Blackberry Passport

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Passport
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Scrie răspuns
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Blackberry Passport

Mesaj de BBUser »

Nu sunt diferente de soft intre cele doua, doar de carcasa. Silverul este mai butucanos iar black-ul mai slim. Vezi ca au fost facute comparatii pe youtube la vremea lansarii și explica în detaliu diferentele.
Personal îmi place spatele la silver, aș fi vrut sa il am pe black.
Eu am pensionat Passport-ul si folosesc Android....o porcarie pe scurt.


Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Avatar utilizator
Ioan Calin
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 55
Membru din: 29 Sep 2014, 11:55
Localitate: Timisoara

Re: Blackberry Passport

Mesaj de Ioan Calin »

Adevărul e că Passport sunt telefoane super hot. Oriunde mă duc cu el, atrage priviri. Amicii mei mă mai șicanează când mă văd cu el, foarte rar, dar abia așteaptă să îl ia în mana. Huawei e ....încă un Android. Acustic, prefer Passport pentru convorbiri. La semnal, parcă Huawei e mai bun la wifi clar Huawei-ul bate, dar una peste alta, in 2018, daca tii neapărat, mai poți folosi Passport, sau blackberry 10 in general. Evident, cu limitările sale. Dar își face treaba. Bani nu aș mai da pe niciun BB 10, având în vedere că până și cei care l-au creat l-au abandonat. End of life oficial sfârșitul anului viitor. Blackberry astea noi cu Android nu m-au atras până la Motion. Asta îmi place. Look-ul lui solid, industrial. Dar ca soft, încă oftez după BB 10.

Trimis de pe Huawei Mate 9
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Blackberry Passport

Mesaj de BBUser »

Nu stiu cat este si de real look-ul ala, materialele, constructia. La Passport totul este parca ruseste construit.
Eu as lua ceva cu os 10 insa ce vreau eu nu exista, adica un Porsche Design cu os10 și constructie ca prima editie, metalica. Asta scos cu os10 e plastic si nu dau 700 de euro pe o plasticarie.
Passportul îmi devenise incomod în ultima vreme , după 3 ani de folosinta insa ce e drept am renuntat la munca office pentru in field. Problema este ca oul de S8 e un ou foarte fragil, nu stiu cat va rezista utilizarii.
Asa ca singura varianta ramane un Q10, as da 50 de euro pe unul nou, îmi pare mai solid decat Q20 si dupa trei ani de Passport nu mai simt nevoia belt-ului.
Asadar, long live os10, ma vad folosind-ul si peste 5 ani.

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
k3edta
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 1
Membru din: 08 Mai 2018, 17:03
Model BlackBerry: Passport Silver
OS: 10
Retea GSM: Vodafone

Re: Blackberry Passport

Mesaj de k3edta »

Salut !
Nou utilizator de Passport S.E. folosesc doar whatsupp /inclus whatsupfixer (se pare ca este o necesitate destul de mare) ca si android apk. Whatsup apk l-am luat dupa androiliste , este safe ?..
Doar e-mail, sms, telefon, date mobile/hotspot.
Versiunea de soft era 10.3.2..recent am gasit 10.3.3.1463 , aici pe forum cineva a postat o versiune noua.
A incercat cineva va rog? Merita, este stabila? Daca nu ce versiune merita lasata pe terminalul acesta?
Intrebarea mea este daca peste cativa ani va fi la fel de sigur acest OS in cazul in care folosesc doar cele de mai sus??
Cele bune !
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Blackberry Passport

Mesaj de BBUser »

Eu am ramas la 10.3.2 fara google si altele. Ai in vedere ca telefonul nu se mai produce de mai bine de un an. Suport software va fi din ce in ce mai putin.
Este ok , si eu inca am passportul , va face 4 ani anul asta si merge brici.
Daca vrei sa afli mai multe intra pe crackberry si gasesti tot ce vrei !
Bafta !

Sent from my SM-G950F using Tapatalk
Avatar utilizator
Ioan Calin
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 55
Membru din: 29 Sep 2014, 11:55
Localitate: Timisoara

Re: Blackberry Passport

Mesaj de Ioan Calin »

Pe mine Passport ma tine tot mai puțin bateria, cu apk-uri Whatsapp, Facebook Lite si Facebook messenger Lite, OLX si Cinemagia. Mă ține, fără wifi, doar pe 3g, maxim 15 ore. Acustic și ca semnal, peste Huawei Mate 9, de pe care scriu acum. Dar atât. Suportul e mort, oficial. Eu as zice că nu se mai merită un Blackberry 10 acum. Fără supărare, că și mie îmi place. Are un aer distins și elegant, dar acum se pare că Android e la putere. Cum "vrea mesele". Blackberry pe android nu am incercat. Eu am pe Passport 10.3.3.144 si ceva, nu mai țin minte. Dar e ok, stabil.

Trimis de pe Huawei Mate 9
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Blackberry Passport

Mesaj de cri.cri »

OS 10 este deocamdată cel mai sigur sistem de operare mobil existent. Din păcate BlackBerry sunt niște ratați și nu știu să facă capital din așa ceva.
Dacă folosești WA sau indiferent ce alte aplicații, nu vei avea probleme de securitate deoarece rulează în "sandbox" adică sunt izolate și nu pot ataca sistemul.
Dacă vrei mai multe informații referitoare la cât de sigur este OS10, citește topicul de mai jos :

http://www.bberry.ro/viewtopic.php?f=90&t=1471" onclick="window.open(this.href);return false;
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Blackberry Passport

Mesaj de BBUser »

Ultimii mohicani, ati facut update-ul de anul acesta? 10.3.3.2137 marime 3Mb. In alta ordine de idei, la 35 de ani de BlackBerry tocmai le-a tras-o la americani prin acordul cu NATO si U.S Agencies ;)
Ambasadorul
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 75
Membru din: 03 Iul 2017, 21:55
Model BlackBerry: Blackberry Passport
OS: os 10.3.3.2137
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Hațeg

Re: Blackberry Passport

Mesaj de Ambasadorul »

Salutare,

cum aș putea reinstala pe un Passport Browser-ul sau magazinul lor de aplicații dacă le-am șters din greșeală ?
Mulțumesc mult.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Acumulator Blackberry Priv

Mesaj de cri.cri »

Descarcă Blackberry World Recovery Tool de pe site-ul Blackberry:

https://swdownloads.blackberry.com/Down ... 729D92828A" onclick="window.open(this.href);return false;

După aceea, conectează Passportul la PC și rulează fișierul .exe descărcat anterior. Urmează indicațiile de pe ecran, iar la sfârșit problema ta ar trebui să fie rezolvată.
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Passport”