nu pot sa setez internetul la blackbery 9800

Browsere, utilitare internet
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Închis
puppy
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 1
Membru din: 19 Sep 2014, 02:27

nu pot sa setez internetul la blackbery 9800

Mesaj de puppy »

buna ziua..... sunt noua pe acest forum...asa ca imi cer iertare daca postarea nu este unde trebuie, pana acum nu am mai postat pe forumuri. in fine. problema mea este că am cumparat un bb 9800, second hand. Persoana de la care l-am luat spune ca a folosit internet, pe cosmote. Cand deschid telefonul apare pictograma de la vodafone. Iar eu folosesc abonament RDS.... cartela mea RDS functioneaza foarte bine pe telefonul meu vechi, un samsung; deci problema nu este de la cartela; pe acest blackberry insa nu reusesc sa accesez nici un serviciu internet.... cu foarte mare greutate am reusit sa gasesc APN si sa scriu acolo internet.... nu ma prea pricep la telefoane, iar toate acele prescurtari pe care le gasesc pe forumuri... doar ma baga in ceata si mai rau... nu stiu ce trebuie sa caut si unde.... meniul mi se pare foarte complicat.... am sunat la RDS si, dupa 2 reprize de asteptat cate 20 de minute pe fir.... au raspuns si mi-au spus ca nu au setari, ca sa mai intreb, sa mai caut pe forumuri, etc... problema este ca deja am ajuns la capatul puterilor (si al nervilor!), pentru ca zi de zi pierd cel putin cateva ore cautand tutoriale si forumuri, dar.... nimic nu merge... nici browserul, nimic... de mentionat ca nu folosesc nici wi fi si nici wireless, nici modem, ci doar internetul mobil.... am vrut sa dau telefonul inapoi, dar imi este rusine acum sa il returnez, dupa atatea zile.... am ales acest model deoarece am vrut doar un telefon care sa aiba tastatura normala si ecran mare.... nu imi plac telefoanele touch screen, si, la bugetul meu..... pe acesta mi l-am putut permite. m-ar fi interesat un q5, dar este mult prea scump, chiar si second hand..... va rog din suflet, ajutati-ma cu un raspuns...telefonul e frumos, dar daca nu il pot folosi..... :( ...folosesc internetul destul de mult... ce fac? nici macar la service nu m-au putut ajuta... :confused:
Închis

Înapoi la “Internet si Retea”