Problema dupa update

Instalare/Update/Probleme
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
AlexFI
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 27 Ian 2017, 16:44
Model BlackBerry: Q10
OS: 10
Retea GSM: Vodafone

Problema dupa update

Mesaj de AlexFI »

Salutari tuturor!
Sunt nou pe forum asa ca ma voi prezenta foarte scurt: Ma numesc Alex, sunt din Bucuresti si detin un Blackberry Q10. Sunt extrem de incantat de telefon insa m-am lovit de o mica problema.
In decursul saptamanii acesteia am facut un update la telefon, spre rusinea mea insa nu am bagat de seama mai exact ce update este (la ce sistem de operare). La cateva ore dupa update telefonul meu practic a incetat sa mai fie smartphone ci doar...phone.
In mometul de fata, pot sa mai accesez doar agenda telefonica si sa apelez. Pot sa si primesc apeluri insa desi am numerele in agenda, nu imi afiseaza numele. Mai mult, hub-ul si istoricul de apeluri a ramas blocate la un anumit moment. Nu se updateaza nimic, nu se schimba nimic.
Aplicatiile nu functioneaza, iconitele nu deschid nimic, camera nu merge, iconitele rapide nu mai functioneaza, nu primesc mesaje. Practic, pot doar sa sun si sa primesc apeluri insa nu am de unde sa stiu cine m-a apelat decat daca sunt pe faza fix in momentul in care suna.
Am incercat sa fac downgrade din BBLink insa procesul intampina o eroare pe parcurs si se opreste. Avand in vedere ca nu imi deschide Setari, doar din BBLink as putea sa mai fac modificari.

S-a mai lovit cineva de o astfel de problema? Exista vreo rezolvare?
Mi-ar parea tare rau sa renunt la telefon insa la stadiul in care este acum...nu prea am de ales.

Multumesc!
Avatar utilizator
DANG3R
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 387
Membru din: 02 Mai 2015, 00:02
Model BlackBerry: Z10
OS: 10.3.3.2205
Retea GSM: Telekom
Localitate: Alexandria

Re: Problema dupa update

Mesaj de DANG3R »

Ai incercat o rencarcare la software?
Intra in BlackBerry Link, Preferinte, Reincarcare software dispozitiv.
Daca ai facut update la 10.3.3 este imposibil sa faci downgrade la 10.3.2 sau 10.3.1.
Trimis de pe telefonul smartphone BlackBerry 10.
AlexFI
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 27 Ian 2017, 16:44
Model BlackBerry: Q10
OS: 10
Retea GSM: Vodafone

Re: Problema dupa update

Mesaj de AlexFI »

Da, am incercat si reload software.
Link-ul imi downloadeaza soft-ul insa la instalare primesc o eroare care imi intrerupe procesul.
" There was an error updating your software
An error has occured while updating your device's software
Unspecified error encountered [A:0x000000A2] "

Mai mult, telefonul nici macar nu mai este in lista Blackberry Link de device-uri. I-am dat eu remove intrucat era inactiv, am vrut sa il reintroduc si acum nu pot sa il mai bag la loc. Nu stiu cat de clar m-am exprimat.

O alta chestie ciudata, dupa ce conectez telefonul la calculator si calculatorul il mapeaza in cele din urma sub forma de mediu de stocare extern (Drive Z e la mine), daca incerc sa imi scot pozele sau doar sa umblu in telefon, pot sa fac acest lucru maxim cateva zeci de secunde dupa care acesta dispare.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Problema dupa update

Mesaj de cri.cri »

Ce soft ai instalat?
Descarcă de aici

http://bberry.ro/viewtopic.php?f=90&t=1686" onclick="window.open(this.href);return false;

versiunea de autoloader pentru Q5 și Q10 și
instaleaz-o.
După ce ai descărcat fișierul, despachetează-l și cuplează telefonul la pc. După aceea fă dublu clic pe fișierul .exe despachetat anterior. Se va deschide o fereastră dos în care vei vedea instalarea sistemului.
După ce această fereastră se închide ai un sistem nou pe care trebuie doar să-l configurezi din nou.
Mult succes!
AlexFI
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 3
Membru din: 27 Ian 2017, 16:44
Model BlackBerry: Q10
OS: 10
Retea GSM: Vodafone

Re: Problema dupa update

Mesaj de AlexFI »

Multumesc frumos! Voi incerca.
Nu stiu ce soft am instalat, spre rusinea mea, am dat install si atat, nu m-am mai uitat la versiune intrucat nu am mai avut probleme pana acum. Stiu ca avea 1,6GB pentru ca a trebuit sa mai eliberez memorie.

In conditiile mentionate de mine, o fi cumva posibil sa fac back-up? macar la pozele si filmuletele facute cu camera?
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: Problema dupa update

Mesaj de BBUser »

Alte probleme? Acum ca a inceput de cateva zile livrarea oficiala si in Ro!

Sent from my Passport using Tapatalk
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry 10 Software”