Prepay Orange

Discutii despre Orange
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
dacianspinu
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 2
Membru din: 11 Aug 2012, 20:44

Prepay Orange

Mesaj de dacianspinu »

Buna seara tuturor ! Dupa indelungi incursiuni printre ale telefoanelor am ajuns sa utilizez un terminal Blackberry Torch 9800. O bijuterie daca stii cum sa il exploatezi si daca il apreciezi. Asadar inainte de a avea acest BB, am avut terminale Apple, Samsung, Nokia. Odata cu primul smartphone mi-am facut un abonament la Orange care include o optiune pentru 400mb de trafic lunar, insa aceasta nu functioneaza pe BB decat in browser. Pentru orice notificari push(email, FB, Twitter, etc.) am nevoie de o optiune speciala. Insa luna aceasta imi inchid abonamentul pentru ca e cam piperat(130lei/lunar) si o sa ma mut pe prepay,unde ofertele sunt mult mai avantajoase decat ce am eu acum in materie de convorbiri. Am vazut ca exista si o optiune speciala pentru terminalele BB dar pentru Prepay si anume aceasta : http://www.orange.ro/prepay/optiunea-blackberry.html. Intrebarea abia acum vine: a folosit cineva aceasta optiune ? Daca se regaseste cineva care sa o fi folosit va rog spuneti-mi daca va duce prin rutina zilnica: mail, facebook, tweets, etc. Multumesc si duminica placuta !
stelian302
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 180
Membru din: 31 Oct 2011, 21:59
Localitate: Fagaras

Mesaj de stelian302 »

Da opţiunea BlackBerry 4 cu 300 MB o am eu cred ca de vreo 7-8 luni.
Ca notificari push am doar email-ul ,(facebook ,twitter si yahoo messenger) folosesc IM+ Pro.
Pana acum nu am reusit sa consum cele 300 MB pe luna (pariez de pe telefon pe bwin (mai rar) + ca mai urmaresc meciurile pe flashscore).
Eu zic ca te incadrezi in cele 300 MB si din cate m-am interesat BB comprima traficul de date 1 MB = 0,01 MB.
dacianspinu
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 2
Membru din: 11 Aug 2012, 20:44

Mesaj de dacianspinu »

Ok, deci sa inteleg ca iti vin notificarile de la email, facebook, twitter si messenger si ca nu reusesti sa treci de cei 300 mb alocati pentru optiunea asta ?
stelian302
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 180
Membru din: 31 Oct 2011, 21:59
Localitate: Fagaras

Mesaj de stelian302 »

Tu vrei sa dau copy paste la ce am scris mai sus .Notificari push am doar email ce am pus in paranteza folosesc IM+ .Mie imi ajung cele 300 MB .Pentru o luna cu 4 EURO poti incerca si tu si iti faci o idee.Eu zic ca nu ai cum sa le consumi.

Sent on Blackberry Bold 9900
tibilone
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 8
Membru din: 02 Aug 2012, 23:12

Mesaj de tibilone »

salut, am si eu o nelamurire privind folosirea internetului pe o cartele prepay de la orange.
as dori sa folosesc internetul pe o tableta BB printr-o conexiune cu telefon BB prin wi-fi sau prin bluetooth, avand cartela prepay de la orange.
traficul pentru internet care se ofera de pe creditul de prepay inteleg ca este doar pentru navigare pe telefon BB si nu pentru share-uire pe tableta, corect?
trebuie sa aleg optiunea de BB unlimited? iar share-uirea prin aceasta optiune am doar la dispozitie doar traficul prin APN? mersi de raspuns.
stelian302
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 180
Membru din: 31 Oct 2011, 21:59
Localitate: Fagaras

Mesaj de stelian302 »

Share-uri prin BB poti face la orice telefon, tableta care are wifi.Un abonament pentru BB este foarte scump ,acum tu sti daca iti trebuie acel abonament sau daca nu alege optiunea BB 4 pe cartela prepay.(Daca folosesti tableta mai mult acasa cumpara un router).A si era sa uit tableta nu are un slot de sim poti baga cartela direct in tableta iti cumperi o cartela noua si folosesti internetul direct de pe cartela te intreb ca nu stiu la Samsung am vazut ca are.

Sent from my Blackberry Bold 9900.
CaineRAU
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 74
Membru din: 18 Dec 2011, 21:41
Localitate: Resita

Mesaj de CaineRAU »

cauta pe forum ca am pus o metoda prin care sa nu-ti trebuiasca acel abonament
realunique5
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 35
Membru din: 12 Dec 2011, 13:20
Localitate: Brasov

Mesaj de realunique5 »

Am optiunea mai sus amintita, care e problema? Am folosit 2 luni aceasta optiunea fara niciun apn, totul a mers bine.

De cand mi-am reactivat ultima data optiunea a inceput sa-mi ia din credit, nu foarte mult, dar totusi se aduna. Am trimis un mail la orange, le-am explicat situatia si mi-au spus ca de la ultima activare a optiunii eu folosesc apn net, si ca ar trebui sa folosesc apn blackberry. Zis si facut, mi-am bifat casutele cele doua de la TCP IP si am scris la apn blackberry. Tot aceasi situatie, imi "suge" din credit. Pt 2-3 MB sa-mi ia doar 2-3 centi? Nu e absurd?

Pana nu mi-am reactivat optiunea de ce nu imi luat din credit(setarile fiind aceleasi), iar asa.. dintr-o data s-au schimbat? Nu a umblat nimeni la setari in perioada respectiva
SilviuB
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 30 Dec 2012, 23:18

Mesaj de SilviuB »

salutare ! de cateva zile sunt posesor de BB si am o cartela orange prepaid pe acre am activat BB unlimited + extraoptiunea de voce cu cei 75MB net. problema e ca in fiecare zi se consuma din extraoptiune si nu stiu cine face asta... nu mult, cateva sute de KB, dar ma deranjeaza pt ca in ritmul asta e posibil ca in 30 zile sa consum cei 75MB si sa imi intre in cost suplimentar
precizez ca am verificat la setari tcp-IP si la APN nu e bifat nimic, tot traficul pe youtube a faost realizat in casa sub WIFI si nu inteleg cine putea consuma..
are cineva vre-o idee?
Flondor
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 23
Membru din: 02 Dec 2012, 22:19
Localitate: Bucuresti

Prepay Orange

Mesaj de Flondor »

SilviuB scrie:salutare ! de cateva zile sunt posesor de BB si am o cartela orange prepaid pe acre am activat BB unlimited + extraoptiunea de voce cu cei 75MB net. problema e ca in fiecare zi se consuma din extraoptiune si nu stiu cine face asta... nu mult, cateva sute de KB, dar ma deranjeaza pt ca in ritmul asta e posibil ca in 30 zile sa consum cei 75MB si sa imi intre in cost suplimentar
precizez ca am verificat la setari tcp-IP si la APN nu e bifat nimic, tot traficul pe youtube a faost realizat in casa sub WIFI si nu inteleg cine putea consuma..
are cineva vre-o idee?
Salutare,

Si eu pateam acelasi lucru. Pana acum 1 saptamana foloseam un prepaid Orange. Acea optiune de care spui tu presupune serviciul BIS unlimited(primii 300MB ii poti consuma cu viteze de pana la 14.4 MBps, apoi scade viteza serviciului BIS) + 100MB pentru trafic media (straming-youtube,etc). Din "nefericire" la browsing prima data se consuma acei 100MB.... :| (ulterior se consuma cei 75MB din extraoptiunea de voce + date pe care ai activat-o) abia apoi consumi in browser traficul din BIS :( .
Pentru streaming, youtube... nu necesita specificarea APN-ului, se filtreaza automat de catre operator calea catre APN "net". Doar anumite aplicatii nu functioneaza decat daca specifici clar APN-ul. O alta chestiune de remarcat este faptul ca nu toate aplicatiile folosesc BIS exclusiv ci merg si prin APN "net". Alta remarca pe care o fac este faptul ca in functie de modelul de telefon folosit si implicit al O.S.-ului acestuia ai posibilitatea de a specifica ce serviciu va fi folosit de browser(BIS, Orange browser, orange world, wifi, etc) sau prioritatea acestor servicii.

De curand am trecut pe Vodafone si nu mai am aceasta problema legata de consumul initial al traficului alocat pentru streaming.

Sent from my BlackBerry 9780 using Tapatalk
Scrie răspuns

Înapoi la “Orange”