NOUTĂȚI ÎN BLACKBERRY OS 10.3.2

Instalare/Update/Probleme
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

NOUTĂȚI ÎN BLACKBERRY OS 10.3.2

Mesaj de cri.cri »

Intre timp a apărut al treilea leak pentru OS 10.3.2 și anume 10.3.2.680. Este primul pe care l-am instalat deși sunt genul de user care instalează toate leakurile existente. Ce e nou fata de 10.3.1? Am sa încerc pe scurt sa fac o mica descriere a noilor "features" implementate în 10.3.2 .

1. Un feature care este doar pentru posesorii Passport și pe care după părerea mea BlackBerry trebuia sa-l implementeze la lansarea Passport este pinch-to-zoom. După cum se știe, tastatura Passport funcționa ca un pseudo-trackpad, dar din păcate doar pentru scroll și doar în browser. Acum prin adăugarea acestei funcțiuni se poate mari sau micșora conținutul din browser, în plus acum se poate folosi tastatura(swipe la stânga sau dreapta) pentru a schimba ecranele afișate.

2. Aplicațiile android, se deschid ceva mai repede decât pe 10.3.1 în plus Amazon Store(nu App Store) este integrat în sistem.

3. în camera foto, focalizarea este mai rapidă

4. Contacte: acum avem posibilitatea de a afișa și contactele locale

5. în status bar când facem swipe în sus (pentru a vedea de ex. nivelul bateriei) a fost adăugata încă o line în care sunt afișate acum data actuală și operatorul GSM.
1.png
6. Browser: navigare privată este acum accesibilă în meniul din stânga iar dacă alegem acest modus se va deschide ca o aplicație separată.
2.png
.
3.png
Browserul are acum implementat modul do not track.
4.png
De asemenea în modul cititor, browserul poate citi conținutul paginii afișate, prin apăsarea butonului play.

7. Securitate și confidențialitate
Aici există posibilitatea gestionării de servere LDAP și chei PGP.

8. Ștergere de securitate
o măsură de siguranță în plus apare în cazul în care BlacBerry Protect este activat: pentru a face ștergerea de securitate este necesară acum introducerea BBID.

9. BlackBerry Protect
O noua funcție este implementata: protecție antifurt care nu poate fi dezactivata direct. Dacă dezactivăm Protect e clar că această funcție va fi dezactivată. in internet pe site-ul BB Protect va arăta astfel(activat si dezactivat).
prot_an.png
prot_aus.png


10. Calendar
Aici sau schimbat mai multe lucruri, printre altele fiind:
* la setări, generalități avem acum posibilitatea de a alege afișarea numere din ce în ce mai mari. Dacă acest feature este activat, cifrele pentru zilele în care sunt multe sarcini(sau sarcini cu nume lung ) vor fi afișate mai mari .
* posibilitatea afișării alarmelor în calendar
- de asemenea la indicatoarele zilnice putem alege acum între bare verticale sau cercuri și pătrate.
5.png
* la modul întâlnire putem acum alege care calendare pot fi omise în acest mod iar ca setări avem:
- toate
- ocupat
- încercare și ocupat
- ocupat cu participanți
La durata maximă (2, 3, 4, 8 ore sau fără limită) modul întâlnire nu este activat pentru evenimentele ce depășesc aceasta limită.
6.png
11. Am impresia că volumul sunetelor la notificări sunt ceva mai tari.

Cam aceste ar fi, ce mai pot să adaug ar fi că sistemul rulează perfect, astfel încât nu am de ce să-mi fac griji pentru că nu pot reveni la alt OS oficial(decât prin update oficial sau alt leak).
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
verbal92
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 173
Membru din: 01 Oct 2014, 10:43
Model BlackBerry: Z10 STL100-1, Z3 STL
OS: OS10
Retea GSM: Vodafone
Localitate: Jud:Constanta

Re: NOUTĂȚI ÎN BLACKBERRY OS 10.3.2

Mesaj de verbal92 »

Oare pe Dispozitivele viitoare se va monta un scanner de amprente ? Sau Un UP care sa ne permita scanarea pe display?
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: NOUTĂȚI ÎN BLACKBERRY OS 10.3.2

Mesaj de cri.cri »

Bună întrebare, la care din păcate nu-ți poate da răspuns decât cineva de la BlackBerry. Sincer, personal nu duc lipsa și nu văd rostul unui scanner de amprente. Ce faci iarna dacă ai mănuși sau pe timp de ploaie? Mă rog unii au nevoie eu nu, prefer lucruri care sa-mi sporească productivitatea și nu jucării. BlackBerry : it's a working tool not a toy!
Apropo, următorul update 10.3.2 este gata iar în următoarele săptămâni va fi dat către operatori. Cat va dura până ajunge la noi depinde de ei nu de BlackBerry.
http://blogs.blackberry.com/2015/06/bla ... ny_content|" onclick="window.open(this.href);return false;
verbal92
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 173
Membru din: 01 Oct 2014, 10:43
Model BlackBerry: Z10 STL100-1, Z3 STL
OS: OS10
Retea GSM: Vodafone
Localitate: Jud:Constanta

Re: NOUTĂȚI ÎN BLACKBERRY OS 10.3.2

Mesaj de verbal92 »

Ai dreptate cu iarna ca nu ai nici o sansa de deblocare si asta ar fi singurul -
Mie personal ( dar sa fie si rapida scanarea )
-daca sunt cu multe persone ar tr sa ma feresc ca sa nu vada parola( sunt persone care se uita cidat daca ai parola la tlf + o poate vedea si nu sti cand lasi tlf si isi baga degetele prin el)
-Sotia-Iubita nar mai accesa TLF si sa faca ravagi pe el ;))
-Daca pierzi dispozitivul sigur nu mai are acces la el( Parola din 4Cifre poate are noroc si o nimereste in afara de 1234 ):))
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: NOUTĂȚI ÎN BLACKBERRY OS 10.3.2

Mesaj de cri.cri »

Ai încercat să folosești în locul unui cod de 4 cifre ''parolă prin imagine''? Nu cred că există ceva mai sigur ca mod de blocare al telefonului.
verbal92
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 173
Membru din: 01 Oct 2014, 10:43
Model BlackBerry: Z10 STL100-1, Z3 STL
OS: OS10
Retea GSM: Vodafone
Localitate: Jud:Constanta

Re: NOUTĂȚI ÎN BLACKBERRY OS 10.3.2

Mesaj de verbal92 »

cri.cri scrie:Ai încercat să folosești în locul unui cod de 4 cifre ''parolă prin imagine''? Nu cred că există ceva mai sigur ca mod de blocare al telefonului.
Nu Reusesc sa confirm /Aleg Un Numar si cand sa confirm nu Reusesc
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: NOUTĂȚI ÎN BLACKBERRY OS 10.3.2

Mesaj de cri.cri »

E foarte simplu. Uită-te la videoclipul de mai jos:

[video]http://m.youtube.com/watch?v=ucpQ_0iHrWg[/video]
verbal92
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 173
Membru din: 01 Oct 2014, 10:43
Model BlackBerry: Z10 STL100-1, Z3 STL
OS: OS10
Retea GSM: Vodafone
Localitate: Jud:Constanta

Re: NOUTĂȚI ÎN BLACKBERRY OS 10.3.2

Mesaj de verbal92 »

Am reusit :)) Ms frumos:D
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: NOUTĂȚI ÎN BLACKBERRY OS 10.3.2

Mesaj de cri.cri »

Cu plăcere
MCL2k6
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 16
Membru din: 28 Mar 2013, 11:12
Model BlackBerry: Classic
OS: 10.3.1
Retea GSM: Orange
Localitate: Brasov

Re: NOUTĂȚI ÎN BLACKBERRY OS 10.3.2

Mesaj de MCL2k6 »

Salutare,

Stie cineva cand va aparea si la noi update-ul oficial 10.3.2?
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry 10 Software”