Setari,configurare WIFI

Browsere, utilitare internet
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
hades
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 1
Membru din: 31 Iul 2011, 23:54

Setari,configurare WIFI

Mesaj de hades »

Salut,probabil ar trebui sa ma simt putin jenat deoarece eu am un 8520 Curve in timp ce voi vorbiti de 9700 si alte alea....dar indraznesc sa intreb totusi cum fac configurarile pentru WIFI pentruca am dat scanare mi-a gasit ceva retele WIFI dar nu ma pot conecta.Mai pe scurt "cu ce se mananca WIFI?" Multumesc anticipat.
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Catalin »

In primul rand nu trebuie sa te simti jenat pentru ca este un telefon foarte bun.
Majoritatea retelelor WI-FI sunt parolate...Cele care au un lacatel langa semnal. Deci te poti conecta la o retea WI-FI daca ai parola ei sau daca te conectezi la una fara parola! Deobicei cele fara parola le gasesti prin marile magazine... mall-uri, mc donalds, kfc etc etc. Rar se gaseste la cineva o retea WI-FI fara parola!
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
lukatony
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 1
Membru din: 23 Ian 2012, 19:47

Mesaj de lukatony »

buna.....folosesc si io un 8520.....am sunat la orange s ami faca setarile ptr internet optiunea blackberry m au indrumumat si ot nu merge....deoarece mi au zis ca a mai fost inregistrat odata .ce pot face in acest caz?? multumesc
Avatar utilizator
Ciupanezul
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 73
Membru din: 19 Ian 2011, 23:36
Model BlackBerry: BlackBerry Classic
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Orange
Localitate: Sector 6, Bucuresti, Romania
Contact:

Mesaj de Ciupanezul »

lukatony scrie:buna.....folosesc si io un 8520.....am sunat la orange s ami faca setarile ptr internet optiunea blackberry m au indrumumat si ot nu merge....deoarece mi au zis ca a mai fost inregistrat odata .ce pot face in acest caz?? multumesc

Mergi la o reprezentata Orange la tine in oras.
Exceptional nu-i destul, Blackberry este suficient.
Ciupanezul
Avatar utilizator
Ciupanezul
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 73
Membru din: 19 Ian 2011, 23:36
Model BlackBerry: BlackBerry Classic
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Orange
Localitate: Sector 6, Bucuresti, Romania
Contact:

Mesaj de Ciupanezul »

hades scrie:Salut,probabil ar trebui sa ma simt putin jenat deoarece eu am un 8520 Curve in timp ce voi vorbiti de 9700 si alte alea....dar indraznesc sa intreb totusi cum fac configurarile pentru WIFI pentruca am dat scanare mi-a gasit ceva retele WIFI dar nu ma pot conecta.Mai pe scurt "cu ce se mananca WIFI?" Multumesc anticipat.

Aici toti suntem egali. :) nu trebuie sa te simti jenat. Chestia este ca nu prea cunosc meniul de la 8520 curve, abia ma descurc in 9780, si pana se gaseste cineva sa-ti raspunda ma incumet eu. Chestia cu Wi-Fi - este internet oferit wireless de la un Access Point. Fie ca este Router sau un alt dispozitiv capabil sa faca asta.

Setari nu trebuie sa faci pentru el deloc. Trebuie doar sa scanezi dupa retele wireless si sa te conectezi la una din ele. Asta in cazul in care este necodata, sau codata si ii stii deja parola.

Sa intelegi mai bine, mergi la un McDonald's si acolo gasesti free wireless. Te conectezi si incepi surf on the web. ;)
Exceptional nu-i destul, Blackberry este suficient.
Ciupanezul
victor
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 5
Membru din: 27 Ian 2012, 15:07

Mesaj de victor »

salutare!de curand am luat un 8520 si eu,si nu doar ca su nt nou in ceea ce inseamna blackberry ,sunt nou si ce inseamna smartphone-uri,aplicatii,wifi...etc. :) Una dintre probleme este ca atunci cand am intrat pe net de la un acces point,s-a conectat,iare in cateva minute ma anunta ca a cazut netul.dupa aceea se reconecta dar imi manca din centii de pe tel.intrebarea e cum as putea face sa nu combine cele doua lucruri?sa mearga doar pe wifi?multumesc
uadrian84
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 8
Membru din: 23 Apr 2012, 00:17

Mesaj de uadrian84 »

asa am patit si eu m-am conectat la reteaua de acasa mi-a aratat ca sunt conectat si mi-a facut si o gramada de cost suplimentar deci degeaba m-am conectat wi-fi. nu reusesc deloc sa inteleg acest tip de telefon,mult mai practice mi s-au parut celelalte marci{nokia samsung}parerea mea ca cel mai valabil lucru e sa ai un abonament de date si sa uitam ca are si wi-fi ca e cu totul nefolositor :(
1a2s3d4f5g
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 24
Membru din: 10 Noi 2012, 12:14

Mesaj de 1a2s3d4f5g »

asa am patit si eu.ma conectez la reteaua de wi-fi de acasa/localuri si imi mananca din MB.are cineva o solutie sau stie cineva cum sa faca ca ma gandesc ca i vorba de niste setari.am bb storm2 9520
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

OK, hai sa ne lamurim putin.

Blackberry vine cu un abonament special de internet numit BIS (Blackberry Internet Service). Acest BIS este folosit pentru email, FB, YM in general. Adica, anumite aplicatii native (email, Facebook, YM, etc) nu pot fi folosite DECAT cu abonament BIS!
Poti sa ai mama Wi-Fi-ului sau internet GSM. acele aplicatii nu merg decat cu BIS!

Mai poti avea internet prin cartela GSM, acela este altceva. Il folosesti pt browsing, aplicatii foto care folosesc share, etc.

Apoi mai poti avea prin WI-Fi.

Aici multa lume nu intelege ce este BIS.
BIS este un abonament de date mai special, care are doua proprietati mari tari si late:
1. Securizeaza informatia (codeaza emailurile, BBM, etc)
2. Nu foloseste decat foarte putin trafic.

La un iPhone de exemplu cu toate aplicatiile posibile (mail, FB, YM, Twitt, etc) vei folosi undeva la 90% mai mult trafic decat la Blackberry!
Blackberry, pentru aceleasi aplicatii nu va folosi decat 10% din traficul normal.

Asta este BIS.

De aceea, BB este folosit in special de Corporatii sau institutii guvernamentale.
Tocmai pt ca sunt imposibil de decriptat emailurile sau alte conversatii.
Me like Berryes!
1a2s3d4f5g
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 24
Membru din: 10 Noi 2012, 12:14

Mesaj de 1a2s3d4f5g »

aseara m-a lasat bateria de la bb si am bagat cartela in alt tefelon.cand am ajuns acasa m-am conectat la reteaua wi-fi si am folosit-o fara probleme(nu aveam cartela in telefon) cand am cartela in telefon imi ia mb.vreo explicatie? in afara de ce a postat domnul "static"
Scrie răspuns

Înapoi la “Internet si Retea”