insa 9900, imi plce foarte mult designul dar imi face mari probleme se blocheaza,pentru asta va cer ajutorul exista reprezentanta BB unde pot repara acest telefon BB 9900?Multumesc anticipat
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

Telefoanele BlackBerry nu se repara, ele se schimba.

Sent from my Z10 using Tapatalk
Me like Berryes!
richard1972
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 13
Membru din: 25 Ian 2014, 21:02

Mesaj de richard1972 »

Iti multumesc si eu pentru aceste explicatii. As avea o singura intrebare: Pe abonamentul meu Orange am 2 optiuni de internet BB 5 euro(300MB) si My smartphone 35 euro(3GB). Ce setari trebuie sa fac sa consum cei 300MB pentru aplicatii BB , iar traficul de internet gen modem pentru laptop sa se scada din cei 3GB? Mentionez ca am Blackberry 9720. Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

anumite aplicatii dedicate folosesc DOAR BIS (email, facebook, etc)
Browsingul se face automat prin cei 3Gb...nu ai ce setari sa faci...isi face el automat.
Me like Berryes!
Scrie răspuns

Înapoi la “Ai un BlackBerry? Lauda-te cu el!”