Problema legata de un abonament BlackBerry Vodafone

Discutii despre Vodafone
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
anahi
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 1
Membru din: 02 Sep 2012, 13:40

Problema legata de un abonament BlackBerry Vodafone

Mesaj de anahi »

Buna ziua. Mi-am facut un abonament Blackberry prin compania Vodafone, persoana fizica, de 500 MB pe luna , internetul imi merge bine si pana acum sunt multumita, DAR... Atunci cand incerc sa imi verific kb-tii consumati imi apar TOTI in cont, nici macar un kb consumat, in conditiile in care eu trafic am facut, am descarcat si folosit aplicatii complexe... De 3 saptamani am MB-tii din optiune intregi si ma intreb..oare nu voi avea surprize neplacute la factura? Va rog lamuriti-ma cum sta treaba cu consumul de internet, cat de repede se consuma 500 MB in conditii de navigare de cate o ora - doua pe zi. Va multumesc . O seara buna tuturor!
stelian302
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 180
Membru din: 31 Oct 2011, 21:59
Localitate: Fagaras

Mesaj de stelian302 »

Traffic Monitor - https://appworld.blackberry.com/webstor ... 8/?lang=en
Network Traffic Control - https://appworld.blackberry.com/webstor ... 8/?lang=en
free ,nu stiu cat sunt de bune ,vezi care ti se potrivesc, cred ca si bateria ti se va consuma mai repede ele ruleaza in background.
am citit pe un forum ca la vodafone ar fi o aplicatie sa-ti verifice in timp real cati MB ai consumat ,nu mai stiu daca si pentru BB ,suna la relatii cu clentii.
Badhero
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 03 Dec 2012, 11:41
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Badhero »

Eu stiu ca extraoptiunea BB de la Vodafone are internet nelimitat. Nu stiu exact ce tip de abonament aveti si ce extraoptiuni insa daca aveti 500 de MB s-ar putea ca acestia sa se consume doar in cazul in care aveti un telefon normal. Adica telefoanele BB au internet prin BIS (Blacberry Internet Service) si nu clasic ca restul telefoanelor. Sper ca m-am facut inteles. :)
P1f
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 2
Membru din: 19 Dec 2012, 22:16

Mesaj de P1f »

Badhero nu au chiar internet nelimitat, dar au browsing, e-mails si chat nelimitate doar STREAMING se contorizeaza, adica YouTube si radio playerele audio (de ex eu mai folosesc Nobex, l-am prins gratuit atunci cand au avut 3 zile bis oprit)
Deci la problema initiala a lui anahi, daca nu face streaming deloc cei 500 MB raman integral, eu de aceea nici nu am luat prea mult internet, 80 MB cat am imi sunt mai mult decat suficienti, oricum streaming fac 90-95% asa numai prin WiFi, prin 3G oricum mi-ar omori bateria f repede.
Flondor
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 23
Membru din: 02 Dec 2012, 22:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Flondor »

P1f scrie:Badhero nu au chiar internet nelimitat, dar au browsing, e-mails si chat nelimitate doar STREAMING se contorizeaza, adica YouTube si radio playerele audio (de ex eu mai folosesc Nobex, l-am prins gratuit atunci cand au avut 3 zile bis oprit)
Deci la problema initiala a lui anahi, daca nu face streaming deloc cei 500 MB raman integral, eu de aceea nici nu am luat prea mult internet, 80 MB cat am imi sunt mai mult decat suficienti, oricum streaming fac 90-95% asa numai prin WiFi, prin 3G oricum mi-ar omori bateria f repede.
Salut,

Cum merg aplicatiile, browsering-ul prin BIS vdf? (la viteza ma refer tinand cont ca Vdf nu foloseste tehnologia edge ci gprs, iar in 3g omori bateria...)

Multumesc anticipat.
Badhero
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 03 Dec 2012, 11:41
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Badhero »

Da ai dreptate. Uitasem de cei 500 MB de streaming tocmai ca si eu folosesc wi-fi daca am nevoie de youtube sau altceva.

Legat de ce zice Flondor todeauna m-am intrebat care e faza cu bateria. Adica am avut Bold 9000, Bold 9700 si acum am Bold 9780 si toate m-au tinut bateria aprox 2 zile. Asta cu 3G deschis tot timpul, e-mailul de servici (aprox 30-40 e-mailuri/zi), e-mailul personal (aprox 15 e-mailuri/zi) plus browsing cand ma plictiseam sau yahoo mess deschis cand nu eram la birou.

Si asta nu inteleg. De ce toata lumea are o problema cu bateria?
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

Vin la Blackberry de pe alte telefoane, probabil cu baterie mai buna sau nu au folosit niciodata servicii de internet complexe.
E normal sa tipi ca ai o problema cu bateria cand ai folosit un dumbphone inainte si apoi brusc treci pe BB cu servicii intense de date.

parerea mea..
Me like Berryes!
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

Vin la Blackberry de pe alte telefoane, probabil cu baterie mai buna sau nu au folosit niciodata servicii de internet complexe.
E normal sa tipi ca ai o problema cu bateria cand ai folosit un dumbphone inainte si apoi brusc treci pe BB cu servicii intense de date.

parerea mea..
Me like Berryes!
Flondor
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 23
Membru din: 02 Dec 2012, 22:19
Localitate: Bucuresti

Problema legata de un abonament BlackBerry Vodafone

Mesaj de Flondor »

Folosesc BB de ceva timp iar pana acum am folosit doar serviciile oferite de Orange. Am intrebat cat de rezonabil se misca Vodafone-ul in GPRS tinand cont de faptul ca este mult inferior tehnologiei EDGE.
Cat despre ce spui referitor la baterie si serviciile mai complexe oferite de BB tin sa te contrazic (nu cu rea intentie): aceleasi servicii pe care le utilizez atat in EDGE cat si in 3G(in mod normal de utilizare- email, retele de socializare, browser, etc) au un efect diferit asupra timpului de descarcare al acumulatorului.... .
Eu pun problema consumului de energie mult mai mare in 3G decat EDGE. De aceea folosesc 3G doar pentru streaming, iar uzual raman in EDGE.
Doresc a face trece cu serviciul BIS pe VDF pentru ca la ei am abonament de voce si sa renunt la Orange,insa am dubii in privinta vitezei prin tehnologia GPRS utilizata de VDF.... Imi puteti da cateva informatii referitoare la aceast subiect?

Sent from my BlackBerry 9780 using Tapatalk
P1f
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 2
Membru din: 19 Dec 2012, 22:16

Mesaj de P1f »

Ai dreptate Flondor, gprs este mai lent decat edge, dar pentru mine nu este o problema asta pentru ca am wifi atat acasa, cat si la munca, in bar, mai nou si in metrou in Bucuresti au pus Digi niste hotspoturi iar in roaming cand mai ies din tara iarasi tin datele oprite si merg pe wifi pe cat posibil.
Scrie răspuns

Înapoi la “Vodafone”