nelamurire despre bb9900

Discutii generale despre telefoanele BlackBerry Seria 9900
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
mKTn
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 09 Feb 2013, 11:56

nelamurire despre bb9900

Mesaj de mKTn »

Salutare tuturor.Momentan folosesc un htc si nu am mai avut BB pana acuma si doresc sa-mi achizitionez bb9900 de la cineva (nu din magazin). Precizez ca am abonament de internet normal
1) cum il recunosc daca ii original? sa nu fie replica??
2) am vazut pe forum ca se tot discuta cu prob la internet. eu am abonament de la orange si am si opt de internet inclusa si ca nu pot folosii internetul care-l am eu . decat unul special de bb. m-am tot uitat pe forum si am citit sfaturile unor useri si am gasit si topicul asta http://forum.bberry.ro/showthread.php?4 ... nt-de-date . o singura chestie nu am inteles aici. daca urmez setarile de acolo merg si pe bb9900? pot folosii opt de internet care o am in ab fara sa-mi activez optiune speciala de bb???
daca merge sa-mi fac cont aici http://www.blackberry.orange.ro/ inseamnaca ca nu-i furat telefonul?:-/ baiatul de la care il cumpar el foloseste optiunet de net pt BB. dar eu am my smartphone si perioada contractuala nu s-a terminat ca sa-mi pot schimba tipul de net. si astia de la orange au zis ca pot sa-mi activez opt speciala pe lanca cea actuala(ca sa mai faca un banut :) )) )
Vroiam sa stiu daca ServiceBook din topic ma ajuta cu ceva la net sau nu
Telefonul mi se pare fff misto. dar nu stiu care-i treaba cu BB. si nu vreau sa ma trezesc ca ma pacalit ala si pot sa folosesc doar internet prin wifi pe el.
Va multumesc.
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Catalin »

La prima intrebare pot sa iti raspund eu.

In principiu Desktop Manager nu ar trebui sa recunoasca replicile, deci daca e recunoscut este original.... si o replica se vede pe ea ca este prost calitativa si meniul este aiurea.

In legatura cu netul intreaba la topicul respectiv pe colegii care au mai intampinat aceasta problema daca nu iti raspunde niciunul din ei aici.
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
mKTn
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 4
Membru din: 09 Feb 2013, 11:56

Mesaj de mKTn »

Multumesc pt raspuns .... ii bun si la prima intrebare decat nimic deocamdata :D
o sa dau copy paste si in acel topic poate totusi o sa ma lumineze si pe tema netului.
stelian302
De-al casei
De-al casei
Mesaje: 180
Membru din: 31 Oct 2011, 21:59
Localitate: Fagaras

Mesaj de stelian302 »

Fara un abonament (bis) , service book-ul nu te ajuta sunt unele limitari ( un search pe google sa-ti dai seama ) , cont la orange (la mine nu a mers) am sunat la relatii cu clienti cu un alt telefon si operatoru ma indrumat cu setarile la un 9900.


Sent from my iPhone 4s.
flyluk
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 2
Membru din: 22 Mar 2013, 12:16

Mesaj de flyluk »

salutare! am un blackberry 9900 si am o problema la display si as dori sa fac comanda de unul nou numai ca nu stiu sunt doua modele 001/111 si 002/111 care sunt identice. cum aflu care model este pentru telefonul meu?
Dixon
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 335
Membru din: 17 Iul 2011, 02:46
Model BlackBerry: Apple
OS: IOS
Retea GSM: Telekom
Localitate: Spania-Zaragoza

Mesaj de Dixon »

Simplu, te uiţi pe spatele lcd-ului tău şi vezi ce serie are!

PS. Data viitoare fi mai atent pe unde pui întrebările.
:)
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Bold Touch - Seria 9900”