Blacberry Z 10 liber de retea nu se poate seta APN pe Digi

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria Z10
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
mike27
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 27 Oct 2013, 20:18

Blacberry Z 10 liber de retea nu se poate seta APN pe Digi

Mesaj de mike27 »

salutare tuturor.

e primul post si prima mea problema. am luat un bb Z10 de la e-mag acum o saptamana si mi-am facut abonament la digi inclusiv pentru internet. Simul l-am capsat la un magazin de gsm (digi nu are micro decat pentru smtph vandute de ei).

Telefonie mobila - merge, inclusiv pe alt smartphone (vrf)

Internet - nu merge pe Z10 dar merge pe alt smartphone (vrf).

Problema - intial cand incercam sa setez APN campurile imi erau inactive (gri). Am vrf forumuri mai vechi din afara si am inteles ca era o prbl care aparu-se prin iarna-primavara dar ulterior s-a rezolvat prin actualizare software. Dupa doua zile de incercari actualizare sofware am reusit sa prind conexiune(prin wireless) si sa descarc 10.1.0.273 - alta mai noua nu vrea. Imediat ce am descarcat-o am intrat la setarile APN si campurile sunt active.

Problema este ca in continuare nu se salvea ceea ce scriu acolo (la digi e simplu - scrii internet si gata (vrf alt smartphone) si spre deosebire de sistemele mai vechi sau alt smartphone am doar trei campuri - APN, username si parola - apoi tip conexiune si atat.

I-am dat "save" de zece ori in sir si nimic. Imediat ce cred ca le-am slavat inchid wireless-ul si incerc pe mobil. Nimic, aceeasi retrimitere la settings.

O alta ciudatenie ste ca nu pot descarca opera mini - sau mai bine zis executa. se descarca un fisier mic pe care bb nu il poate deschide. Am mai avut probleme cu browserul nefunctional pe alt bb si atunci m-am scos cu opera.

Are cineva vreo ideea ce as putea face? spre ce directie sa merg - softaware update - service book etc?
am resetat telefonul de doua ori, i-am dat security wipe etc.

mentionez ca utilizez bb de peste 8 ani dar pana acum nu am avut decat sistemele vechi (pana la 5) si aparate cuminti (actualmente curve 9360). cel putin acelea iti lasau mai multe setari la indemana.

altfel sunt chiar incantat de telefon dar nu mai stiu ce sa ii fac.

va multumesc anticipat,
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

well, de ce nu vb cu cei de la digi?
Me like Berryes!
mike27
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 27 Oct 2013, 20:18

Mesaj de mike27 »

Static scrie:well, de ce nu vb cu cei de la digi?
salut,

am uitat sa precizez in mod direct (indirect era doar sugerat prin faptul ca stiu numele apm-ului lor) ca am discutat cu ei de 3 ori si de fiecare data s-au spalat pe cap: trebuie doar sa scrii internet; nu stim, nu avem setari prin sms; nu e de la noi telefonul, noi nu avem bb etc... + ca intr-adevar cartela merge pe alt smtph (sony xperia) fara prbl!!!

pana la urma din cate mi-am dat sema are legatura mai degraba cu softul din telefon - de aceea am si enumerat toate variantele pe care le-am incercat.

deci m-ar ajuta mult daca ar fi cineva care a intampinat probleme asemanatoare sau are vreo idee unde sa apelez!

mersi,
daniel_gh
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 71
Membru din: 08 Mar 2013, 17:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de daniel_gh »

10.1.0.273 este o versiune foarte veche.
Este disponibil 10.2.01791 si posibil sa rezolve problema pe care o ai.
Iti recomand sa faci un update cu un sim de Vodafone sau Orange, OTA, printr-o conexiune wifi...
mike27
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 27 Oct 2013, 20:18

Mesaj de mike27 »

executat update exact cum m-ai sfatuit -cartela Orange si pe wireless. a durat ceva dar acum am totusi un 10.2 si in sfarsit INTERNEEET...!

Din moment ce prima luna la digi e gratis mi-ar fi si parut rau sa nu ma pot destrabala un pic cu abonamentul!

Mersi foarte mult,
terapia
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 20
Membru din: 01 Ian 2014, 13:40
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de terapia »

mege ok pe digi tot: tel, internet, mail...
mai putin BBM ... adica exact ceea ce face diferenta ... are cineva o solutie?
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

ar trebui sa mearga, sa nu ai o problema de soft.
incearca un good ol' wipe..
Me like Berryes!
daniel_gh
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 71
Membru din: 08 Mar 2013, 17:00
Localitate: Bucuresti

Mesaj de daniel_gh »

Folosești userul de BBM și pe alt device ?
terapia
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 20
Membru din: 01 Ian 2014, 13:40
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de terapia »

daniel_gh scrie:Folosești userul de BBM și pe alt device ?
am migrat contul pe z10, celalalt e decor, practic nu mai am bb planul activ.
ca si istoric .. am bagat un orange si l-am upgradat, apoi i-am pus si versiunea "leak 10.2.1.1259" si tot nu merge bbm
Restul e impecabil. la ultimul upgrade manual a fost clean si i-am repus toate pe el de la 0, deci ca un wipe all.
Mai incerc un wipe sa vad.
Pe http://us.blackberry.com inca figureaza si 8520-ul pe contul meu, desi nu e functional. Ar putea sa dea conflicte? Au pin diferit..
terapia
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 20
Membru din: 01 Ian 2014, 13:40
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de terapia »

daniel_gh scrie:Folosești userul de BBM și pe alt device ?
l-am migrat pe z10, 8520-ul celalalt e decor, practic nu mai am bb planul activ.
ca si istoric .. am bagat un orange si l-am upgradat, apoi i-am pus si versiunea "leak 10.2.1.1259" si tot nu merge bbm
restul e impecabil. la ultimul upgrade manual a fost clean si i-am repus toate pe el de la 0, deci ca un wipe all.
prin wifi merge brici si bbm, doar prin rds nu
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Z10”