[TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Discutii despre aplicatii si jocuri Android pentru telefoanele BlackBerry cu OS 10
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Scrie răspuns
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de cri.cri »

Ok, am înțeles acum. Mega (hosterul unde am pus fișierele) a scos o aplicație intre timp care te încurcă să descarci fișierele de pe telefon direct. Am mutat fișierele de acolo iar acum funcționează.
Olaru Florin
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 12
Membru din: 25 Iul 2016, 19:08
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3.2.2876
Retea GSM: Vodafone

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de Olaru Florin »

Dacă este nevoie de print screen-uri sa îmi spuneți va rog cum le pot posta.
Olaru Florin
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 12
Membru din: 25 Iul 2016, 19:08
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3.2.2876
Retea GSM: Vodafone

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de Olaru Florin »

Perfect, mulțumesc mult! Am reușit sa le instalez. Acum am o problema la instalarea aplicațiilor sau cel puțin la aplicația "Android wear-smartwatch" care îmi zice ca necesita Google play pe care nu îl am instalat iar mesajul din Hub zice sa instalez Serviciile Google play.

Am încercat și alte aplicații gen Skype și se întâmplă aceeași chestie, îmi cere Google Play Services. Când încerc sa instalez Google Services îmi zice ca nu poate fi instalata.

Cu Skype am rezolvat ca era instalat din Amazon și după mesajul despre Google Services a mers de la sine însă cu Android wear persista.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de cri.cri »

Nu toate aplicațiile android rulează pe OS10, în fond și la urma urmei este un BlackBerry și nu un device cu android. Din păcate aplicațiile care au nevoie de Google Play Services nu funcționează cum trebuie. Există un mod de a face patch la aceste aplicații dar cum am spus mai sus nu ai garanția că vor funcționa perfect.
Olaru Florin
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 12
Membru din: 25 Iul 2016, 19:08
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3.2.2876
Retea GSM: Vodafone

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de Olaru Florin »

Am înțeles. Și acest patch implica mai multe instalări sau ar fi ceva destul de simplu? As încerca chiar dacă nu am garatia ca va merge dar măcar sa vad cum sta treaba. Mulțumesc mult încă o data pentru sprijinul acordat.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de cri.cri »

Nu ai pentru ce de aceea suntem aici, ca împreună să rezolvăm problemele ce apar. Referitor la patch(de fapt este un program) nu este așa greu de lucrat cu el. La sfârșitul acesta de săptămâna sunt pe drumuri și nu apuc să fac o descriere amănunțită. Dacă nu ai răbdare du-te pe crackberry.com și caută acolo, programatorul care a scris aceste programe se numește cobalt232 și explică în detaliu cum se face.
http://forums.crackberry.com/android-ap ... at-947141/" onclick="window.open(this.href);return false;
Olaru Florin
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 12
Membru din: 25 Iul 2016, 19:08
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3.2.2876
Retea GSM: Vodafone

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de Olaru Florin »

Am încercat sa descarc acele fișiere prezentate de Cobalt însă par a nu mai fi disponibile. Am sa aștept sa te liniștești cu drumurile și când ai timp poate ma indrumi cumva, poate o rezolvam și pe asta. Drumuri bune!
cristiancraciundorin
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 5
Membru din: 24 Ian 2017, 13:23
Model BlackBerry: Priv
OS: 6.03
Retea GSM: Orange

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de cristiancraciundorin »

Buna,
Dupa ce urmez pasii exact descrisi, pentru anumite aplicatii de exemplu Google Maps si Google Foto, imi cere sa instalez serviciile Google Play. Le descarc, si cand sa le instalez imi zice ca nu se pot instala.
Multumesc anticipat pentru ajutor
Cu stima,

Cristian Craciun
Avatar utilizator
DANG3R
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 387
Membru din: 02 Mai 2015, 00:02
Model BlackBerry: Z10
OS: 10.3.3.2205
Retea GSM: Telekom
Localitate: Alexandria

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de DANG3R »

cristiancraciundorin scrie:Buna,
Dupa ce urmez pasii exact descrisi, pentru anumite aplicatii de exemplu Google Maps si Google Foto, imi cere sa instalez serviciile Google Play. Le descarc, si cand sa le instalez imi zice ca nu se pot instala.
Multumesc anticipat pentru ajutor
Fa acest update: http://appworld.blackberry.com/webstore ... t/39879918" onclick="window.open(this.href);return false; dupa ce s-a instalat dai restart la telefon din tastele de volum.
Link-ul trebuie accesat cu browserul telefonului.
Trimis de pe telefonul smartphone BlackBerry 10.
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: [TUTORIAL] Cum puteti instala Google Play Store pe OS 10

Mesaj de BBUser »

Am instalat fisierele lui cobalt, merge play store, merg aplicatii insa cea care ma intereseaza nu vrea deloc. Apare ecranul de start si apoi imagine alba, si atat, nu tu erori, nu nimic. Am 10.3.2.2474 deci fara android runtime. Ceva sugestii?

Sent from my Passport using Tapatalk
Scrie răspuns

Înapoi la “Aplicatii Android pentru BlackBerry 10”