probleme instalare OS blackberry 9000

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria 9000
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
CaineRAU
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 74
Membru din: 18 Dec 2011, 21:41
Localitate: Resita

Mesaj de CaineRAU »

nu neaparat bootloaderul
nici eu nu sunt de acord ca jl_cmder ar altera bootloaderul
dar de ce nu merge sa scrii cu un box bootloaderul blackberry ca la android si ios se poate chiar si sa-l deblochezi
bootloader-ul este scris pe alt chip/NVM? ca nu prea inteleg
poate ca trebuie certificat pentru a scrie bootloader-ul,dar chiar nici un hacker nu poate falsifica/fura certificatele?sau sa incerca sa treaca 'pe langa' sistemele de protectie?sau blackberry nu reprezinta interes?
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Nu merge să scrii bootloader cu nici un box deoarece nu există nici unul capabil de aşa ceva. Fă tu şi atunci vom avea unul cu care să putem repara şi bootloader.

În ceea ce priveşte hackerii, coderii, s.a.m.d, de multă vreme se chinuie mulţi să treacă peste securitatea celor de la BB... deocamdată... pass.

@CaineRAU Hai să nu îi mai poluam topic-ul fetei.. Ceea ce întrebi tu pe-acia nu o ajută să-şi rezolve problema telefonului. Dacă ai nelămuriri în anumite privinţe, deschide un topic la cafenea şi acolo poţi discuta despre ce doreşti.
:)
Cristina89
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 10
Membru din: 27 Mai 2012, 17:55

Mesaj de Cristina89 »

am lasat telefonul la un service din nou..unde mi s.a spus ca vor incerca mai multe...ultima varianta fiind scrierea softului pe boot in mod fizic..cva d genu...am sunat acum 5 min si mi s.a spus ca nu au reusit deoarece se opreste la 16%...si ca trebuie inlocuit flash.ul ca piesa...c sa inteleg?ca telefonul asta nu mai este bun de nimic,nu?
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Boot-ul la blackberry nu se poate rescrie pe jtag (în mod fizic cum spun ei). Cel puţin pe piaţă nu există nici un tool capabil de aşa ceva.

1. Blackberry 9000 are toate circuitele integrate ( flash-ul şi procesorul, s.a.) "cimentate" cu o răşină specială... deci nu se pot dezlipii/schimba( mă rog, se poate dar este foarte dificil şi sunt puţini capabili de astfel de lucrări. Lucrări care sunt realizate cu succes costă de plângi. De la 150lei >>>).
2. Pe jtag nu se poate conecta, deoarece procesorul are din fabrică fuse biţii pentru jtag puşi pe disable. Pe româneşte spus: Nu se poate accesa, read/write datele din flash prin procesor. Cine a studiat arhitectura unor microprocesore ştie asta...
3. Pierzi timpul inutil întrebând pe forum, deoarece aici sunt doar utilizatori de BB NU şi tehnicieni/depanatori, iar acest forum NU este unul tehnic.

Baftă!
:)
CaineRAU
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 74
Membru din: 18 Dec 2011, 21:41
Localitate: Resita

Mesaj de CaineRAU »

daca se inlocuieste greu flash-ul(daca zici tu ca e "cimentat") poate ca ii schimba PCB-ul(placa de baza a telefonului) cu totul si va plati aproape cat telefonul in sine(ma rog fara ecran,carcasa,etc.)
oricum daca e un service national ci nu unul de la "coltz" de strada POATE(atentie poate) ca schimba flash-ul acela

PS : pentru schimbaea pcb-ului trebuie sa fie tot un service cunoscut sa aiba parteneriat cu b\fabrica blackberry din romania sa primeasca pcb-uri de telefoane,ca daca este o companie dinasta mai mica cumpara telefonul din magazin si ii scoate "placa verde" si o baga sub carcasa telefonului cu pricina

deci pentru cele 2 modalitati tine de priceperea si de imaginea firmei care face operatiunea
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Să schimbe mainboard-ul, asta face oricine... dar nu se cheamă depanare, dar este o soluţie. :D

Poză cu mainboard-ul de 9000, cred că se distinge care-i răşina...

Imagine
:)
CaineRAU
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 74
Membru din: 18 Dec 2011, 21:41
Localitate: Resita

Mesaj de CaineRAU »

nu pe toate ii rasina
doar fix pe alea care e nevoie : rom-ul(sa nu se inteleaga SO-ul ca nu suntem la android ci memoria pe care e so-ul :) ) si procesorul
oricum eu nu mai folosesc blackberry-ul ci folosesc un telefon cu touchscreen dar stiu ca am folosit BB

eu doar am zis pentru ce ar trebui sa fie pregatita acuma sa nu transformam topicul intr-un chat-box
Cristina89
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 10
Membru din: 27 Mai 2012, 17:55

Mesaj de Cristina89 »

singura solutie este schimbarea mainboard.ului?si asta de unde o iau?si km kt ar costa?

recomandati.mi un service prin bucuresti va rog dak stiti care sa aiba si mainboard si sa fie si in stare sa il schimbe..


Pe viitor foloseşte funcţia de Editează post, dacă mai ai ceva de adăugat !! Mulţumesc pt inţelegere.
CaineRAU
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 74
Membru din: 18 Dec 2011, 21:41
Localitate: Resita

Mesaj de CaineRAU »

nu neaparat schimbarea mainboard-ului
am "calculat" ce ar fi posibil
service-urile ar trebui sa faca rost de mainboard,nu tu,ca acel mainboard nu se gaseste asa usor(ai noroc poate pe okazii :) )si ala cred ca costa ceva mai mult+montarea=aproape cat un tel nou(nu stiu nici eu ca sunt "servisar" doar pentru mine )
Cristina89
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 10
Membru din: 27 Mai 2012, 17:55

Mesaj de Cristina89 »

pei d la service mi s.a spus ca nu am dc cumpara alt main board...sa imi iau alt telefon mai bn ca ma duce la aceiasi bani..in concluzie dau cu el de pereti?makr asa sa imi descarc toti nervi kre mi i.a facutX(
Închis

Înapoi la “BlackBerry Bold - Seria 9000”