Primele Specificații BlackBerry Slider(code name Venice)

Discutii generale despre primul telefon BlackBerry care ruleaza Android
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Primele Specificații BlackBerry Slider(code name Venice)

Mesaj de cri.cri »

bb_venice_render.jpg
Buna seara tuturor,

In timp ce pe tot globul lumea își pune întrebarea dacă pe viitor BlackBerry va opta pentru Android ca SO sau va rămâne la OS10, pe net au apărut primele specificații ale noului BlackBerry Slider(care inca nu a primit un nume decisiv ci doar un cod name-Venice) :

- 5,4 inch Quad HD Display
- 18 MP rear camera
- 5 MP front camera
- 1.8 GHz Hexa-core (Snapdragon 808 chipset) 64-bit
- 3 GO memorie RAM.

Sunt doar câteva dintre specificațiile noului BlackBerry slider care s-ar părea ca va apărea în luna noiembrie anul acesta.
Întrebarea care se pune însă este ce sistem de operare va avea BlackBerry Venice? Ca și cum ar vrea să ne dea un răspuns la această întrebare, un developer BlackBerry postează pe twitter poza de mai jos:
BlackBerry-Passport-on-Android.jpg
Este vorba despre un BlackBerry Passport care rulează o versiune de Android Lollipop 5.1.0.2055. Telefonul apare la detalii sub numele de BlackBerry Passport SQW-ANDS unde probabil ultimele litere indică o versiune Android ca sistem de operare.

Zvonurile nu încetează aici! S-ar părea că noul Blackerry Venice ar putea fi un dual OS device bazat pe QNX Hypervisor. BlackBerry a dovedit deja că sunt capabili să facă pe OS10 cu ajutorul conteinerelor coexistența independentă una de alta a celor 2 zone privat și business. Pentru a face același lucru acum cu 2 sisteme de operare pe același telefon, necesită mai multe cerințe tehnice pe care însă BlackBerry le poate realiza deja și pe care le-a anunțat deja(QNX Hypervisor-link)

Deși nu a fost anunțat implicit pentru smartphones, ca printr-o minune Hypervisor este pe lângă Linux compatibil și cu Android. Așadar nu ar fi imposibil ca BlackBerry să lucreze la o modalitate de a instala pe lângă OS10 un SO Android complet( iar pentru a reduce sarcina CPU și mai ales a memoriei RAM componentele Android de care BlackBerry nu are nevoie nefiind instalate).

Sa vedem ce ne va aduce viitorul, plictisitor nu va fi deloc( mai ales dacă stau sa ma gândesc la ultimele zvonuri)!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Primele Specificații BlackBerry Slider(code name Venice)

Mesaj de cri.cri »

Într-un interviu dat în decembrie 2015 la Bloomberg John Chen spunea:
"Cred ca sunt multi oameni care folosesc doua smartphone. Am un nou soft care este planificat pentru iunie 2015 și sper ca acest produs sa facă oamenii sa folosească doar un smartphone și anume BlackBerry".
Care este acest produs? Nu ar putea fi vorba de acel dual OS(cu ajutorul QNX Hypervisor) precizat anterior? Dacă ținem cont ca BlackBerry nu s-a ținut aproape niciodată de datele preconizate pentru lansarea de softuri, s-ar putea ca noul Venice să fie într-adevăr un smartphone cu dual OS.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Re: Primele Specificații BlackBerry Slider(code name Venice)

Mesaj de Static »

Vine!!
http://stiri-telefoane.mobilissimo.ro/b ... 27838.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Primele Specificații BlackBerry Slider(code name Venice)

Mesaj de cri.cri »

Sper că va fi disponibil și cu OS10, sincer nu prea vreau să trec pe Android chiar dacă după ultimele zvonuri ar avea interfața lui OS10...aplicațiile android de care am nevoie funcționează perfect cu OS10.
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Primele Specificații BlackBerry Slider(code name Venice)

Mesaj de Catalin »

A aparut si primul video cu o prezentare minima... cred ca e real

[video]http://www.youtube.com/watch?v=xP5PkuRvKS8[/video]

Niste poze sunt si pe gsmarena: http://www.gsmarena.com/more_live_photo ... -14041.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Primele Specificații BlackBerry Slider(code name Venice)

Mesaj de cri.cri »

Este real, baka mobile este dealer de telefoane mobile din Canada și aparține lui Bell Mobility unul dintre cei mai mari operatori din Canada.
După ultimele zvonuri, Venice( care la lansare se va numi PRIV) va primi o versiune securizată android cu ajutorul grsecurity, deși la început am crezut că BlackBerry se vor folosi de tehnologia lor pentru a face sigur cât de cât Android. Dar mai bine așa decât nimic.
Ce am mai văzut este că noul Slider are o cameră de 18MP Schneider - Kreuznach(un producător german remarcabil de obiective high end) iar în față o cameră de 5 MP.
Alte specificații :
Display de 5,4 inch quad HD
3 GB RAM
Un procesor Snapdragon 808 hexa core de 1.8GHz 64-bit.
Ceea ce mi-a plăcut să văd în video este că BlackBerry Hub este integrat în sistem la fel ca și aplicația BlackBerry SafeGuard(cu aceasta și cu grsecurity Venice/ Priv va fi unul din cele mai sigur smartphone cu android) .
Să așteptăm luna noiembrie să vedem ce se va mai întâmpla. Eu sper în continuare ca Venice/ Priv să fie disponibil și cu BlackBerry OS10.
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Primele Specificații BlackBerry Slider(code name Venice)

Mesaj de Catalin »

Am citit si eu chestia cu securitatea si se pare ca va fi cel mai sigur android. Ca specificatii este foarte ok, ce nu imi place este displayul mult prea mare.
Abia astept luna noiembrie. :)
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Primele Specificații BlackBerry Slider(code name Venice)

Mesaj de cri.cri »

Și eu, nu pentru că aș vrea neapărat să-l cumpăr, mai mult pentru a vedea dacă are succes. BlackBerry are nevoie foarte mare acum de un smartphone care se vinde bine dată fiind situația în care se găsește. Părerea mea este: Venice(sau Priv) are succes = BlackBerry va putea continua în domeniul smartphone-urilor. Dacă nu din păcate sunt sigur că Chen va închide sectorul hardware și se va baza DOAR pe soft( BES & QNX).
Avatar utilizator
cri.cri
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 796
Membru din: 04 Dec 2013, 00:15
Model BlackBerry: BlackBerry Z10
OS: Cel mai nou
Retea GSM: Telekom
Localitate: Germania

Re: Primele Specificații BlackBerry Slider(code name Venice)

Mesaj de cri.cri »

Sunt curios mâine când BlackBerry va prezenta cifrele de afaceri pentru ultimul trimestru.
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Primele Specificații BlackBerry Slider(code name Venice)

Mesaj de Catalin »

Om vedea :)

Nu v-am zis, dar in scurt timp o sa am BB Passport...abia astept!!!
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
Scrie răspuns

Înapoi la “BlackBerry Priv”