Blackberry Link

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria Z30
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Cosminul
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 16
Membru din: 12 Dec 2015, 16:23
Model BlackBerry: Z30
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Blackberry Link

Mesaj de Cosminul »

Salut,
Am instalat BB Blend si Link pe pc. Incercand sa ma conectez prin wi-fi la BB Link dispozitivul imi apare deconectat chiar daca m-am conectat cu id-ul. Are momente cand se conecteaza imediat dupa ce m-am logat cu id-ul si momente cand nu vrea. Trebuia sa conectez prin USB dispozitivul la pc inainte de wi-fi?
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Blackberry Link

Mesaj de Catalin »

Salut,

Nu, nu trebuie conectat prin USB odata ce a fost instalat pe PC BB Blend si Link. In mod normal trebuie sa se conecteze imediat ce deschizi BB Blend daca ai activata si la telefon optiunea BB Blend. Cred ca este o problema de instalare la tine. Daca face figuri in continuare dezinstaleaza BB Blend si Link de pe PC si apoi dupa un restart instaleaza-le din nou conectand prin USB telefonul.
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
Cosminul
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 16
Membru din: 12 Dec 2015, 16:23
Model BlackBerry: Z30
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Blackberry Link

Mesaj de Cosminul »

La Blend se conecteaza imediat, dar la Link face figuri. De exemplu daca sunt conectat pe Link prin wi-fi si dau deconectare la id si ma conectez din nou apare dispozitiv neconectat si la Blend nu face asa. Pot sa ma deconectez si sa ma conectez ca merge. Cred ca am sa resintalez sa vad daca mai face asa. Imi poti spune te rog si daca este posibil sa nu se mai incarce telefonul cand il conectez la pc prin usb?
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Blackberry Link

Mesaj de Catalin »

In mod normal trebuie sa se incarce orice ar fi...
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
Cosminul
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 16
Membru din: 12 Dec 2015, 16:23
Model BlackBerry: Z30
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Blackberry Link

Mesaj de Cosminul »

Din ce am mai citit nu prea e bine sa se incarce de la usb, doar de la priza, acum parerile sunt impartite si de asta voiam sa stiu daca am cum sa dezactivez sa nu se mai incarce de la pc. Am citit aici in alt subiect ceva legat de cloud, pentru ce se foloseste? Trebuie antivirus pentru telefon? Am vazut ca sunt mai multe variante in blackberryword, amazon si voiam sa stiu care este mai util. Multumesc pentru raspunsuri !
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Blackberry Link

Mesaj de Catalin »

Cloud este un loc unde iti salvezi toate fisierele, poze etc intr-un spatiu virtual. Ai oricand acces la ele de pe PC sau telefon. Dropbox recomand eu.
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
Cosminul
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 16
Membru din: 12 Dec 2015, 16:23
Model BlackBerry: Z30
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Blackberry Link

Mesaj de Cosminul »

Despre antivirus imi poti spune ceva? Am sa procedez cum mi-ai spus in legatura cu blackberry link si revin cu un raspuns.
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Blackberry Link

Mesaj de Catalin »

Eu nu folosesc si nu prea cunosc detalii. Nu am folosit niciodata antivirus pe telefon si nici nu am patit nimic pana cum.
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Blackberry Link

Mesaj de cri.cri »

Nu ai nevoie pentru OS10 de un antivirus! OS10 este bazat pe QNX care este un sistem care are o arhitectură microkernel modulară, în care doar o parte mică din sistem funcționează în modul supervizor sau kernel. Restul cum ar fi codurile de hardware, drivere, fișierele de sistem și aplicațiile funcționează în user mode într-un spațiu separat și protejat. Comunicarea între componente este interzisă de sistem așa că...
Citește dacă vrei postul de mai jos:
http://www.bberry.ro/viewtopic.php?p=5564#p5564" onclick="window.open(this.href);return false;
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Blackberry Link

Mesaj de BBUser »

Verifica in telefon setarea de conectare prin wifi. Daca nu este activata in telefon nu te vei conecta in veci!

Sent from my Passport using Tapatalk
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Z30”