Problema soft Q10

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria Q10
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Skywalker
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 8
Membru din: 21 Feb 2015, 12:36
Model BlackBerry: Q10 SQN 100-3
OS: 10.3.1.1565
Retea GSM: Orange

Re: Problema soft Q10

Mesaj de Skywalker »

Aseara dupa ce am instalat blackberry link, acest program spunea ca am ultima versiune de software 10.3.1.1565 desi precizezi ca ultima versiune oficiala este cea cu 2xxx.Daca te rog ce este un Autoloader mai pe intelesul celor mai novice ca mine
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Problema soft Q10

Mesaj de cri.cri »

Este același lucru:
Dacă te uiți la setări/ despre/ categorie alegi SO
Vei vedea că versiunea software este 1565 iar versiunea SO este 2243.
Un autoloader este un fișier .exe care conține sistemul de operare necesar telefonului. Aceste fișiere se găsesc pe net pentru download ( pe diverse forumuri). Cu ele poți instala alte versiuni ale softului decât cel aflat pe telefon.
Skywalker
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 8
Membru din: 21 Feb 2015, 12:36
Model BlackBerry: Q10 SQN 100-3
OS: 10.3.1.1565
Retea GSM: Orange

Re: Problema soft Q10

Mesaj de Skywalker »

Crezi ca se poate cu bb link sa iau 10.2.1.2102 de Q5 al sotiei si sa il transfer pe Q10.Daca da se poate direct peste 10.3.1.1565?
Skywalker
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 8
Membru din: 21 Feb 2015, 12:36
Model BlackBerry: Q10 SQN 100-3
OS: 10.3.1.1565
Retea GSM: Orange

Re: Problema soft Q10

Mesaj de Skywalker »

Se poate reveni la softul cu care avenit din fabrica?Din fabrica a venit cu softul 10.2.1 Bundle 1925.Sunt de incredere autoloaderele de pe siteul developers.blackberry.com?Sunt facute de blackberry sau lucreza baieti destepti pentru ei?Sunt diferente intre autoloadere si softurile leak?Va multumesc dintot sufletul anticipat pentru raspunsuri
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Re: Problema soft Q10

Mesaj de Static »

Spre deosebire de Android si iOS, aceste Leak-uri sunt defapt stadii intermediare pana la relas-ul oficial.
Sunt date de BlackBerry si se pot folosi cu incredere.

Autoloader este un executabil care instaleaza noul sistem de operare automat. Pur si simplu il cuplezi la telefon, dai dublu click pe el si de acolo isi face treaba singur. Totusi, autoloaderul este o metoda distructiva, in sensul ca iti face wipe la telefon si pierzi toate datele.
Cu Sachesi se poate instala orice sistem de operare fara sa pierzi datele. Iti trebuie un asa numit pachet de bar-uri (bar=aplicatie BlackBerry) sau Blitz package.
Skywalker
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 8
Membru din: 21 Feb 2015, 12:36
Model BlackBerry: Q10 SQN 100-3
OS: 10.3.1.1565
Retea GSM: Orange

Re: Problema soft Q10

Mesaj de Skywalker »

Multumesc frumos pentru raspuns.Am promis ca inchei dar eu sunt nou in comunitatea blackberry si trebuie sa-mi explici daca nu iti ia prea mult timp ce este Sachesi si de unde poate fi luat?
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Problema soft Q10

Mesaj de cri.cri »

Skywalker scrie:Se poate reveni la softul cu care avenit din fabrica?Din fabrica a venit cu softul 10.2.1 Bundle 1925.Sunt de incredere autoloaderele de pe siteul developers.blackberry.com?Sunt facute de blackberry sau lucreza baieti destepti pentru ei?Sunt diferente intre autoloadere si softurile leak?Va multumesc dintot sufletul anticipat pentru raspunsuri
Ai grijă autoloaderele de pe site-ul respectiv sunt doar pentru programatorii de aplicații și nu sunt complete. Îți vor lipsi fișierele radio necesare comunicării ( wifi, rețea mobilă, Bluetooth șamd) în plus îți vor lipsi aplicațiile care vin direct cu sistemul: facebook, Twitter, LinkedIn samd.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Problema soft Q10

Mesaj de cri.cri »

Referitor la Sachesi vezi topicul de mai jos :
http://www.bberry.ro/viewtopic.php?t=1501
Skywalker
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 8
Membru din: 21 Feb 2015, 12:36
Model BlackBerry: Q10 SQN 100-3
OS: 10.3.1.1565
Retea GSM: Orange

Re: Problema soft Q10

Mesaj de Skywalker »

Security wipe din meniu inseamna ca telefonul revine la softul din fabrica sau doar se sterg datele?Raspunsuri foarte pertinente primite de la cri.cri si Static pana acum dar totusi nimeni nu spune daca se poate face downsize la soft?Mai are cineva probleme cu softul asta nou 10.3.1.1565?Am studiat tutorialul mentionat de tine cri.cri dar nu cred ca sunt atat de priceput sau mai bine zis sa fac experiente pe telefonul asta.Sincer inca platesc rate la el.Trebuie sa caut pe cineva priceput.In orasul meu am fost pe la cateva service gsm, dar cand le spun de blackberry si problemamea cu volumul tonurilor de apel parca le spui ceva SF.Mii de multumiri.
seby_s09
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 20 Iun 2015, 10:04
Model BlackBerry: BlackBerry q10
OS: 10.2.1.2976
Retea GSM: Orange

Re: Problema soft Q10

Mesaj de seby_s09 »

Salutare! Nu stiu daca am postat unde trebuie. Am si eu un q10 sqn 100-2 si inca nu am primit oficial 10.3. Mulțumesc!
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Q10”