Eroare bb10-0015

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria Q10
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Andrei
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 07 Ian 2014, 02:25

Eroare bb10-0015

Mesaj de Andrei »

buna, mi-am achizitionat un telefon blackberry Q10 de la un amic si vroiam sa ii dau un reset sa revina la setarile din fabrica, am intrat in meniu la setari si am gasit optiunea de restore, a inceput sa imi arate pe ecran ca se sterge, dar nu stiam ca dureaza pana la 10 min dupa cum am citit, dar la mine am lasat cam 20 min si tot aceasi iconita aparea, am crezut ca s-a blocat si am incercat sa il opresc, apoi am scos bateria, iar apoi surpriza pe ecran cu acea eroare bb10-0015. am incercat sa ii dau restore din programul instalat pe laptop, dar se conecteaza usb-ul apoi se deconecteaza si sunt atentionat ca nu sunt conectat la internet, deci nu pot da restore. mi-am dat seama ca probabil trebuie rescris softul, aveti idee cum as putea? exista vre-un driver sau program sa scot telefonul din eroarea aceea? As dori sa il aduc la setarile din fabrica. Daca il duc la service ca am garantie, cam cat ma tine cu el? ma gandesc ca e treaba de 1 ora maxim cine se pricepe, probabil nici atat. Dar cum sunt ei ca il tine 1 saptamana, mai degraba m-as chinui eu sa il fac, daca ma puteti ajuta. Astept raspuns, multumesc.
mese
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 6
Membru din: 02 Ian 2014, 09:38

Mesaj de mese »

Salutare
Trebuie sa instalezi pe desktop/laptop blackberry link (aici) si apoi conectezi telefonul (in prealabil stins - 10 sec tii butonul de blocarea ecranului apasat) si apoi apesi butonul restaurare (din programul de pe calculator). Se va restaura/reface la setarile initiale.
Spor
Andrei
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 07 Ian 2014, 02:25

Mesaj de Andrei »

Am facut exact cum ai spus, am instalat blackberry link, am conectat telefonul, mi-a aparut Recconect sau Reload, am dat Reload, apoi avertizarea aia ca revine la setarile din fabrica si se sterge totul, am dat Yes, apoi a dat ca se conecteasa si incepe instalarea... iar telefonul s-a deconectat de la usb se aude sunetul acela specific... apoi imi apare Software update encountered an error/ update not available. Please check internet connection and retry. Am internet. iar pe telefon apare semnul exclamarii cu galben iar dedinjos http://www.bberror.com/bb10-0015.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

ai oprit in timp ce isi facea wipe....
ai bulit sys. file-urile.

trebuia sa stii ca la Blackberry WIPE dureaza si 30 minute in functie de capacitatea telefonului.. ;)

Descarca acest executabil https://mega.co.nz/#!w5NnEBDI!evmoT25jJ ... 2D40DXctFc
INCHIDE Blackberry Link, CUPLEAZA telefonul la cablul Usb, si apasa .EXE

Si nu mai intrerupe procesul sub nicio forma!
Me like Berryes!
Andrei
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 07 Ian 2014, 02:25

Mesaj de Andrei »

Va multumesc frumos de ajutor, am rezolvat.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

Bravo! Ma bucur ca a mers!

Enjoy!
Me like Berryes!
Iris Sosdean
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 1
Membru din: 11 Ian 2014, 17:01

Mesaj de Iris Sosdean »

Buna seara, am aceeasi problema(eroare) cu un Blackberry q10.Am incercat sa descarc executabilul de la linkul pus de dvs dar nu mai este valabil presupun deoarece nu apare nimic.Este posibil sa il mai trimiteti inca o data?
Va multumesc.
cosminrusu
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 1
Membru din: 17 Feb 2014, 20:16

nu functioneaza

Mesaj de cosminrusu »

am patit-o dupa un update oficial, care s-a lasat asteptat pe vodafone cam mult.la restartare dupa update a ramas la 100% si cam dupa vreo 20 minute i-am dat restart ca nu mai aveam rabdare.

ramanea tot la 100%...ciudat e ca l-am conectat la comp(mac) si si-a facut back-up, apoi din nervozitate am vrut sa il resetez la factory default.

ideea e ca am si eu acelasi semn al exclamarii pe fond galben, eroare bb10-0015, am incercat cu acest autoloader, pe un PC cu windows, se deschide si se inchide foarte repede fereastra de dos.

autoloader-ul se descarca cu extensia 7z...am sters extensia lasand .exe..am gresit?
ma puteti ajuta?

Static scrie:ai oprit in timp ce isi facea wipe....
ai bulit sys. file-urile.

trebuia sa stii ca la Blackberry WIPE dureaza si 30 minute in functie de capacitatea telefonului.. ;)

Descarca acest executabil https://mega.co.nz/#!w5NnEBDI!evmoT25jJ ... 2D40DXctFc
INCHIDE Blackberry Link, CUPLEAZA telefonul la cablul Usb, si apasa .EXE

Si nu mai intrerupe procesul sub nicio forma!
iacobgabri
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 20 Ian 2014, 18:58
Model BlackBerry: blackberry leap
OS: 10.3.2.2876
Retea GSM: Orange
Localitate: Calarasi

Re: Eroare bb10-0015

Mesaj de iacobgabri »

Salut!,
Din pacate am patit si eu aceasta problema bb10-0015.Mai se poate actualiza acest executabil https://mega.co.nz/#!w5NnEBDI!evmoT25jJ ... 2D40DXctFc" onclick="window.open(this.href);return false; ?
cristiancraciundorin
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 5
Membru din: 24 Ian 2017, 13:23
Model BlackBerry: Priv
OS: 6.03
Retea GSM: Orange

Re: Eroare bb10-0015

Mesaj de cristiancraciundorin »

Salutare, aceiasi problema o am si eu doar ca la un Blackberry Classic. Un pic de ajutor va rog frumos !

Multumesc anticipat !
Cu stima,

Cristian Craciun
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Q10”