[TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Discutii despre aplicatii si jocuri Android pentru telefoanele BlackBerry cu OS 10
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

[TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de cri.cri »

Buna tuturor,

utilizatorii de BlackBerry 10 știu majoritatea, ca în sistem este implementata posibilitatea instalării aplicațiilor android(apk). Din păcate, nu toate aplicațiile funcționau, mai ales cele care cereau google service precum și cele care erau contra cost. Toate acestea aparțin trecutului datorita unui dev(cobalt-pe care l-am întâlnit pe crackberry precum și în alte forumuri din Germania și Elveția) care a reușit sa modifice Google Services!!! Datorita lui, putem instala Google Play Store pe BlackBerry 10 si ne putem bucura de aceleași facilitați ca userii de Android: download și instalare de aplicatii din Google Store direct pe BlackBerry chiar dacă sunt contra cost. Am testat pe BlackBerry Passport si sunt de-a dreptul impresionat de modul de funcționare: IMPECABIL!!!
Toate aplicațiile mele sunt afișate chiar și cele cumpărate! Si acum la treabă:

Downloadați următoarele fișiere(direct pe BlackBerry, nici macar nu aveti nevoie de pc):

1. Google Play Store:

2. Google Account Manager:

3. Google ID:

Instalați fișierele in următoarea ordine:
1. Google Account Manager
2. Google ID
3. Google Play Store

După aceea :
1. Deschideți Google Play Store care va cere sa introduceți datele contului gmail(adresa de mail si parola). Odată introduse închideți aplicația.
2. Deschideți Google ID care va spune ca nu aveți nici un Google ID configurat:
IMG_20141228_082303.jpg
faceți click pe obtain a Google ID, apoi introduceți din nou datele contului gmail(mail si parola).
IMG_20141228_082335.jpg
3. După aceasta închideți Google ID și începând de aici aveți posibilitatea a utiliza Google Play Store pe BlackBerry 10! Deschideți Google Play Store unde puteți cauta, downloada(cumpăra) aplicații direct din Play Store, în plus aveți și posibilitatea de a va recupera banii în cazul ca ați cumpărat o aplicație și nu va place!
IMG_20141228_082900.jpg
Ce ar mai fi de spus, ar fi ca funcționează începând cu sistemul de operare 10.3. unii utilizatori au confirmat însa ca ar funcționa și cu 10.2.1 Nu pot sa ma pronunț deoarece am testat doar pe 10.3.1.

Acestea fiind spuse, va doresc mult succes la instalare și HAVE FUN cu Google Play Store!!!

Cristian
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Actualizat 10.01.2016
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Catalin »

Multumim Cristian pentru efortul depus. Speram sa le fie util la cat mai multi utilizatori!
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
Colectionarul
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 10
Membru din: 10 Feb 2014, 19:52
Model BlackBerry: Blackberry Q5
OS: 10.3.1.1565
Retea GSM: Telekom
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Colectionarul »

Este si un tutorial video

[video]https://www.youtube.com/watch?v=NAUj54MKDno[/video]
bory
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 37
Membru din: 06 Feb 2015, 06:12
Model BlackBerry: Z30
OS: 10
Retea GSM: Vodafone

Re: Tutorial: Cum puteti instala Google Play Store pe BlackB

Mesaj de bory »

Mie nu îmi merge sa ma conectez
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Tutorial: Cum puteti instala Google Play Store pe BlackB

Mesaj de cri.cri »

Dacă ai urmat pașii de mai sus și ai instalată versiunea OS 10.3.1 pe telefon va funcționa fără probleme.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Tutorial: Cum puteti instala Google Play Store pe BlackB

Mesaj de cri.cri »

UPDATE GOOGLE PLAY

"cobalt" programatorul care a reușit să facă posibilă instalarea Google Play pe BlackBerry 10, a scos un update pentru noi: Google Play în versiunea 5.2.12. Fișierul .apk îl puteți downloada aici:

https://mega.co.nz/#!thFmhRqI!35DWLiDec ... yBO1i0sp0M

Ceea ce este bine este că după ce ați downloadat fișierul, făcând click pe el veți observa că se instalează ca update la versiunea anterioară.
Această versiune memorează fișierele .apk ale aplicațiilor downloadate cu Google Play în dispozitiv\downloads.
Chiar dacă închideți Google Play, downloadul va continua iar la terminare veți primi o notificare în hub. Apoi un click simplu pe notificare(răbdare poate dura ceva) va deschide info-dialogul aplicației unde cu un click pe install veți instala aplicația.
Acestea fiind spuse vă doresc succes la testare.
bory
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 37
Membru din: 06 Feb 2015, 06:12
Model BlackBerry: Z30
OS: 10
Retea GSM: Vodafone

Mesaj de bory »

Am reușit sa.l fac însă nu sunt multe aplicațiile care merg. Sa speram ca update-ul la soft vă permite mai multe aplicații de pe android
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Tutorial: Cum puteti instala Google Play Store pe BlackB

Mesaj de cri.cri »

Nu știu ce aplicații nu-ți merg, eu nu am întâlnit niciuna care să nu meargă...
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Tutorial: Cum puteti instala Google Play Store pe BlackB

Mesaj de cri.cri »

În plus acesta este doar un mic ajutor pentru BlackBerry OS 10. Cei care vor ca toate aplicațiile din Google Play să meargă, își cumpără un smartphone cu Android.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Re: Tutorial: Cum puteti instala Google Play Store pe BlackB

Mesaj de Static »

Multumim Cristi!

Treaba asta merge inca de la 10.1 (incercata de mine) si a fost facuta initial nu pt PlayStore ci pentru Google Maps!

Iar odata cu acest tutorial o sa observati ca Google Maps este sincronizat cu contul dvs Google!

Enjoy!
Scrie răspuns

Înapoi la “Aplicatii Android pentru BlackBerry 10”