KEYone

Discutii generale despre telefonul BlackBerry DTEK 70 alias Mercury
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
mugurel
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 42
Membru din: 25 Apr 2017, 13:38
Model BlackBerry: Blackberry KEYone
OS: Nogat
Retea GSM: Vodafone
Localitate: Râmnicu Vâlcea

KEYone

Mesaj de mugurel »

K1

Bun găsit.
Folosesc BlackBerry din 2011. Înaintea acestui tip de smartphone, am avut Sony (două) , Nokia cu Symbian vreo 3.
M-am îndrăgostit de BlackBerry Q10 în 2013 când am descoperit HUB-ul pentru mesagerie și pentru că și-a păstrat tastatura fizică cu cele 34 de taste esențiale.
Am descoperit la primul BlackBerry funcțiile care merg pe orice PC, gen copy/paste, CTRL V, CTRL C, CTRL D etc...
Pe Q10 am descoperit aranjarea mesageriei, lucru de nedescoperit la alte feluri de smartphone-uri.
În 2015, am luat BlackBerry Q20 Classic. Se uitau toți cam lung la mine, de parcă foloseam telefonul din anii de 1950... Dar eu am avut totul ce-mi trebuia pe el. Era un fel Q10 cu 4 taste în plus și mouse pentru a fi și mai minunat...
În 2016, a fost anunțată renunțarea de către watsapp pentru anumite dispozitive, gen Windows și BlackBerry. În luna mai, nefiind fan iOS, am ales un Android de la Sony, mai precis CMDZ5. Supercamera foto, Androidul greu de înțeles, scrierea de mesaje extrem de complicată. În luna august al aceluiași an mi s-a fisurat primul ecran. Asta, pentru că, deși eu aruncam cu BlackBerry de pământ oricând și nu pățea nimic, pe Sony l-am ținut în buzunarul pantalonilor când m-am dezbrăcat și doar i-am așezat pe jos... S-a fisurat ecranul și nu mai funcționa absolut nimic... Am fost foarte dezamăgit, pentru că avusesem grijă de el ca de ochii din cap! Nu-l bruscam, umblam “cu mănuși” cu el. Să vă repet, era un al doilea telefon. Ca pe vremurile când mai toți utilizau 2-3 telefoane pentru că sufereau abonamentele de furnizor de telefonie.
Mie mi-a folosit doar ca să mă obișnuiesc cu Android. În plus, am reușit să instalez bankingul, waze-ul, MyCitroen etc.
La al doilea ecran spart în noiembrie, situația a fost similară, m-am cam enervat! Tot 450 de lei cel mai ieftin ecran! Nu se anunțau decât falimente și oprirea tuturor sistemelor de la BlackBerry... l-am înlocuit ecranul a doua oară la Șony . Telefonul Sony mi-a plăcut, i-am pus folie, l-am îngrijit... FĂCEA poze excepționale de pus la albume, datorită lentilelor Carl Zeiss!
În luna februarie mi s-a spart al treilea ecran ... Evident a fost aceeași fază!
M-am enervat, mi-am luat Samsung XCovery pentru rezistență! Supermegahyper la șocuri!!!!
Un Android slab, dar rezistent.
În februarie 2017 a fost anunțat cel mai nou sistem de BlackBerry : KEYone! De aia am ales XCOver... Ca să aștept până apare noul BlackBerry.
Din 24 februarie 2017 până în 0pt iunie... Am citit totul. Știam de pe toate forumurile, site-urile tot ce face și CUM!
L-am primit în opt iunie 2017.
Mi-a luat circa 2h să-l fac să funcționeze. (Mai mult a durat să-l încarc )
Review:
BlackBerry KEYone:
1. Are un acumulator monstruos.
2. Funcționează perfect HUB-ul.
3. Știe să facă toate aplicațiile (BlackBerry și Androide)
4. Are o cameră foto excelentă! Nu ca la Sony, dar este impecabilă... mă bat cu Samsung 7 la detalii!
5. Tastatura este mai mică, după 4 ani de Q10 și 20 încă mă obișnuiesc mai greu, dar e acolo!
6. Genială mișcarea pe tastatură în sus și în jos! La orice DTEK nu veți obține așa ceva...ca să nu mai vorbim de baterie 
7. Cele trei butoane din bară sunt diferite de ecran! Nu e un simplu touch, este vorba de un apăsat, ceea ce confirmă lucrul, celor care folosesc taste fizice, bine făcut.
8. Are un design excepțional, toți mă întreabă ce telefon e ăsta????
9. Cadrul pare foarte rezistent, dar n-aș paria pe ecran...
10. Mai am un pic și renunț la Classic... Pentru că nu prea mai am ce să fac cu el... Apropos... Nu am încărcat Classic-ul de 3 zile...
11. Are o mufă de încărcare complet diferită de celelalte BlackBerry și de Samsung, LG, Hwaei... Trebuie să ai cu tine acest încărcător specific. Nu merge nici de la IPhone. E un fel de IPhone dar pe invers... P.S. Nu se găsesc accesorii.
12. Căștile sunt la nivel de iPhone 8! Excepționale
13. LED-ul funcțional este foarte mic... ÎȚI trebuie lupă ca să vezi că semnalizează 
14. Ecranul este neobișnuit... Greu de înțeles, dar funcționează perfect! E genul , nu 16:9, nici 4:3... Este un 3:2. Vă obișnuiți repede!
15. Butonul de Power este în stânga...  Nu m-am obișnuit încă, dar nu e bai!
16. Atenție! Tasta de deblocare a ecranului este obligatorie. Ai dreptul la 12 amprente! Dar nu funcționează cu mănuși. Nu am încercat încă deblocarea cu retină... Parcă mi-e frică 
17. Mai am multe să scriu... Dar cele care țin de Android... Le știți din alte telefoane...toate merg perfect cu viteza sunetului! (Nu cu viteza luminii de la un Samsung 8+ cu care am făcut probă astăzi comparativă). Dar merge extrem de repede totul!!!!!!!!
18. Mai povestim...
19. Întrebați-ma și vă răspund.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: KEYone

Mesaj de cri.cri »

Mulțumim pentru review Mugurel, dar mai întâi bine ai venit pe forum!
O întrebare aș avea: se pot pune la LED-ul de notificări culori diferite pentru aplicații (ca la BlackBerry) ?
mugurel
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 42
Membru din: 25 Apr 2017, 13:38
Model BlackBerry: Blackberry KEYone
OS: Nogat
Retea GSM: Vodafone
Localitate: Râmnicu Vâlcea

Re: KEYone

Mesaj de mugurel »

Da.
Se personalizează din HUB culorile de avertizare și așa va clipi și LED-ul.
Dar e minuscul...
Avatar utilizator
DANG3R
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 387
Membru din: 02 Mai 2015, 00:02
Model BlackBerry: Z10
OS: 10.3.3.2205
Retea GSM: Telekom
Localitate: Alexandria

Re: KEYone

Mesaj de DANG3R »

Are si tastatura virtuala? Gen Priv?
Trimis de pe telefonul smartphone BlackBerry 10.
BBUser
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 374
Membru din: 27 Sep 2015, 13:16
Model BlackBerry: Passport
OS: 10.3
Retea GSM: Orange

Re: KEYone

Mesaj de BBUser »

Foarte tare, in sfarsit un posesor! Sa treci pe la casa sa platesti copyright pentru denumirea K1 ;)
On: poti detalia constructia, materialele in special cel de pe spate, este texturat, plastic, cauciuc? Sasiul e metalic precum la passport?
Nu ca as da banii pe el insa poate peste vreo 2-3 ani asa poate, poate!

Sent from my Passport using Tapatalk
mugurel
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 42
Membru din: 25 Apr 2017, 13:38
Model BlackBerry: Blackberry KEYone
OS: Nogat
Retea GSM: Vodafone
Localitate: Râmnicu Vâlcea

Re: KEYone

Mesaj de mugurel »

DANG3R scrie:Are si tastatura virtuala? Gen Priv?
Are dacă îl rotești.
Am văzut un clip că se poate activa din meniu și pentru funcționarea verticală, dar ce rost ar avea? Ai rămâne ca la majoritatea Androizilor fără jumătate de ecran.
La rotirea pe orizontală, funcționează inclusiv dacă ții apăsat pe literă și tragi către următoarea.

Deci merge.
mugurel
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 42
Membru din: 25 Apr 2017, 13:38
Model BlackBerry: Blackberry KEYone
OS: Nogat
Retea GSM: Vodafone
Localitate: Râmnicu Vâlcea

Re: KEYone

Mesaj de mugurel »

BBUser scrie:Foarte tare, in sfarsit un posesor! Sa treci pe la casa sa platesti copyright pentru denumirea K1 ;)
On: poti detalia constructia, materialele in special cel de pe spate, este texturat, plastic, cauciuc? Sasiul e metalic precum la passport?
Nu ca as da banii pe el insa poate peste vreo 2-3 ani asa poate, poate!

Sent from my Passport using Tapatalk
Mulțam. Să pregătești chitanța :)
Despre materiale mi se par highlevel, oricum peste iPhone la 4563525 de km distanță.
Spatele este texturat, așa cum îi șade bine unui BB! Dar(atentie, nu este de carbon ca la Q10! - nici Q20 Classic nu are carbon!) ca rezistență, soliditate, Q10 mi se pare de departe cel mai robust telefon avut de mine. Chiar și peste clasicele Nokia de pe vremuri.
Cadrul este metalic și are mult rafinament... Parcări ar fi un ceas elvețian, butoanele de pe laterală sunt perfecte.
Tastatura fizică QWERTY este mai mică decât la Q20.
P.S. N-am mai întâlnit cameră pt selfie atât de bună, dar trebuie să văd la Samsung 8+...
LED-ul de avertizare este minuscul... Cred că ar fi stricat designul, dar îți trebuie lupă să vezi ce avertizează.
mugurel
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 42
Membru din: 25 Apr 2017, 13:38
Model BlackBerry: Blackberry KEYone
OS: Nogat
Retea GSM: Vodafone
Localitate: Râmnicu Vâlcea

Re: KEYone

Mesaj de mugurel »

Așa arată tastatura virtuală.
La camera foto, apare o chestie mișto : poți să reglezi luminozitatea repede cu săgețile din bară. Acum, am făcut poza asta și e aproape beznă... ImagineImagine

Trimis de pe al meu BBB100-2 folosind Tapatalk
Avatar utilizator
DANG3R
Fan BlackBerry
Fan BlackBerry
Mesaje: 387
Membru din: 02 Mai 2015, 00:02
Model BlackBerry: Z10
OS: 10.3.3.2205
Retea GSM: Telekom
Localitate: Alexandria

Re: KEYone

Mesaj de DANG3R »

Poti face un screenshot la tastatura virtuala cand scrii un mesaj text sau email?
Nu am folost niciodata tastatura fizica si nu sunt sigur daca ma coafeaza. :D
Multumesc!
Trimis de pe telefonul smartphone BlackBerry 10.
Iulian Schifirnet
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 2
Membru din: 22 Iun 2017, 22:24
Model BlackBerry: keyone
OS: android
Retea GSM: Orange
Localitate: Roman

Re: KEYone

Mesaj de Iulian Schifirnet »

Buna seara!
Cum as putea transfera contactele de pe un BB Classic pe un BB Key One?
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry KEYone”