setari senzor de proximitate

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria Q10
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
marianmeme
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 1
Membru din: 21 Oct 2014, 13:39

setari senzor de proximitate

Mesaj de marianmeme »

Sunt posesorul unui Q10, mi-am cumparat husa magnetica, care blocheaza sau debocheaza telefonul.

Problema e ca senzorul e activat doar daca telefonul este intodus cu afisajul spre spatele husei (adica invers) caz in care nu mai pot vedea ledul:

exista vreo setare pt senzor? husa este originala. cei de la care am cumparat-o spun ca vor verifica ăt a vedea daca-i o problema cu lotul respectiv.

mentionez ca la vechiul tel BB9800 am folosit o husa magnetica fiind multumit de acest sistem.

multumesc anticipat
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

"senzorul" de care vorbesti este o placuta magnetica pe care o sesizeaza telefonul
probabil ca nu are placuta montata si in partea cealalta, ceva China banuiesc.
Me like Berryes!
Gabiw
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 38
Membru din: 27 Iun 2012, 17:32
Model BlackBerry: Q10 , iPhone 7
OS: 10.3.2
Retea GSM: Orange
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gabiw »

La mine merge si cu fata si cu spatele pe Q10 cu husa originala
Avatar utilizator
leonard.maximilian
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 6
Membru din: 05 Feb 2016, 14:53
Model BlackBerry: Q10
OS: 10
Retea GSM: Orange
Localitate: Timisoara

Re: setari senzor de proximitate

Mesaj de leonard.maximilian »

La versiunea de software 10.3.2.2836 nu merge senzorul de proximitate, facut teste cu Virtual Test din BBW, reboot, absolut nimic, nu vrea sa functioneze. Aveti cumva idee de ce ?
dfixdfix
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 52
Membru din: 09 Iul 2015, 13:41
Model BlackBerry: Passport SE
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Orange
Localitate: Bucuresti

Re: setari senzor de proximitate

Mesaj de dfixdfix »

Incearca sa reinstalezi sistemul de operare folosind o conexiune la PC si BlackBerry Link. Dupa reinstalare vezi ce iti spune BBVE depre senzor. Poti face ceva si mai radical, faci un backup complet, security wipe si retestare fara restaurarea backup-ului. Daca senzorul merge faci si restaurarea de backup si retestezi. Daca merge si acum ai scapat. Daca nu merge dupa wipe ar trebui sa mergi cu el la garantie sau service, dupa caz.
Avatar utilizator
leonard.maximilian
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 6
Membru din: 05 Feb 2016, 14:53
Model BlackBerry: Q10
OS: 10
Retea GSM: Orange
Localitate: Timisoara

Re: setari senzor de proximitate

Mesaj de leonard.maximilian »

Colegu dfixdfix am facut reboot, am reinstalat iar softul (initial l-am sters cu SIC.1.1), facut toate testele posibile, dar degeaba, nu vrea si pace. Nu ma deranjeaza prea rau decat ca mai ating cu obrazul si apare tastatura pe ecran in timpul convorbirii.
La service nu-l duc, telefonul il am de la fiul meu, s-a plictisit de el, l-a aruncat intr-un sertar acum vreun an si de curand m-a intrebat daca il vreau eu. I-am dat sotiei Samsungul meu si am trecut la BB ca nu am avut niciodata si chiar imi place.
In rest merge chiar OK.
Avatar utilizator
DANG3R
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 387
Membru din: 02 Mai 2015, 00:02
Model BlackBerry: Z10
OS: 10.3.3.2205
Retea GSM: Telekom
Localitate: Alexandria

Re: setari senzor de proximitate

Mesaj de DANG3R »

leonard.maximilian scrie:Colegu dfixdfix am facut reboot, am reinstalat iar softul (initial l-am sters cu SIC.1.1), facut toate testele posibile, dar degeaba, nu vrea si pace. Nu ma deranjeaza prea rau decat ca mai ating cu obrazul si apare tastatura pe ecran in timpul convorbirii.
La service nu-l duc, telefonul il am de la fiul meu, s-a plictisit de el, l-a aruncat intr-un sertar acum vreun an si de curand m-a intrebat daca il vreau eu. I-am dat sotiei Samsungul meu si am trecut la BB ca nu am avut niciodata si chiar imi place.
In rest merge chiar OK.
Si eu sunt in aceeasi situatie.
Trimis de pe telefonul smartphone BlackBerry 10.
dfixdfix
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 52
Membru din: 09 Iul 2015, 13:41
Model BlackBerry: Passport SE
OS: 10.3.2.2836
Retea GSM: Orange
Localitate: Bucuresti

Re: setari senzor de proximitate

Mesaj de dfixdfix »

Imi pare rau ca nu merge senzorul. Pare ca este o problema de service.
Oricum ma bucur ca iti place BlackBerry. Sper sa nu mai ai probleme cu telefonul pe viitor.
Avatar utilizator
leonard.maximilian
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 6
Membru din: 05 Feb 2016, 14:53
Model BlackBerry: Q10
OS: 10
Retea GSM: Orange
Localitate: Timisoara

Re: setari senzor de proximitate

Mesaj de leonard.maximilian »

Colegu DANG3R credeam ca este de la senzor, dar se pare ca este din update. Am citit pe crackberry ca undeva pe luna viitoare (Martie 2016) apare un nou update 10.3.3 ... sa speram ca vor rezolva situatia.
Avatar utilizator
DANG3R
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 387
Membru din: 02 Mai 2015, 00:02
Model BlackBerry: Z10
OS: 10.3.3.2205
Retea GSM: Telekom
Localitate: Alexandria

Re: setari senzor de proximitate

Mesaj de DANG3R »

Da, intr-adevar. Intampin problema cu senzorul de proximitate de cand am pus 10.3.1, apoi am pus 10.3.2 si isi revenise o perioada, dar dupa un timp iar a inceput sa nu mai functioneze. Face asta doar in timpul apelului, cand fac testul BBVE totul e ok.
Trimis de pe telefonul smartphone BlackBerry 10.
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Q10”