problema semnal

Discutii despre Digi Mobil
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
ionak
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 14
Membru din: 02 Iun 2016, 12:30
Model BlackBerry: Passport / Z10 / Q5
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Digi Mobil

problema semnal

Mesaj de ionak »

salut tuturor ,

intampin cateva problem de semnal cu telefonul meu (bb z10 stl100-3) ,si anume am o cartel de digi(abonament) pe care am tinut-o intr-un bb 9105 ,si aveam semnal peste tot ,imi mergea netul bine ,dar i-am spart display-ul si am fost nevoit sa o mut in z10 ,iar in z10 netu-l nu imi merge si semnal cand prinde cand nu!
intrebarea mea este urmatoarea :exista vre-o setare sa il tin numai pe 3g ?; pentru ca in alt telefon cu android imi merge fara probleme ,
daca bag o cartela de telecom am setare sa il tin numai pe 2g si 3g ,dar cu cea de digi imi apare numai asa ;2g ; 4g si 3g ;4g,3g si 2g ;4g lte si 4g/3g ; 4g lte si 4g/3g si 2g
Avatar utilizator
DANG3R
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 387
Membru din: 02 Mai 2015, 00:02
Model BlackBerry: Z10
OS: 10.3.3.2205
Retea GSM: Telekom
Localitate: Alexandria

Re: problema semnal

Mesaj de DANG3R »

Daca vrei sa mergi doar cu 3G du-te la setari, retele si conexiuni, retea mobila si unde scrie tehnologie retea selectezi HSPA+/UMTS.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Trimis de pe telefonul smartphone BlackBerry 10.
ionak
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 14
Membru din: 02 Iun 2016, 12:30
Model BlackBerry: Passport / Z10 / Q5
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Digi Mobil

Re: problema semnal

Mesaj de ionak »

Pai asa imi apare si mie pe telekom da pe digi nu am optiunile astea, am cum am zis mai sus ,uite si o poza
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
DANG3R
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 387
Membru din: 02 Mai 2015, 00:02
Model BlackBerry: Z10
OS: 10.3.3.2205
Retea GSM: Telekom
Localitate: Alexandria

Re: problema semnal

Mesaj de DANG3R »

Selecteaza 4G LTE si 4G/3G sau 4G si 3G. Daca nu ai semnal sa nu fie o problema ce tine de hardware.
Trimis de pe telefonul smartphone BlackBerry 10.
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: problema semnal

Mesaj de BBUser »

Ai facut update recent? Asa imi aparea si mie cand a incercat sa isi fac update si am rezolvat incarcand backupul dinaintea update-ului. Daca nu ai backup incearca asa : baga cartela de telekom, fai backup, scoate-o si baga pe cea de digi, incarca backupul. Asa ar fi logic, poate ai noroc si il fentezi! E enervant sa nu ai optiune de 3G only, ma ingrozeste gandul ca va trebui sa fac update!

Sent from my Passport using Tapatalk
ionak
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 14
Membru din: 02 Iun 2016, 12:30
Model BlackBerry: Passport / Z10 / Q5
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Digi Mobil

Re: problema semnal

Mesaj de ionak »

update-ul l.am facut amcum 2 luni cred ,poate si mai mult ; o sa incerc si revin cu detalii ,ms frumos
ionak
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 14
Membru din: 02 Iun 2016, 12:30
Model BlackBerry: Passport / Z10 / Q5
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Digi Mobil

Re: problema semnal

Mesaj de ionak »

Am incercat metoda cu backup-ul, dar fara succes, exista vreo aplicatie ce limiteaza reteaua?
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: problema semnal

Mesaj de BBUser »

Aplicatie nu cred, la tine problema e ca selectand 3G/4G el tinde sa stea pe 4G unde probabil e semnal slab si de aceea nu iti merge netul si nu prea ai semnal. Deci divina e reteau/cartela. Eventual ar trebui sapat daca belgravistanii au cartele 3G only adica sa nu suporte 4G. Alta varianta nu imi trece prin cap, eventual un downgrade la os!
ionak
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 14
Membru din: 02 Iun 2016, 12:30
Model BlackBerry: Passport / Z10 / Q5
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Digi Mobil

Re: problema semnal

Mesaj de ionak »

Downgrade, din cate am citit pe aici ,am înțeles ca nu se mai poate face odata ce ai trecut de os 10.3.2
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: problema semnal

Mesaj de BBUser »

Pai deocamdata 10.3.3 nu este iesit oficial, doar la testat! Se poate pune si 10.2 insa trebuie studiat ce si cum, personal nu m-a interesat, ma satisface versiunea din martie 2015! Apropo de problema ta cu semnalul, a raspuns digihelper pe topicul dedicat de pe softpedia , se pare ca se poate investiga/rezolva, poti sa intri si sa dicuti acolo!

Sent from my Passport using Tapatalk
Scrie răspuns

Înapoi la “Digi Mobil”