Blackberry Z30 furat

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria Z30
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
andreiflorea
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 01 Iun 2015, 18:47
Model BlackBerry: Z30
OS: 10.3.2
Retea GSM: Vodafone

Blackberry Z30 furat

Mesaj de andreiflorea »

Salutare!

De cateva zile mi-a fost furat telefonul, dintr-un supermarket mai exact. Avand instalat sistemul de protectie Blackberry Protect am incercat sa localizez telefonul, dar in zadar; cel mai probabil, individul care mi-a furat telefonul a scos cartela SIM si a incercat\incearca sa il formateze.

Intrebarea mea este, daca reuseste sa il formateze, sistemul de protectie Blackberry Protect (si ID-ul Blackberry inclusiv) se sterge odata cu formatarea telefonului? Sau ramane, si inca as mai avea sanse sa localizez si sa recuperez telefonul.

Va multumesc.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Re: Blackberry Z30 furat

Mesaj de Static »

Depinde daca aveai parola pe el sau nu...
Daca nu aveai parola la deblocarea ecranului il poate reseta la setarile din fabrica si se vor pierde toate datele de pe telefon...
De aceea recomand cloud cloud cloud cloud cloud...
andreiflorea
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 01 Iun 2015, 18:47
Model BlackBerry: Z30
OS: 10.3.2
Retea GSM: Vodafone

Re: Blackberry Z30 furat

Mesaj de andreiflorea »

Din pacate nu aveam parola pentru blocarea ecranului dar am reusit sa intru relativ repede pe pagina Blackberry Protect, si sa ii dau Lock Device pentru a bloca telefonul. Din cate am inteles, daca telefonul e blocat, si vrea sa reseteze telefonul, e nevoie de ID-ul Blackberry si de parola.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Re: Blackberry Z30 furat

Mesaj de Static »

Asta este protecția din BB Protect, dar... DAR merge doar daca comanda a fost primita de telefon!
Ai confirmarea ca s-a primit comanda?
andreiflorea
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 01 Iun 2015, 18:47
Model BlackBerry: Z30
OS: 10.3.2
Retea GSM: Vodafone

Re: Blackberry Z30 furat

Mesaj de andreiflorea »

Nu, nu am primit nici o confirmare. Banuiesc ca a reusit sa il reseteze inainte sa ii dau Lock Device si nefiind conectat la o retea wireless nu s-a putut primi comanda iar acum astept in zadar sa pot sa il localizez.
verbal92
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 173
Membru din: 01 Oct 2014, 10:43
Model BlackBerry: Z10 STL100-1, Z3 STL
OS: OS10
Retea GSM: Vodafone
Localitate: Jud:Constanta

Re: Blackberry Z30 furat

Mesaj de verbal92 »

A fost destept hotul de nu la conectat la net :I Poate o fi la un ******** si tine *******inchis pana gaseste cumparator si poate acea persoana il va conecta la wi-fi asa ca mai asteapta poate apare
Ultima oară modificat 02 Iun 2015, 16:17 de către Static, modificat 1 dată în total.
Motiv: Fara rasisme si limbaj de chat. mersi
andreiflorea
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 01 Iun 2015, 18:47
Model BlackBerry: Z30
OS: 10.3.2
Retea GSM: Vodafone

Re: Blackberry Z30 furat

Mesaj de andreiflorea »

Prea destept nu e, sa furi cu camerele de supravghiere pe tine, nu e o miscare desteapta, managerul magazinului a vazut imaginile si mi-a confirmat. Tot ce pot sa fac e sa astept pana il conecteaza la internet; sau sa apelez la politie, dar asta dupa 10 zile, pentru ca inca nu e un furt, e insusirea unui obiect necuvenit.
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Z30”