Probleme BlackBerry 9900 BOLD

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria 9900
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Scrie răspuns
vyalli
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 25
Membru din: 06 Dec 2011, 21:43

Mesaj de vyalli »

syrian...daca vrei sa te convingi vezi ca pe site=ul lor exista contact suport. iti bagi frumusel mailul acolo si vei primi replay cu un caz asignat pt tine si cu niste numere de contact. daca te tii bine cu engleza le bagi un telefon le dai pinu imei tara de unde a venit si o sa investigheze. stii ce o sa iti zica .....ca nu a parasit depozitul corespunzator ;) ....asa ca tu iti tragi o factura si le-o trimiti si vezi ce iti spun....

dar intrebarea mea ei nu verifica vanzatorul in nici un fel de unde a cumparat telefonul
syrian
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 8
Membru din: 15 Dec 2011, 09:01

Mesaj de syrian »

Buna,

Am revenit cu feedback.
Deci, telefonul e cumparat de la cineva din Oradea, care le aduce cred de la fabrica Blackberry din Ungaria. Am verificat lucrul asta cu cineva de la service de la Vodafone - specializat pe Blackberry. Telefoanele sunt furate din fabrica inainte sa fie activate de RIM, de aceea PIN-ul nu este vazut ca fiind cu probleme nici de Vodafone , nici de Orange. Pentru ca nu au fost activate niciodata. Tipul de la w=service de la Vodafone a vorbit si cu niste baieti priceputi in telefoane, neoficial...si singura concluzie: ma pot ....pe el...

Ma gandesc acum cum as putea sa ii fac rau tipului care mi l-a vandut, si care a "omis" sa imi spuna ca nu au fost activate...O sa incerc sa fac o plangere...macar sa ii stric business-ul ...sa nu ii mai fraiereasca si pe altii.

Telefoanele furate din fabrica se recunosc foarte usor, din cate am inteles acum: cand scoti bateria, pe spatele telefonului nu au nici un biletel cu IMEI-ul si cu PIN-ul telefonului, ca la cele originale.

Asta e...pacat de bani si de timpul pierdut (cca o saptamana)..
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Câteva precizări.

Telefoane nefinalizate (blank) sau furat cu miile, atât din Ungaria, cât şi din Oradea (Celestica).
Terminalele gsm blackberry se inregistrează in serverele RIM nu pe baza PIN-ului ci pe baza BSN-ului (base serial number). Fiecare terminal gsm are codul lui BSN unic si personal, care nu se poate inlocui/modifica sub nici o formă. Pe când PIN-ul şi IMEI-ul se pot schimba. Deci, problema ta era simplu de rezolvat dacă totul se rezuma doar la PIN şi IMEI.
În ceea ce priveşte relamaţia împotriva celui care te-a "înşelat"... părerea mea este ca nu o să existe niciodată(deşi te sfatuiesc so faci).
De ce cred asta?!! Simplu.
Pentru că nu cred că îţi convine să rămâi şi fără telefon şi fără bani.


Ps. Atât timp cât există amatori de chilipiruri, hoţii/excrocii nu vor dispărea. Într-un fel sau altul, cel care cumpără un produs furat cu bună ştiinţă este la fel de vinovat ca şi acel hoţ.(părerea mea)
Mulţi dintre acei cumpăratori "de buna credinţă", se scuză argumentand că nu au ştiut provenienţa produsului... Să fim serioşi... când cumperi un produs nou la jumătate faţă de preţul din magazin........ :D


Numai bine.
:)
syrian
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 8
Membru din: 15 Dec 2011, 09:01

Mesaj de syrian »

Pe bune , ma gandesc serios sa fac reclamatia aia la politie sau undeva. Mai ales ca ii stiu masina tipului, am nr lui de inmatriculare...nr de tel..
Cand am urmarit sa cumpar telefonul de la el, nu am urmarit "chilipiruri"..telefonul putea fi cumparat mai ieftin de el la abonament si sa nu ii placa....
De 5 ani am avut doar Bberry...si am vrut sa imi iau ultimul model. Era nou, cu folie pe el....cand am facut testul la inceput, mi-am bagat cartela in el,,,telefonul suna si puteam fi sunat...**** s-a gandit ca e furat inainte sa fie activat. E prima data cand imi iau Bberry de alt undeva decat de la provider....Ma rog.
Oricum cu telefonul nu am ce sa fac, nu il pot vinde asa..mi-e teama ca urmatorul care il cumpara va pati la fel si imi va face el reclamatie mie...Asa ca mai bine ma duc eu sa il denunt pe asta care mi l-a vandut. Si asa , nu mai imi raspunde bineintelesa acum la telefon, ma tot duce cu zaharelul si imi tot scrie sms pe ton iritat (TOT EL)..
vyalli
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 25
Membru din: 06 Dec 2011, 21:43

Mesaj de vyalli »

tu vrei sa imi spui syrian ca tu nu ai pinu si imei-ul pe spatele telefonului???? si nu ai verificat telefonul sa mearga mai ales ca aveai de 5 ani BB? cam dubios
syrian
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 8
Membru din: 15 Dec 2011, 09:01

Mesaj de syrian »

De unde **** sa fi stiut? Eu folosesc Bberry si serviciile lor de 5 ani in interes de business.
Nu sunt nici depanator si nici genul interesat sa I'll desfac, sa umblu in el sau sa stiu toate problemele de hardware..
La 12 mil, nu cred ca e super ieftin..daca I'll luam de la Vodafone, ceea ce se pare ca voi si face pana la urma, ieseam cu 2 - 3 milioane mai scump. Asta e invatatura de minte, cand caut sa salvez niste bani, se poate sa pierd si mai multi...Mult mai multi
vyalli
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 25
Membru din: 06 Dec 2011, 21:43

Mesaj de vyalli »

ma refeream ca daca ai bb services de ce nu le-ai testat sa vezi daca merge telefonul ;)
mana
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 12
Membru din: 01 Apr 2011, 17:08
Localitate: Iasi

Mesaj de mana »

Salut. Am avut si eu aceeasi problema cu un Blackberry 9900. L-am luat nou(dar nu era din magazin) si problema e ca telefoanele astea sunt un fel de 'prototipuri'(nu stiu cum sa ma exprim mai corect) si nu sunt inregistrate in serverele Blackberry cu IMEI-ul si PIN-ul lor. Sunt originale, doar ca nu sunt inregistrate. Scapa de el cat poti de repede, in cazul in care e aceeasi problema. Sorry :)
ps: de unde il ai?
mana
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 12
Membru din: 01 Apr 2011, 17:08
Localitate: Iasi

Mesaj de mana »

Scuze, m-am grabit sa raspund si nu am citit toate raspunsurile :)
vyalli
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 25
Membru din: 06 Dec 2011, 21:43

Mesaj de vyalli »

eu zic sa te uiti mai bine sus.....daca ai sunat la BB ei o sa te intrebe de factura...vor sa inregistreze telul pe factura.....sunt curios am auzit pe cineva de la vodafone ca se poate face chestia asta si fara factura........ nu e nimeni expert pe aici sa rescrie pinu telefonului cu unu vechi care nu mai se foloseste???? intreb si eu ca nu se poate sa nu fie cineva guru in BB?
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Bold Touch - Seria 9900”