Abonament Blackberry de la Cosmote pentru Blackberry 10

Discutii despre Telekom
Reguli forum
Înainte de a deschide un topic nou, AR FI BINE să citiţi măcar regulile generale din Regulament ca să nu vă treziţi cu topicul şters sau închis fără motiv.
Colectionarul
Nou Venit
Nou Venit
Mesaje: 10
Membru din: 10 Feb 2014, 19:52
Model BlackBerry: Blackberry Q5
OS: 10.3.1.1565
Retea GSM: Telekom
Localitate: Bucuresti

Abonament Blackberry de la Cosmote pentru Blackberry 10

Mesaj de Colectionarul »

Salut,
Am in acest moment doua telefoane Blackberry, un Q5 pe care il folosesc pe Vodafone cu BIS (Blackberry Internet Service) si un Curve 9320 pe care il folosesc pe Cosmote fara nici o optiune de internet, e doar pentru vorbit. Am inteles ca pentru noile Blackberry 10 nu mai este nevoie de abonamente speciale BIS si ca adresele de e-mail pot fi folosite tot cu push dar pe protocoalele IMAP, POP si ActiveSync exact ca pe Android sau IOS, la fel pentru Blackberry World sau BBM trebuie doar Blackberry ID-ul. A folosit sau folosesti cineva aceasta varianta si daca da cum merge? Pot lega mai multe adrese de e-mail prin Active Sync pe Blackberry 10 spre exemplu doua adrese diferite de gmail si doua diferite de yahoo? Si iarasi daca imi poate spune cineva cum se comporta internetul de la Cosmote ca stiu ca ei nu stateau prea bine la capitolul internet.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

da merge ca la orice alt telefon acum.
Me like Berryes!
terapia
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 20
Membru din: 01 Ian 2014, 13:40
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de terapia »

sters pentru informatii false.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

Nu mai scrie tampenii.
OS10 nu are nevoie de serviciul BIS pentru ca nu este construit asa.
Me like Berryes!
terapia
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 20
Membru din: 01 Ian 2014, 13:40
Localitate: Cluj Napoca

sorry

Mesaj de terapia »

Static scrie:Nu mai scrie tampenii.
OS10 nu are nevoie de serviciul BIS pentru ca nu este construit asa.
imi pare rau ca nu crezi ce scriu pe forum si stergi postarea... acesta e raspunsul de la ei indiferent ca tie-ti convine sau nu.
cert este ca nu-mi merge BBM decit pe orange, vodafone sau wifi si nu si pe cosmote desi am freeL cu net nelimitat setat cu broadband restul gol.
telefonul e necodat din fabrica, cumparat din magazin.
singurul amendament este ca a fost portat numarul, dar mi s-a confirmat ca nu sunt limitari ... deci ... e sau reavointa sau au ordin sa mai ia un leu ...
daca vrei iti stau la dispozitie telefonic, skype, mess, hangouts, facetime sau cum vrei tu cu demo live video, etc
respect forumul si nu fac afirmatii neverificate
stima,
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

Faci afirmatii total eronate, neverificate si fara baza reala.

Pentru toatele telefoanele Blackberry care folosesc OS 10 NU este nevoie de abonament BIS pentru ca acest sistem de operare este construit fara baza BIS (fisiere api daca stii ce sunt alea).

Faptul ca tie nu-ti merge BBM pe Cosmote este doar o eroare (sau port blocat de Cosmote) a providerului de telefonie mobila.
Aduci ca argument suprem o discutie cu un reprezentant (?!) al Cosmote.

Este ultima oara cand mai tolerez informatii gresite pe forum. Next este avertisment.

Asta pentru ca multi ca tine, nu citesc, nu se documenteaza, nu intreaba ci vin direct si arunca, zbang, o informatie total eronata ca fiind un adevar.
Apoi daca vrea cineva sa isi cumpere BlackBerry citeste aberatiile scrise de tine si renunta crezand ca ceea ce ai spus tu este adevarat.
Discutia se incheie aici.

PS: nu-mi mai da mesaje.
Me like Berryes!
Avatar utilizator
Catalin
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 755
Membru din: 19 Ian 2011, 17:07
Model BlackBerry: Q10
OS: 10.3.3.1435
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Catalin »

Os 10 nu are nevoie de Bis...la mine pe cosmote a mers BBM fara probleme. Da un wipe la telefon....poate dispare eroarea...

Trimis folosind Tapatalk
Nu raspund la mesaje private care au legatura cu probleme BlackBerry. Folositi forumul!
terapia
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 20
Membru din: 01 Ian 2014, 13:40
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de terapia »

ok, solutii ai sa remediez problema? daca nu ai lasa poate sunt altii pe forum care au idei sau au trecut prin asta.
sau daca vrei doar persoane care sa laude ... baneaza-ma, nu te mai chinui cu avertismente.
rolul unui forum este de a gasi solutii la probleme, nu de a ne lupta cu orgolii, chiar daca sunt moderatori
terapia
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 20
Membru din: 01 Ian 2014, 13:40
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de terapia »

am incercat wipe 3 firmware ... cam tot ce se putea. inclusiv versiuni beta, azi am incercat 10.2.1.2947.
Avatar utilizator
Static
BBerry.RO Team
BBerry.RO Team
Mesaje: 707
Membru din: 14 Oct 2012, 11:42
Model BlackBerry: Z10 stl100-2
OS: 10.3.1.2267
Retea GSM: Digi Mobil
Localitate: Blackberryland

Mesaj de Static »

terapia scrie:ok, solutii ai sa remediez problema? daca nu ai lasa poate sunt altii pe forum care au idei sau au trecut prin asta.
sau daca vrei doar persoane care sa laude ... baneaza-ma, nu te mai chinui cu avertismente.
rolul unui forum este de a gasi solutii la probleme, nu de a ne lupta cu orgolii, chiar daca sunt moderatori
Acesta este primul avertisment.
De data asta verbal.
Me like Berryes!
Scrie răspuns

Înapoi la “Telekom”