Setari Internet cartela Prepaid

Discutii despre Telekom
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
steamer
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 127
Membru din: 29 Noi 2011, 00:42
Localitate: Constanta

Setari Internet cartela Prepaid

Mesaj de steamer »

Setari COSMOTE APN (Access Point Name): broadband (cartela)
Nume utilizator: nu se completeaza
Parola: nu se completeaza
Pagina de start: m.webnwalk.ro

mentionez ca browseru nativ ,ym , fb nu functioneaza , folositi alternative gen , im+ ,fb din browseru opera , pt youtube Xenozu

Pentru a schimba APN ---> Go to options>advanced options(device>advanced system settings >TCP/IP
Avatar utilizator
Ciupanezul
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 73
Membru din: 19 Ian 2011, 23:36
Model BlackBerry: BlackBerry Classic
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Orange
Localitate: Sector 6, Bucuresti, Romania
Contact:

Mesaj de Ciupanezul »

E pa ca nu merg setarile astea. Expirate. Am un 9780 si stau cu el pe Wi-Fi din cauza asta. Exista cumva vreo optiune sa ii pun vreo optiune bberry internet?
Exceptional nu-i destul, Blackberry este suficient.
Ciupanezul
steamer
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 127
Membru din: 29 Noi 2011, 00:42
Localitate: Constanta

Mesaj de steamer »

amice , nu vreau sa te jignesc dar -----> Parametrii generali pentru configurarea telefonului mobil (accesând Internetul de pe telefonul mobil, cu un software specific)

o APN (Access Point Name): broadband
o Nume utilizator: nu se completează
o Parola: nu se completează
o Pagina de start: m.webnwalk.ro

pagina oficiala de la Cosmote , eu am activat internetu , am facut proba , crezi ca e cazu sa fac cateva screenuri? sa iti demonstrez opusu si sa te gandesti si sa verifici de 2 ori inainte sa critici .
Avatar utilizator
Ciupanezul
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 73
Membru din: 19 Ian 2011, 23:36
Model BlackBerry: BlackBerry Classic
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Orange
Localitate: Sector 6, Bucuresti, Romania
Contact:

Mesaj de Ciupanezul »

steamer scrie:amice , nu vreau sa te jignesc dar -----> Parametrii generali pentru configurarea telefonului mobil (accesând Internetul de pe telefonul mobil, cu un software specific)

o APN (Access Point Name): broadband
o Nume utilizator: nu se completează
o Parola: nu se completează
o Pagina de start: m.webnwalk.ro

pagina oficiala de la Cosmote , eu am activat internetu , am facut proba , crezi ca e cazu sa fac cateva screenuri? sa iti demonstrez opusu si sa te gandesti si sa verifici de 2 ori inainte sa critici .

Da asa este. Scuze. Setarile astea sunt foarte corecte. Mie imi expirase tampenia de internet de la Cosmote. Acum am redresat-o iar. Si da, de proba inainte sa bag Orange cu optiunea BB in BBerry, am testat. Imi cer scuze. Setarile sunt bune.
Exceptional nu-i destul, Blackberry este suficient.
Ciupanezul
rads
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 1
Membru din: 27 Ian 2012, 00:23

Mesaj de rads »

Va salut, ajutati-ma si pe mine sa imi configurez internetul de pe prepay Cosmote la un 9780 Bold. Am vazut referirile de mai sus dar nu gasest in meniul telefonului meu APN !!
Astept un raspuns de la voi
Avatar utilizator
Ciupanezul
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 73
Membru din: 19 Ian 2011, 23:36
Model BlackBerry: BlackBerry Classic
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Orange
Localitate: Sector 6, Bucuresti, Romania
Contact:

Mesaj de Ciupanezul »

rads scrie:Va salut, ajutati-ma si pe mine sa imi configurez internetul de pe prepay Cosmote la un 9780 Bold. Am vazut referirile de mai sus dar nu gasest in meniul telefonului meu APN !!
Astept un raspuns de la voi

Mergi in Menu -> Options -> Device -> Advanced System Settings -> TCP IP si gasesti acolo tot ce vrei.

Asta este strict pentru 9780 Bold :D

Sper sa te ajute.
Exceptional nu-i destul, Blackberry este suficient.
Ciupanezul
dragos_arm85
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 5
Membru din: 28 Ian 2012, 00:00

Mesaj de dragos_arm85 »

Buna...am urmat instructiunile de mai sus pt setari cosmote internet la cartela si am primit sms ca serviciul broadband nu poate fi configurat auomat pe telefonul meu.
Vreau sa mai specific ca am un bold 9700 si ca mie la setari avansate de sistem la TCP IP imi apare in felul urmator:
setari APN activa: am bifat
APN : broadband
autentificare APN activa: am bifat
nume utilizator pentru APN: nimic
parola pentru APN: nimic
Nu imi apare niciunde pagina de start.
ma puteti ajuta cu un sfat...mersi
steamer
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 127
Membru din: 29 Noi 2011, 00:42
Localitate: Constanta

Mesaj de steamer »

mai e chestia ca tre sa iti activezi optiunea aceea de internet din apel gen A CM 50 , ORICUM .. ei or sa spuna ca nu este posibil sa ai acest serviciu fara un abonament , eu am activat din apel pe acelasi model care il detii si tu respectiv 9780 si a fost ok ,eventual poti sa iti faci si backup si restore cu ipd`ul de la anworm -----> http://bb.anworm.com/
fl0ryn22
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 17
Membru din: 12 Ian 2012, 13:36

Mesaj de fl0ryn22 »

am mers in TCP/IP am completat la APN:broadband dar nu stiu unde sa intru pt ''Pagina de start: m.webnwalk.ro'' fii mai explicit te rog frumos(sunt nou posesor de bb) a , am uitat sa specific am un bb8520, multumesc anticipat
cornelx
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 13
Membru din: 28 Mar 2012, 18:05

Mesaj de cornelx »

salut de ceva vreme ma chinui sa fac setarile pentru acces internet pe un blackbarry 9000 am cartela frog cu acces nelinitat ma poate ajuta cineva multumesc anticipat!
Scrie răspuns

Înapoi la “Telekom”